Gjyqi ndaj Mehmet Shehut nė Byronė Politike

Dokumentet arkivore tė PPSH-sė

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    Kokėulur dhe nė mėshirėn e shokėve tė njė ideali, kryeministri i Shqipėrisė pranon gjithēka dhe i merr mbi supet e veta. Nė vijim tė mbledhjes sė Byrosė Politike tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė, nė 16 dhjetor 1981, Mehmet Shehu vijon tė pėrgjigjet para anėtarėve tė Byrosė. Tonet nuk janė agresive, madje nė pyetjet e anėtarėve tė Byrosė, duket njė lloj familjariteti, qė kapet pas fejesės sė djalit me vajzėn e Turdijve. Ata i kėrkojnė llogari pse nuk u kishte treguar dhe marrė mendimin pėr kėtė fejesė tė djalit tė njeriut mė tė rėndėsishėm tė vendit me vajzėn e njė tė deklasuari, ndėrsa Shehu pėrgjigjet se kishte pyetur vetėm Feēorr Shehun.

    Nė njė pikė tė debatit, Mehmet Shehu pranon se ishte bėrė mendjemadh dhe ishte imunizuar nga mendjemadhėsia, qė e kishte shpėnė deri te injorimi i tė gjitha fakteve pėr tė lidhur krushqi me njė familje tė deklasuar dhe duke shkelur vijėn e partisė. Krahas kėsaj teme, Enver Hoxha i kėrkon llogari Shehut edhe pėr sjelljen e nuses sė djalit tė tij, duke i kujtuar njė episod dhėnė nga informatat e Sigurimit se ajo ėshtė ndjekur nga njė shtetas francez ndėrsa shkonte nė shkollė dhe kryeministri nuk i kish raportuar kėtė as kishte kėrkuar mendim.



    Enver Hoxha, (hap mbledhjen):- Sot nė rend tė ditės tė Byrosė Politike kemi shqyrtimin e njė gabimi politik qė ka bėrė shoku Mehmet. Siē e dini, pėr kėtė ai ka paraqitur njė autokritikė me shkrim dhe ju keni marrė dijeni mbi pėrmbajtjen e saj. Nė qoftė se shoku Mehmet ka ndonjė shtesė pėr tė bėrė, mund ta bėjė apo tė fillojmė menjėherė nga diskutimet?


    Mehmet Shehu: Shtesė tjetėr, shoku Enver, nuk kam pėr tė bėrė. Jam pėrpjekur dhe kam reflektuar sa kam mundur pėr tė realizuar shkaqet, arsyet pėrse e bėra kėtė gabim tė rėndė politik dhe me aq sa kam mundur do tė tėrheq mėsime nga ky pėsim. Shokėt le tė thonė mendimin e tyre si ta shikojnė e si ta gjykojnė tė arsyeshme. Unė jam gati tė dėgjoj.


    Simon Stefani: - Kam disa pyetje pėr t'i bėrė shokut Mehmet.
    - Si mendoni ju, shoku Mehmet, e keni marrė parasysh apo nuk e keni marrė parasysh se ē'qėndrim do tė mbante partia ndaj kėtij veprimi tuaj tė gabuar?
    - Kėto veprime qė keni bėrė ju, janė rezultat i drejtpėrdrejtė ose i tėrthortė i presionit tė armikut tė klasės mbi ju?
    -Disa veti apo vese negative, siē i quani ju e qė duken te ju, sa kanė influencuar negativisht nė punėn tuaj si drejtues?
    -A e keni informuar organizatėn bazė tė partisė pėr gabimin qė keni bėrė dhe a ėshtė diskutuar nė tė nė bazė tė normave tė partisė?
    -Me gjithė kritikat e bėra, pse e dėrguat djalin pėrsėri jashtė? Pse nuk iu nėnshtrua ai mė parė si komunist analizės sė veprimit tė tij nė organizatėn bazė tė partisė?

    Llambi Gegprifti:- Sentimentalizmi i theksuar dhe i tepruar jashtė normave komuniste, thotė shoku Enver, ka qenė njė faktor ndikues negativ te shoku Mehmet.
    -Ai thotė se ky sentimentalizėm i theksuar mikroborgjez jashtė logjikės komuniste e ka shtyrė qė tė bėjė njė veprim tė tillė pėr djalin e tij, Skėnderin.
    -Unė pyes: A je ēliruar plotėsisht tani nga ky sentimentalizėm?
    -Nė autokritikėn e tij, shoku Mehmet thotė se po tė ishte ndihmuar nga shokėt e nga njerėzit pėr konstatimet qė kanė pasur dhe t'ia kishin vėnė nė dukje hapin e gabuar qė po ndėrmerrte, nuk do ta bėnte kėtė veprim. Pėr cilėt shokė e ke fjalėn, shoku Mehmet, qė e kanė ditur kėtė problem edhe nuk ta kanė vėnė nė dukje?


    Enver Hoxha: - Ka pyetje tė tjera?


    Ramiz Alia: - A ke bindje tė plotė, shoku Mehmet, se ky veprim, ky gabim i madh politik qė bėtė e ka dėmtuar partinė, dhe se po tė mos ishte ndėrhyrė do ta dėmtonit atė shumė rėndė? -


    Pali Miska:- Nė autokritikėn qė bėn shoku Mehmet i nxjerr fare tė pafajshėm dhe i pėrjashton nga pėrgjegjėsia si Fiqretin, ashtu edhe djalin, ndėrsa pėrgjegjėsia e tyre ėshtė e qartė. Pėrse e bėn kėtė shoku Mehmet dhe merr mbi vete ēdo gjė?
    - Jeni tė bindur se gabimi i madh politik qė bėtė ėshtė rrjedhim logjik i tėrė atyre tė metave, dobėsive e gabimeve qė keni pasur nė punė dhe nė jetė? I njihni apo nuk i njihni kėto tė meta, dobėsi e gabime? Gabimi politik qė bėtė nuk ėshtė diēka aksidentale, as rrjedhim i veprimit tė njė dite.

    Rita Marko:- Ē'mendoni ju pėr atė qė thuhet nė masat e nė opinion rreth qėndrimit dhe sjelljeve tė djalit tuaj tė vogėl dhe nuses sė tij?
    - Ē'mendoni ju pėr arrogancėn nė sjelljet e veprimet tuaja? A ėshtė fjala kėtu pėr shfaqje tė rastit, momentale, siē thoni nė autokritikė, apo rrjedhim i mendjemadhėsisė dhe i mbivlerėsimit tė mendimeve e tė punės suaj?
    - Ju nė autokritikė thoni se, po tė mė kishin bėrė shokėt vėrejtje, unė do ta kisha korrigjuar gabimin. Pyes: A keni pasur nė atė kohė ndonjė vėshtirėsi qė tė merrnit kontakt me shokėt qė kanė munguar dhe sidomos me ndonjė qė kishit afėr deri te shoku Enver? Keni pasur ndonjė vėshtirėsi pėr tė mos i pyetur ata?


    Prokop Murra:- Shoku Enver nė mbledhjen e fundit tė Byrosė Politike shtroi njė sėrė ēėshtjesh shumė tė rėndėsishme; autokritika juaj ėshtė dorėzuar njė ditė mė vonė. Tani pyes: Pse shoku Mehmet nuk shprehet nė autokritikėn e tij pėr asgjė lidhur me kėto ēėshtje?


    Enver Hoxha:- Unė nė Byronė Politike shtrova disa ēėshtje organizative.


    Lenka Ēuko: 1- Po ta kishte bėrė ndonjė komunist i thjeshtė, ē'qėndrim do tė mbanit ju shoku Mehmet?
    2- A ėshtė informuar shoku Mehmet, se cila ka qenė jehona ndaj veprimit tė tij nė masat poshtė?
    3- Shoku Mehmet, duke mbivlerėsuar punėn e tij, mos mbivlerėsonte zonėn apo krahinėn e vet dhe nėnvleftėsonte krahinat e tjera?


    Besnik Bekteshi:- Pėrsa i pėrket autokritikės; atė e bėre me iniciativėn tėnde, shoku Mehmet, apo t'u kėrkua nga shokėt?
    -...Do tė dėmtohej Partia nėse kjo do tė pėrfundonte (fejesa e djalit me vajzėn e Turdinjve) dhe ēfarė dėmesh mendon shoku Mehmet, konkretisht, do t'i sillte Partisė veprimi i tij?


    Manush Myftiu:- Shoku Mehmet thotė se, "po ta bėnte njė tjetėr gabimin qė ka bėrė ai, nuk do ta lejonte". Si e gjykon ai kėtė? Kur nuk ia lejon njė tjetri njė gabim tė tillė, pse ia lejon vetes?
    - Nė ē'pozitė e vė veten e tij, nė raport me tė tjerėt? 3- Thuhet se njė nga arsyet qė e ēoi nė gabim ėshtė sentimentalizmi, por nė rastin konkret, kur ėshtė fjala pėr njė gabim tė rėndė politik, a duhet sentimentalizmi tė kalojė deri nė kėtė cak sa tė cenohet vija e Partisė?


    Enver Hoxha:- Mund t'u pėrgjigjet shoku Mehmet, se mė duket se s'ka mė pyetje?


    Mehmet Shehu:- Shoku Simon (mė parė) pyeti se si mendoja unė, ēfarė qėndrimi do tė mbante Partia, nė rast se fejesa do tė bėhej; domethėnė, tė kthehej nė martesė? Unė mendoj se Partia do tė mbante qėndrim tė drejtė, nuk do ta miratonte atė, dhe unė do ta prishja martesėn, pra do ta kuptoja gabimin.


    Po a e morėt ju parasysh, ėshtė pyetja, kėtė ēėshtje, nė atė moment qė morėt kėtė vendim? Siē e shpjegoj nė autokritikėn time, nė atė moment gjykova siē e gjykova, e sigurisht, nuk gjykova drejt, u tėrhoqa nga sentimentalizmi mikroborgjez kundrejt djalit, pėr arsye qė thuhen nė autokritikėn time; dhe mendova se mund tė ishte njė fejesė e tillė. Veē arsyeve tė tjera qė thuhen nė autokritikėn time, ku kanė qenė shkaqet themelore qė mė bėnė mua tė kaloj nė atė gabim.


    E para, ėshtė ēėshtja e traumės psikologjike qė ka pasur prej kohėsh djali im, e dyta, dhe kjo mė e rėndė, qė e ndava familjen, e konsiderova nė kufirin e ngushtė tė Qazim Turdiut, duke u nisur nga ajo se ēfarė do tė mė bėjė mua kjo familje, qė i ka shkėputur marrėdhėniet me pjesėn tjetėr tė jashtme tė saj. Pastaj, janė edhe shkaqe tė tjera qė numėrohen (nė autokritikėn me shkrim), ėshtė rrėmbimi, qė mė bėri tė gaboj.



    Pali Miska:- Pėrse vė ti djalin, para interesave tė Partisė?


    Mehmet Shehu:- Unė, shoku Pali, nė kėtė ēėshtje, nuk u nisa nga vėnia e interesave tė Partisė nėn interesat e djalit dhe tė familjes sime, sepse fakt ėshtė qė nė kėtė gabim qė bėra u prek edhe interesi i Partisė, u prek edhe interesi i familjes, edhe i vetė djalit. Nuk u nisa, pra, nga ajo.


    Po tė nisesha nga kjo, qė e vija interesin e djalit dhe tė familjes mbi interesin e Partisė, do tė isha njė armik, po nuk e gjykova ēėshtjen kėshtu, nė kėtė mėnyrė; nė kėtė lėmsh kontradiktor, jam plotėsisht dakord me kritikat.



    Simon Stefani:- Jo shoku Mehmet, nuk jam aspak i kėnaqur me pėrgjigjet qė jepni, nuk jam i kėnaqur nė kuptimin si tė thuash, sepse nuk nxirrni rrėnjėt e gabimit, pse e bėtė atė, mos mendonit se Partia do ua falte, se jeni si tė thuash veē tė tjerėve, pse vijėn e Partisė ju e dini, e njihni?
    -Pėrsa i pėrket ndarjes qė i bėni familjes sė Turdiut nė familje tė ngushtė e nė familje tė gjerė, ku i gjeni ju kėto emėrtime, kur Partia me orientime e me udhėzime tė veēanta tė Byrosė Politike e ka saktėsuar mirė se kush hyn nė trungun e familjes, tė afėrmit dhe njerėzit e tjerė, pa lėnė shteg pėr tė livadhisur? Shqetėsimi ynė qėndron nė atė qė tha shoku Pali, pse ju vutė interesat e familjes, interesat e djalit, mbi interesat e Partisė?


    Mehmet Shehu:- Jo, shoku Simon, nuk u nisa nga ajo qė tė vė interesat e djalit mbi interesat e Partisė. Mendova ngushtė duke e marrė familjen e Qazim Turdiut si njė profesor dhe njė kuadėr i dekoruar, qė njė djalė e ka nė universitet, njė vajzė gjithashtu e ka nė universitet, tė shoqen e ka llogaritare nė Kombinatin e Autotraktorėve, se ka dhe tė arratisur, por qė i ka shkėputur marrėdhėniet.

    Bile u informova qė Qazimit i ka qenė kėrkuar nga organet e Sigurimit tė Shtetit, qė t'i shkruante tė vėllait nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr tė shkėputur lidhjet me armiqtė, domethėnė, pėr tė hequr dorė nga puna armiqėsore, por ai nuk ka pas pranuar dhe atėherė Qazimi i ka shkėputur marrėdhėniet me tė.



    Kadri Hazbiu:- Ē'rėndėsi ka kjo!? Pėr mendimin tim s'ka asnjė rėndėsi, pse tė futemi nė tė tilla hollėsira ne?


    Enver Hoxha:- I shkrojti letėr e si shkrojti letėr, kjo ėshtė punė agjenturiale dhe ti i di shumė mirė kėto, Mehmet.

    Kadri Hazbiu:- Ē'rėndėsi ka kjo pėr ne, qė nuk e lehtėson aspak.


    Mehmet Shehu:- Unė kėshtu e gjykova kėtė punė, kjo sigurisht e ka dėmtuar punėn e Partisė, por unė nuk u nisa nga ajo, qė tė vė interesat e djalit mbi interesin e Partisė. E gjykova gabim. Njė pyetje tjetėr, ėshtė qė vetitė negative...


    Simon Stefani (e ndėrpret Mehmetin):- Mė fal shoku Enver, dua t'i bėj njė pyetje tjetėr lidhur me problemin e luftės sė klasave. Ju shoku Mehmet, mos keni lėkundje nė vijėn e Partisė?


    Mehmet Shehu:- Jo, lėkundje nė vijėn e Partisė unė nuk kam pasur. Kėtu, nė kėtė ēėshtje, unė kam gabuar dhe e pranoj gabimin. Ky, siē e them edhe nė autokritike, ėshtė njė gabim i rėndė.


    Ramiz Alia:- Po mirė, si e pranoni ju atėherė mendimin qė do tė influencoheshit tek vajza? Ē'do tė thotė kjo? A mundet t'i kėshillojmė Partisė, o burra, merrni vajzat e kulakėve, merrni vajzat e ballistėve, futini nė familje, se ne do tė influencojmė mbi 'to? Kjo, nuk ėshtė vallė njė tezė oportuniste?


    Mehmet Shehu:- Po, kjo ėshtė njė tezė oportuniste, nė kėtė rast, qėndrimi im nuk ėshtė konsekuent, prandaj them qė kam gabuar rėndė, nė raste tė tjera unė nuk kam gabuar, dhe e them pėr rastin konkret.


    Ramiz Alia:- Kjo ka tė bėjė me bindjen tuaj.


    Kadri Hazbiu:- Po edhe ta bėsh kėtė, shoku Mehmet, nė prag tė Kongresit, ēfarė do tė thotė kjo? Ju mendoni se nuk ėshtė njė qėndrim oportunist, por bėhet ama nė njė moment qė i kushton rėndė Partisė, kur e gjithė Partia ėshtė mobilizuar tė zbatojė vijėn e saj nė tė gjitha fushat! Pastaj, mendoni njė ēikė mė drejt mbi kėtė!


    Mehmet Shehu:- Unė e them nė autokritikė, shoku Kadri, se sikur djemtė e tjerė tė ma kėrkonin kėtė fejesė tė tillė, po tė mos ishin tė martuar bile, pėr asnjeri tjetėr nuk do ta pranoja. Pėr kėtė djalė e pranova pėr arsyet qė e kam thėnė; pėr traumėn psikologjike qė ka pasur djali, si dhe pėr gabimin qė bėra nė ndarjen e familjes sė Qazim Turdiut.


    Ramiz Alia:- Mė falni, shoku Mehmet, domethėnė ju e pranoni qė kėtė veprim e keni bėrė me ndėrgjegje tė plotė, e dinit qė po bėnit njė veprim qė ėshtė nė kundėrshtim me vijėn e Partisė.


    Mehmet Shehu:- Jo!

    Ramiz Alia:- Po pse!? Ju, kur thoni se kėtė nuk do ta bėnit pėr ndonjė nga fėmijėt e tjerė, nė fakt, pėr Skėnderin e keni bėrė me ndėrgjegje tė plotė.
    -Kėtė ua them edhe pėr t'u ndihmuar, se edhe nė autokritikė, pėr tė cilėn do tė them mendimin tim, ju nuk i bini drejt nė ballė gjėrave. Ē'do tė thotė kjo qė shprehni ju, se pėr fėmijėt e tjerė nuk e bėni njė gabim tė tillė?
    -Kjo do tė thotė, qė ju ishit tė bindur qė fejesa qė bėtė ishte nė kundėrshtim me vijėn e Partisė. Bile thoni qė njė veprim tė tillė s'ia rekomandoni asnjė shoku dhe drejt e thoni kėshtu, duket tė mos ia rekomandoni askujt, sepse ėshtė nė kundėrshtim me politikėn e Partisė.
    -Me gjithė kėtė, ju thatė "unė do ta bėj" dhe e bėtė, sepse donit ta bėnit duke menduar qė kėtė do t'ua toleronte Parti, menduat qė ju, kjo ju lejohet. Po pse menduat qė Partia, pėr kėtė qė bėtė, nuk do tė reagonte?
    -Po tė mendonit ju qė Partia do tė reagonte dhe ju prapė do ta prishnit fejesėn, pse ta bėnit atėherė? Normat e Partisė pėr ju nuk kanė vlerė. Atėherė si shpjegohet ajo qė thoni, ky ėshtė mendimi im? Kėtu duhet tė reflektoni ju, mendoj unė.


    Mehmet Shehu:- Unė, shoku Ramiz, nuk e vė veten mbi Partinė. Sigurisht qė kam gabuar nė kėtė ēėshtje, ashtu siē e shpjegoj nė autokritikė, por mbi Partinė unė nuk e vė veten.


    Ramiz Alia:- Po nuk e shpjegon kjo ēėshtje, shoku Mehmet, se ju vetė thoni se ajo qė bėtė ėshtė nė kundėrshtim me vijėn e Partisė, ju vetė e thoni se njė gjė tė tillė nuk do e bėnit pėr fėmijėt e tjerė, s'do tua lejoje as shokėve dhe vėrtetė kėshtu ėshtė, pse ishit tė bindur qė kjo ėshtė nė kundėrshtim me vijėn e Partisė. Atėherė pse e pranuat atė, ja kėtu ėshtė problemi, kėtu ėshtė kyēi.


    Mehmet Shehu:- Ja, nė kompleksin e gjithė kėtyre gjėrave...


    Ramiz Alia:- Atėherė kanė tė drejtė shokėt, kur thonė pse vure interesin e familjes mbi Partinė!


    Mehmet Shehu:- Unė e thashė, nuk e kam vėnė me ndėrgjegje interesin e Partisė...


    Simon Stefani (ndėrpret Mehmetin):- Po ju vetė e thoni, shoku Mehmet, se e bėra me ndėrgjegje pėr kėtė djalė.


    Ramiz Alia:- Ju vetė thoni se nuk do ta pranonit kėtė pėr fėmijėt e tjerė.


    Pali Miska:- Shoku Mehmet, nuk ėshtė ēėshtja qė tė lozim me fjalė pėr tė shkuar kohėn, kėtu. Ēėshtja ėshtė se ju nuk jeni nė atė nivel, sa tė mos gjykonit mbi kėtė veprim qė ka tė bėjė me vijėn e Partisė.
    -Edhe nė rastin konkret, derisa ju keni ndjenja sentimentale ndaj djalit, del e qartė qė tė tėra veprimet tuaja qė sollėn nė kėtė ēėshtje, qėndrojnė tek vėnia e interesit tė djalit mbi atė tė Partisė. Kėtu ėshtė gabimi.


    Mehmet Shehu:- Po unė nuk jam nisur qė ta bėja me ndėrgjegje.


    Pali Miska:- Nga se nisesh ti, ėshtė punė tjetėr, po veprimi kėtu tė nxjerr. Ne gjithnjė, nė ēdo veprim, nė ēdo argument, nė ēdo gjė qė themi, nuk duhet ta harrojmė Partinė. Ky veprim nga ana juaj, ėshtė njė rast shumė flagrant dhe i madh. Si e harroni nė kėtė rast Partinė?


    Mehmet Shehu:- E di qė ėshtė i madh e flagrant.
     
    .
  2. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    Kadri Hazbiu:- Nė qoftė se ju vuani nga sentimentalizmi, pse nuk u treguat sentimental pėr normat e Partisė? Ta gjykojmė kėtė ēėshtje njė ēikė edhe nga kjo anė. Mė gjerė duhet ta shikojmė kėtė ēėshtje.


    Mehmet Shehu:- Pėr kėtė ēėshtje, gabimi ėshtė bėrė vetėm tek ky djalė, pėr traumėn qė ka pėsuar.
    - Jo, rezerva nuk kam, prandaj i kam dhėnė urdhėr djalit qė tė kthehet.


    Pali Miska:- Po nė rast se nuk ke rezerva, atėherė pse nuk e bėrė kėtė nė kohė? Kjo ėshtė njė gjė shumė e thjeshtė. Po tė jepje urdhėr ti si Kryeministėr, djali kthehej brenda ditės nė Shqipėri. Ē'urdhėr pret ti shoku Mehmet? Kėtu nuk ėshtė puna tė themi ne, ti duhet ta kishe bėrė kėtė punė.

    Mehmet Shehu:- Po, unė them se po tė duhet, unė i jap urdhėr qė tė kthehet qė sot, po e kam lajmėruar qė sapo tė mbarojė provimin qė ka nėpėr duar, tė kthehet.

    Pali Miska:- Po ai nuk meriton, more shoku Mehmet, qė t'i mbarojė provimet! Kjo duhet kuptuar mirė.

    Mehmet Shehu:- Pėr kėtė ēėshtje, vajta u konsultova edhe me shokun Ramiz dhe mbetėm dakord me tė qė tė mbetej kėshtu.

    Ramiz Alia:- Jo, jo, nuk ėshtė ekzakt ashtu. Me shokun Ramiz, ti erdhe u konsultove, por unė tė thashė tė njėjtėn gjė qė tė tha edhe shoku Pali, ai djalė menjėherė duhet kthyer. Pastaj se kur duhet kthyer, kėtė ti e di vetė, vendosni ju pėr kohėn.

    Mehmet Shehu:- Dhe unė e lajmėrova, sa tė mbarojė provimin edhe tė kthehet.

    Ramiz Alia:- Jo, e drejtė ėshtė ajo qė thotė shoku Pali. Ju, pse nuk e menduat kėtė gjė vetė, pse pritnit t'ua thoshim ne?

    Manush Myftiu:- Shqip, ai nuk e mendoi kėtė pėr tė ruajtur prestigjin dhe pėrpiqet tė gjejė forma tė ndryshme, qė tė mos i preket autoriteti. Duhen thėnė hapur gjėrat, se djali i tij jo vetėm nuk e meritonte tė shkonte pėrsėri jashtė, po ē'rėndėsi ka pėr tė se do t'i mbarojė apo s'do t'i mbarojė provimet, pasi ai kthehet pėr dėnim, jo pėr vizitė, qė nuk duhet tė humbiste provimet.

    Kadri Hazbiu:- Tė flasim hapur, ju tė tjerėve ndoshta nuk u ka rėnė rasti, por unė i kam thėnė hapur shokut Mehmet: Ktheje djalin!

    Ramiz Alia:- Edhe shoku Enver ia ka thėnė, edhe unė i thashė nė njė mbledhje qė kemi bėrė: Shoku Mehmet, duhet kthyer djali!

    Enver Hoxha:- Le tė kalojmė tani nė pyetje tė tjera, se kjo ēėshtje ėshtė e qartė tani.

    Mehmet Shehu:- Pyetem se a jam ēliruar plotėsisht nga sentimentalizmi pėr kėtė djalė? Mua mė duket se nė reflektimin qė kam bėrė, jam ēliruar plotėsisht dhe se djali duhet tė kthehet tė japė llogari nė Parti dhe tė dėrgohet tė punojė atje ku tė caktohet. Tjetėr pyetje: Nga cilėt shokė duhet tė ndihmohesha? Nga shoku Enver, por nuk kisha vetėm shokun Enver, kisha edhe shokė tė tjerė.

    Llambi Gegprifti:- Ju, shoku Mehmet, thoni se shokėt po ta dinin, do tė tė ndihmonin, nuk do ta kishe bėrė kėtė veprim. Unė bėj pyetjen: Cilėt janė kėta shokė qė e dinin problemin e fejesės sė djalit tėnd?

    Mehmet Shehu:- Nė qoftė se ndonjė shok do tė mė kishte ardhur, do ta kishte marrė vesh e do ta kishte kuptuar, do tė mė kapte pėr palltoje e do tė mė thoshte: "Shoku Mehmet, e ke gabim!". Unė u siguroj, shokė tė Byrosė, se menjėherė do ta korrigjoja.

    Llambi Gegprifti:- Po nga e dinin kėta shokė, shoku Mehmet?

    Enver Hoxha:- Shiko si tė tha ai; nga ta dinim ne? Po cilėt ishin ata qė e dinin? Kush e dinte qė ti kishe fejuar djalin, me njė vajzė me tė tillė pėrbėrje?

    Kadri Hazbiu:- Po cilėt e dinin? Ndryshe, pse e shtrojmė nė autokritikė kėtė gjė? "Po tė mė kishin ndihmuar shokėt" thotė! Cilėt, kush janė ata shokė, thuaj emrat e tyre, kėtu nė Byronė Politike!

    Mehmet Shehu:- Unė nuk them se shokėt e dinin, por nė qoftė se ndonjėri nga ata do ta kishte marrė vesh dhe tė mė thoshte.

    Pali Miska:- Atėherė, si do tė ndihmonim ne, kur nuk e dinim?!

    Kadri Hazbiu:- Mė falni shoku Pali, meqenėse u hap kjo ēėshtje kėtu, unė kam pėr ta thėnė kėtė edhe nė diskutimin tim, ai e shtron ēėshtjen qė "edhe shokėt duhet tė mė kishin ndihmuar". Domethėnė, ai aludon sikur dikush e kishte ditur dhe nuk e ka ndihmuar. Nė autokritikė kėshtu ėshtė shkruar. Atėherė, pa na thuaj, kush e dinte?

    Mehmet Shehu:- Unė nuk them qė edhe shokėt duhet tė mė kishin ndihmuar, por tė gjithė duhet tė ndihmojmė njeri-tjetrin.

    Kadri Hazbiu:- Nė autokritikė kėshtu ėshtė shkruar.

    Enver Hoxha:- Ashtu ėshtė shkruar, prandaj lind pyetja e natyrshme: Pse nuk ua the shokėve? Ata nuk e dinin kėtė.

    Mehmet Shehu:- Dhe pikėrisht, nuk ua thashė shokėve. Duhet tė kisha vajtur, nė radhė tė parė tek shoku Enver, por edhe tek shokėt e tjerė, me tė cilėt isha nė kontakt ēdo ditė. Kjo ka ndodhur se unė nė atė kohė kam gjykuar se kisha vendosur drejt, ndėrsa vendimi nuk ishte i drejtė, duhet tė kisha vajtur tek shoku Enver.

    Kadri Hazbiu:- Po mė fal, po shokun Feēorr Shehu, pse e pyete qė ēfarė mendonte ai?

    Mehmet Shehu:- Sepse prej tij mora tė dhėnat.

    Kadri Hazbiu:- Avash, avash, pse, nga ai e merr vijėn ti? Nga i merr kėshillat pėr tė mbrojtur vijėn e Partisė? E diskutove vetė ēėshtjen kur e vure pyetjen? Pėrse bėre kėshtu? Kush mungonte kėtu? Mungonte shoku Ramiz, se ishte nė Durrės nė kohėn qė ju keni bėrė krushqinė, atje bashkė takoheshim ēdo ditė. Unė kam qenė edhe ministėr i Brendshėm, pra ishte e hijshme qė tė mė thoshe: More Kadri, ti, di gjė pėr kėtė familje apo jo? Gjatė kėsaj kohe ju keni shkuar dhe nė Pogradec, po shokut Enver pse nuk i thatė? Prandaj duhet reflektuar thellė, shoku Mehmet, nuk duhet kaluar lehtė.

    Mehmet Shehu:- Shoku Kadri, unė shokun Feēorr e pyeta, se djali mė informoi se ky kishte dy njerėz tė arratisur jashtė shtetit.

    Kadri Hazbiu:- Jo vetėm, por ju ka thėnė shoku Feēorr informacionin, ju i keni thėnė mos i thuaj njeriu, tė mbetet kėshtu kjo punė.

    Mehmet Shehu:- Edhe vajza punonte nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme. Jo, unė nuk i kam thėnė mos i thuaj njeriu! I kam thėnė qė ka dy njerėz tė arratisur jashtė, siē mė tha djali, prandaj tė lutem shumė mė jep informacionin pėr kėtė ēėshtje.

    Enver Hoxha:- Nuk qėndrojnė kėto, Mehmet. Lidhur me ēėshtjen "si nuk mė zuri njeri prej palltoje", ti Feēorr Shehut i bėre pyetjen: Do ta lejoje ti kėtė fejesė nė familjen tėnde po tė ngjiste? Dhe ai tė dha pėrgjigjen qė do tė pyeste Partinė. Kur u mor vesh qė ti kishe bėrė kėtė fejesė, shokėt menjėherė tė shkulėn veshin..., po, po ti ke thėnė nė fund tė autokritikės "se po tė mė zinte njeri nga palltoja...".

    Mehmet Shehu:- Feēorri mė tha qė vajzėn unė do ta merrja pėr djalin, pėr familjen do tė pyeste. Nė kėtė kuptim, nė qoftė se shokėt do tė kishin pasur mundėsinė tė merrnin vesh, do... Gabimi im ėshtė dhe unė e pranoj qė duhet tė kisha vajtur tek shokėt.

    Enver Hoxha:- Prapė ky kuptim nuk ka baza, pėr arsye se edhe sikur ta supozojmė ēėshtjen se njeri nuk e mori guximin tė vinte tė tė thoshte ty, ta pranojmė njė situatė tė tillė, po ti ia vure pyetjen vetes se ēdo tė bėje, kur Feēorri tė tha se do tė pyeste mė lart. Do tė pyesja ty? Ti pėrnjėherė do mė thoshe, qė edhe unė do tė vete t'i them pėr kėtė gjė shokut Enver dhe shokėve tė mi.

    Mehmet Shehu:- Duhej ta bėja kėtė, por nuk e bėra nisur nga rrethanat qė thashė.

    Enver Hoxha:- Po pse?

    Kadri Hazbiu:- Se e di vetė kėtė.

    Adil Ēarēani:- Se edhe ju e thoni vetė nė autokritikė, pėr mendjemadhėsinė tėnde. Kjo ėshtė tamam mendjemadhėsi.

    Enver Hoxha:- Kėtu ėshtė ēėshtja.

    Mehmet Shehu:- Unė e them edhe vetė nė autokritikė atė.

    Enver Hoxha:- Kėto pėrgjigje janė shumė normale, Mehmet, por nuk po e thua drejt. Autokritikėn merre lexoje, shikoje edhe njė herė. Ajo ėshtė kėshtu siē thonė shokėt, siē themi ne dhe tė gjitha kėto pyetje qė t'u bėnė, tė ndihmojnė tė kuptosh thellė gabimin, tė largohesh pėrgjithmonė nga pozitat e vjetra. Kur thua "sentimentalizėm", sentimentalizmi ėshtė butėsi e nė kėtė rast ėshtė oportunizėm. Mirėpo oportunizmi ka edhe tė kundėrtėn e vet. Kėto gjėra duhet t'i shikosh, kur flasin shokėt pėr punėn tėnde, duhet t'i analizosh njė ēikė edhe nė mėnyrė filozofike kėto. Ndėrsa ti i merr si gjėra tė rastit. Veē, ama, tė mos harrojmė se rastet e pėrsėritura bėhen vijė.

    Mehmet Shehu:- Po t'i lėsh, po tė mos i luftosh, bėhen vijė.

    Enver Hoxha:- Po t'i lėsh..., po kėtu ėshtė ēėshtja qė ne, me kėtė rast, po tė ndihmojmė ty qė tė kuptosh se tek ti, nė disa raste, gjėrat janė bėrė vijė. Vetėm kur ta kuptosh drejt kėtė, nuk do t'i pėrsėritėsh mė. Ne do t'i themi kėto gjėra se ka pasur shokė qė tė kanė ardhur, tė kanė vėnė nė dijeni dhe pėr qėndrime tė tjera jo tė rregullta tė njerėzve e tė familjes tėnde dhe ti i ke pritur me mosbesim, u ke thėnė "mos i ekzagjeroni punėt". Kėto m'i kanė raportuar mua shokėt dhe ata do t'i thonė mendimet e tyre. Kjo, ēfarė tregon? Kjo tregon pėrsėri oportunizėm ndaj veprimeve tė disa fėmijėve tė tu, jo tė tė tėrėve.

    Ramiz Alia:- Edhe besimi nė vetvete qė unė i di tė tėra, ē'tregon? Kjo tregon pėrsėri oportunizėm. Njė gjė, shoku Mehmet, ju pėrmendni sentimentalizmin, por keni edhe mendimin se i dini tė tėra dhe shiko sa bukur u pėrgjigjesh pyetjeve qė tė bėhen!

    Mehmet Shehu:- Jo, unė nuk mendoj se i di tė tėra, shoku Ramiz, po them qė ka mendjemadhėsi tek unė.

    Ramiz Alia:- Po mirė, le tė marrim vetėm kėtė: Pse nuk pyete shokėt? Kjo s'i pėrgjigjet sentimentalizmit.

    Adil Ēarēani:- Po pse nuk pyete more shoku Mehmet, ju keni pyetur edhe pėr gjėra mė tė vogla, ju jeni konsultuar me shokėt. Po pėr kėtė rast, pse?

    Mehmet Shehu:- Pikėrisht kėtu ėshtė dhe mendjemadhėsia, mendimi qė pėr kėto ēėshtje unė jam i imunizuar.

    Ramiz Alia:- Epo, e kupton atėherė? Je i imunizuar! Jo vetėm kaq, por thuaj jam edhe interpretues i saktė se si duhet bėrė lufta e klasave.

    Mehmet Shehu:- Unė e them edhe vetė nė autokritikė kėtė.

    Ramiz Alia:- Po unė them ato qė thoni ju, nuk i kundėrshtoj. Vetėm po tė nisemi kėtej, mendoj se do t'i kuptoni mė mirė gjėrat, se me sentimentalizėm ato nuk shkojnė.

    mehmet Shehu:- Dhe nuk ėshtė vetėm sentimentalizėm, por unė aty rendis edhe elementė tė tjerė.

    Kadri Hazbiu:- Shoku Mehmet, mė fal se ngelėm vetėm nė njė ēėshtje, nė atė tė sentimentalizmit, qė ju ka futur ju nė veprime. Nė qoftė se do ta marrim kėtė, ti i shikon se kėto veprime nuk janė brenda normave tė Partisė? Tė flasim pėr kėtė.

    Mehmet Shehu:- Nuk e kuptoj pyetjen.

    Kadri Hazbiu:- Ja, po ta them unė. Edhe nė marrėdhėniet e tua me Partinė, edhe nė marrėdhėniet e familjes, domethėnė ndėrtimi i kėtyre marrėdhėnieve, a ėshtė bėrė nga ju, nė bazė tė tė gjitha normave tona?

    Mehmet Shehu:- Marrėdhėniet e mia me Partinė, nė ē'kuptim? Se marrėdhėniet me familjen, unė ato qė i kam dėgjuar e marrė vesh...

    Kadri Hazbiu:- Atėherė vemi tek ajo qė thamė qė nė fillim, qė ju veproni pa pyetur njeri fare, pa pyetur se ka Parti, ka rregulla e norma etj.

    Mehmet Shehu:- Jo, jo, nuk ėshtė kėshtu, nuk ėshtė se unė nuk kam besim tek Partia.

    Qirjako Mihali:- Jo vetėm kaq xhanėm, por mendoj se Nazarin ju e keni thirrur qė t'ju vėrtetonte ndonjė gjė tė kundėrt e tė thoshte pastaj, "ja, nuk ėshtė kėshtu si njoftove, po ndryshe".

    Mehmet Shehu:- Unė, anėtarit i fola si anėtar i Komitetit Qendror dhe emri tė cilit pėrmendej nė atė informacion, e pyeta nėse kishte vėrejtur gjė e ēfarė kishte vėrejtur qė mund tė ishte e tepėrt. Po mund tė ishte edhe ashtu siē thoni ju, qė unė tė kisha vajtur tek shoku Simon.

    Pali Miska:- Mirė shoku Mehmet, po pse nuk e gjykoni nė anėn tjetėr kėtė ēėshtje, se unė nuk e di punėn e informacionit, si ėshtė e ku ėshtė, kėtė e dini ju, ne nuk dimė as ēėshtjen e t'i thoni, bravo i qoftė atij komunisti tė thjeshtė, qė preokupohet pėr ēėshtjen e Partisė!

    Mehmet Shehu:- Unė nuk e kam kritikuar atė komunist. I thashė edhe shokut Simon, se kėshtu duhet vepruar.

    Pali Miska:- Nuk ishte nevoja tė thėrrisje ti Nazarin, qė tė vėrtetoje ato qė thuheshin nė informacion, ose Nazari tė tė thoshte disa gjėra tė tjera.

    Mehmet Shehu:- Po unė nuk e kam kritikuar komunistin qė dėrgoi informacionin dhe nuk mund tė mos e thėrrisja unė vajzėn (nusen) dhe djalin t'i kritikoja, dhe i kritikova rėndė, po ajo qė mė tha, qė kishte shkuar vetėm sa tė blinte ēokollatė

    Enver Hoxha:- Ua shpjego mirė ēėshtjen shokėve, se kjo nuk ėshtė diēka e thjeshtė. Mė parė se tė thoshin Simoni e Nazari pėr nusen, tė kam lajmėruar unė, qė tė merrje masa se e ndjek francezi.

    Mehmet Shehu:- Edhe unė ashtu kam vepruar.

    Enver Hoxha:- Nuk them se nuk ke reaguar, por kėtė unė nuk mund ta thoshja pa qenė i sigurt. Dhe ti, porsa tė njoftova, e thirre nusen dhe i fole. Kėtė ma ke bėrė edhe mua tė ditur, dhe ke bėrė mirė. Tani ty tė vjen njė informatė tjetėr, se ajo ecėn prapė nė atė rrugė, prandaj ti nuk kishe asnjė arsye pse tė pyesje kurrkund, por me kėtė tė forcohej besimi se kjo vajzė diēka ka. Mbase ajo nuk ka gjė me francezin, dhe ishalla nuk ka, por ēėshtja ėshtė qė ai po e sulmon.

    Mehmet Shehu:- Edhe unė e kritikova shumė rėndė vajzėn.

    Enver Hoxha:- Tani, unė po u tregoj njė gjė tjetėr mė tė re. Pasi ti e kritikove rėndė nusen, pėrsėri unė kam informata nga Sigurimi, se kur ajo ka vajtur nė shkollė, francezi e ka ndjekur nga pas me automobil. Biseduan apo nuk biseduan me njėri-tjetrin, kjo nuk dihet, po ja, i kanė parė tė ecin paralel. Tani, ēėshtja nuk shtrohet e pyete apo nuk e pyete ti Nazarin. Ajo qė tė dėrgoi Simoni ėshtė njė informatė pėr vajzėn, tė cilėn ti e dije mė parė diēka nga unė, tė erdhi dhe njė tjetėr herė, e u bėnė dy, tė erdhi edhe njė herė e u bėnė tre. Ja, tani po tė them edhe kėtė, qė ėshtė mė e re. Prandaj nuk bėhet fjalė pse e pyete ti Nazarin, por ti e bėre se nuk ishe i bindur nga ato qė tė tha Simoni, harrove dhe ato qė tė thashė unė.

    Mehmet Shehu:- Jo, ato nuk i harrova.

    Enver Hoxha:- Po e harrove, se tė erdhi dhe njė informatė tjetėr nga Partia dhe njė person tjetėr. Tani shtrohet ēėshtja pėr atė qė tė thashė unė dhe shtrohet ēėshtja: Ti ke tė drejtė t'i thuash Feēorrit, kush e ka parė kėtė gjė? Filan person, do tė tė thotė ai, njė funksionar i ministrisė. Atėherė ti, po tė vazhdosh kėshtu, do ta thėrrasėsh funksionarin dhe do ta pyesėsh: E pe, apo nuk ke parė gjė?

    Mehmet Shehu:- Jo, unė nuk e kam pyetur Feēorrin pėr njė gjė tė tillė?

    Enver Hoxha:- Jo, jo, nuk e ke pyetur, por ta zėmė se do ta pyesje. Meqenėse e pyete Nazarin, pse tė mos e pyesėsh edhe "Selmanin"? Ti je anėtar i Byrosė Politike dhe e ke kėtė tė drejtė, por ama ne kemi besim nė organizatat tona, nė kuadrot tona. Ato qė na thonė ata, nuk na ēojnė nė rrugė tė gabuar, nė tė kundėrtėn, ndihmojnė qė tė ndreqemi.

    Mehmet Shehu:- Unė konsiderova se nuk bėra ndonjė gabim qė pyeta Nazarin, qė ėshtė anėtar i Komitetit Qendror, nėse kishte edhe ndonjė gjė tjetėr, veē atyre gjėrave qė thuheshin nė informacion, nuk e di, por unė vajzėn e kritikova, duke u mbėshtetur plotėsisht nė informacionin qė mė dha shoku Simon.

    Simon Stefani:- Shoku Mehmet, unė kam tė drejtė tė nxjerr konkluzionin se ju, jo vetėm qė nuk patėt besim tek ai informacion, por edhe nė pėrgjigjen qė mė dhatė, ju filluat t'i rrėzoni njė pjesė tė tė dhėnave, duke thėnė se nuk kishte njeri atje kur... domethėnė, dėgjuat nusen, nuk dėgjuat komunistin.

    Mehmet Shehu:- Unė ua thashė si mė foli vajza.

    Simon Stefani:- Mua nuk mė duhej si tha vajza, mua mė duheshin ata qė tha komunisti pėr vajzėn. Po, nė fund tė fundit, si do u thoshte ju ajo (nusja e djalit)? Ju, ju ka vėnė nė dijeni vetė shoku Enver dhe megjithatė, ajo pėrsėri ka vazhduar rrugėn e saj. Tė nesėrmen nė mėngjes, kur shkonte nė shkollė, makina e francezit i qėndronte njė metėr larg, ecte paralel me tė, ndėrsa ajo ecte nė kėmbė, me avash, ecte edhe makina me francezin brenda, me atė me mustaqe.

    Mehmet Shehu:- Mundet qė francezi t'i jetė qepur me gjithė mend!

    Enver Hoxha:- Ai mund tė jetė njė provokator.

    Mehmet Shehu:- Po, ndonjė fakt qė ajo mund tė ketė pasur kontakt me francezin, unė nuk kam pasur deri tani. Nė qoftė se vėrtetohet njė gjė e tillė, unė do tė marr masat qė janė pėr tė marrė.

    Pali Miska:- Jo shoku Mehmet, ēėshtja ka tė bėjė me atė, qė gjėrat duhet tė vlerėsohen nga ana juaj, pėr ēfarė ju informojnė tė tjerėt. Ju vetė thoni se "nuk ju kam vlerėsuar, duhet tė jem i thjeshtė, duhet tė mos jem kėshtu dhe ashtu"... Por tani, kur informacioni tė jetė nga Komiteti Qendror, e atė e bėn njė komunist i cili ka marrė guximin, dhe i lumtė pėr kėtė, kjo duhet vlerėsuar nga ana jote.

    Enver Hoxha:- Realizoje (analizoje) mirė ēėshtjen. Ne nuk gjykojmė vajzėn, por gabimet e tua dhe ēėshtjen si i kupton ti kėto gabime. Nuk gjykojmė, ka pasur apo nuk ka pasur kontakte ajo me francezin, po tė ketė fakte pėr kėtė, do t'i japim, por me sa di unė, deri tani, pėrveē tė fėrkuarit tė faqeve tė kalamanit nuk ka gjė tjetėr, por edhe qė tė rrinė ata karshi-karshi me njėri-tjetrin, tė shikohen e buzėqeshin, edhe kėto janė fakte. Kėto fakte nuk mund tė mos kenė asgjėkafshė.

    Edited by tiranaforum - 1/2/2010, 14:34
     
    .
1 replies since 29/1/2010, 22:56   1510 views
  Share  
.