Gjyqi historik ndaj Kadri Hazbiut

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    KADRI HAZBIU: Nesti e thotė kėtė po ai mund tė thotė si tė dojė, ashtu siē thotė edhe pėr shumė gjėra tė tjera, por nė fakt kjo ėshtė njė shpifje fund e krye. Ali Ēenua ka thėnė nė adresėn time, atė tė vajtjes nė shtėpi, unė e shpjegova. Thotė qė vinin letrat kėshtu dorazi...
    ARANIT ĒELA: Kėto i the qė ishin praktikė qė bėhej...
    KADRI HAZBIU: Kjo ishte praktikė jo vetėm me Mehmet Shehun, por me tė gjithė. Ali Ēenua nė ato shpifjet e tij u jep njė karakter sensacional gjėrave, d.m.th dramatike, jo pėr ushtarėt, jo pėr derrat, e njėrėn e tjetrėn. Kėto ishin masa tė vendosura jo nga unė, por nga shėrbimi, me Ali Ēenon nė krye. Tė propozuara, tė servirura me mendim po nga drejtoria pėrkatėse dhe tė aprovuara nga unė...
    ARANIT ĒELA: Kėto nuk hyjnė Kadri Hazbiu nė kėtė ēėshtje, po sidoqoftė tregojnė atė, se nuk ėshtė shumė e hijshme qė tė bėhen njerėzit qen…
    KADRI HAZBIU: Ju lutem shumė, se edhe me prokurorin kemi bėrė llafe, nė ballafaqim nuk duhet menduar kėshtu.
    ARANIT ĒELA: Tė bėhen njerėzit qen, kėshtu…
    ALI ĒENO: Gjuetinė qė bėnte Mehmet Shehu, gjuetinė e derrave, donte ēues, d.m.th dikush do futej, do futeshin civilė apo do tė futeshin ushtarė...
    ARANIT ĒELA: Do tė futeshin ata qė janė anėtarė tė kolektivit tė gjahut. Po me mua ushtarin ēfarė keni, unė as dua tė gjuaj as kam oreks tė futem…
    KADRI HAZBIU: Po edhe ai qė futet ēues tė njėjtėn detyrė bėn, qoftė civil, qoftė ushtarak..
    ARANIT ĒELA: Jo mirė, po anėtari i kolektivit ėshtė me ēifte mė krahė, njeri bėn zhurmė tjetri qėllon, tjetri zė istikamin, tjetri paralajmėron, kuptohen tė gjitha kėto. Po qė mua ushtarin nga kazerma tė ma marrish dhe tė ma bėsh qen, kjo nuk ėshtė e drejtė..
    KADRI HAZBIU: Ju lutem tė mos i dramatizojmė gjėrat. Qentė ishin qentė, ēuesi ėshtė njė njeri qė u jep kurajo…
    ARANIT ĒELA: D.m.th ndihmon qentė dhe ai bėn atė funksion se bėrtet…
    ALI ĒENO: Kėto bėheshin...
    KADRI HAZBIU: Po tani ēfarė tė tė them unė, tė bėjmė lojėra fjalėsh…
    ARANIT ĒELA: Nuk ėshtė pėr lojė fjalėsh Kadri Hazbiu po kėtu kjo nuk ka tė bėjė me aktakuzėn, vetėm njė gjė qė ti mos rezisto pėr atė qė ėshtė ashiqare. Tė bėsh ushtarin qė i ėshtė dhėnė nė ballė tė Republikės, ka detyrat e tij, ta ēosh nė pyll qė tė tė nxjerrė ty derra. Ma merr mendja qė kushdo qė e bėn, nuk ėshtė e drejtė…
    KADRI HAZBIU: Garda, funksioni i saj…
    ARANIT ĒELA: Garda ėshtė nė funksion tė ruajė udhėheqjen.
    RRAPI MINO: Jo tė nxjerri derrat nga shkurret...
    KADRI HAZBIU: Kėto masa tė konsiderohen kėshtu si po i gjykoni...
    ARANIT ĒELA: Kėto janė gjėra qė siē tė thashė nuk kanė tė bėjnė me akuzėn, po me qė u thanė...
    KADRI HAZBIU: Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė ushtarėve nėse pėrdoreshin keq apo jo, ka njė komandant dhe le tė pyetet...
    ARANIT ĒELA: Mirė.
    KADRI HAZBIU: Ali Ēenua mė akuzon mua qė t’i kem thėnė pėr letrat me karakter spiunazhi qė ka ēuar nė Francė, apo ku i ka ēuar, qė i paskam thėnė qė kėto letra i di unė, i di edhe Fiēorri. Gėnjen nė mėnyrė absolute. Po edhe nga ana logjike, ky ishte njė akt i kryer, pse duhej t’i thosha unė. Ali Ēenua shprehu ndonjė frikė qė kishte kryer njė veprim tė tillė, kėtė nuk e shpjegon...
    ARANIT ĒELA: Atė e shpjegoi ai, nga frika thotė se u shqetėsova, mė pa edhe Mehmeti qė u shqetėsova shumė nga kjo...
    KADRI HAZBIU: Tė paktėn nė ballafaqimin me mua kėtė gjė nuk e ka shprehur. Veē asaj edhe nė qoftė se e paskam bėrė unė pėr tė qetėsuar Ali Ēenon, qė pretendon ky qė kėshtu u bė, mė shumė do ta qetėsoja unė apo Mehmet Shehu, qė ishte kryeministėr. E dyta, mirė qė i thashė pėr vete, po Feēorrin pse duhej ta ekspozoja. Ku qėndron atėherė konspiracioni i fortė si komplotistė, si tė thuash njerėz skrupulozė nė shqetėsimin e veprimeve qė ja maskuam partisė. Mua mė duket se ka njė...
    RRAPI MINO: Po pse e pėrjashton Ali Ēenon qė tė mos jetė anėtar i organizatės...
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e pėrjashtoj, por po flas pėr letrėn.
    RRAPI MINO: Pėr letrėn qė duke qenė pjesėtar i organizatės, shoqėruesi kryesor i tradhtarit Mehmet Shehu, tradhtari Mehmet Shehu kishte bashkėpunėtorėt e tij, midis tė tjerėve ty dhe Feēorrin. Prandaj pėr ta qetėsuar atė se tha ēfarė po bėj i thotė qė kėtė punė e di edhe Kadri Hazbiu me Feēorr Shehun...
    KADRI HAZBIU: Ky thotė qė ja kam thėnė unė, jo ashtu si thoni juve...
    RRAPI MINO: Jo, jo, ma tha Kadriu, ma tha Mehmet Shehu, pastaj nė gjueti mė kapi Kadri Hazbiu thotė...
    KADRI HAZBIU: Pse duhet t’i thosha unė, kupton, qė jam komplotist nė kėtė ēėshtje.
    RRAPI MINO: Po veē mos u bėj merak, kėshtu thotė ai...
    KADRI HAZBIU: Mos u bėj merak. Ky ka kryer edhe veprime tė tjera spiunazhi edhe nė Suedi, edhe nė njėrėn e tjetrėn...
    RRAPI MINO: Ishte problemi i tillė, sipas tija...
    KADRI HAZBIU: I nderuar prokuror, unė i evidencoj kėto nė interes tė dhėnies ndihmė drejtėsisė pėr tė gjykuar objektivisht mbi kėta shpifės. Juve gjykoni si ta shikoni tė arsyeshme.
    Pėrsa i pėrket Gani Kodrės...
    RRAPI MINO: Jo, kėtu tek Ali Ēenua se ka edhe nja dy-tre gjėra tė tjera ai qė thotė pėr ty...
    KADRI HAZBIU: Ēfarė thotė...
    RRAPI MINO: Njė ditė thotė kur ishim nė plazhin e Durrėsit, kur po bisedonte thotė tradhtari Mehmet Shehu me tė pandehurin Kadri Hazbiu thotė, lidhur me mbrojtjen, d.m.th tė mos dali Petrit Dumja kėtu...
    KADRI HAZBIU: Kam dhėnė shpjegime nė procesverbal.
    RRAPI MINO: Po mirė ta bėjmė pyetje neve tashti..
    KADRI HAZBIU: Mirė, mė bėni pyetje, unė do t’iu pėrgjigjem. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė qė unė tė kem udhėtuar me Mehmet Shehun nė veturė.
    RRAPI MINO: Jo, jo nė plazh..
    KADRI HAZBIU: Nė veturė thotė. Kurse Ram Kosova shoferi i pyetur pėr kėtė ēėshtje thotė qė nė veturė nuk ka qenė Kadri Hazbiu, por ka qenė sekretari i KQ tė Partisė...
    RRAPI MINO: Njė ditė nė plazhin e Durrėsit, ka thėnė nė hetuesi, qė u godit Beqir Balluku, kur po bisedonte Mehmet Shehu me Kadri Hazbiun qė Mehmet Shehu i tha Kadriut: Eshtė mirė qė nė kėtė ēėshtje tė dalė vetėm Beqir Balluku, kurse Petrit Dumja nė kėtė ēėshtje tė mos dalė dhe Hito Ēakua...
    KADRI HAZBIU: Tė lutem shumė i nderuar prokuror...
    RRAPI MINO: Eshtė kjo biseda, unė pyetje bėj…
    KADRI HAZBIU: Thashė qė nuk ėshtė, po vetėm evidentoj, meqenėse u thėnkėrka kėshtu nė procesverbal, ju ishit nė ballafaqim, ai e tha jo nė plazhin e Durrėsit, por kur kemi hipur nė makinė. Pra, me kontradiktat e kėtyre shpifėsve qė nuk janė nė gjendje tė mbajnė mend si e tha njė herė, e si e tha herėn tjetėr. Ekzakt, nė ballafaqim me mua, merre procesverbalin e ballafaqimit, ka thėnė nė makinė.
    RRAPI MINO: Ka edhe njė tjetėr…
    KADRI HAZBIU: Urdhėroni…
    RRAPI MINO: Pasi u godit Petrit Dume e Hito Ēako, Mehmet Shehu i tha Kadri Hazbiut se ne u munduam qė t’i mbrojmė Petrit Dumen e Hito Ēakon dhe t’i mbajmė nė radhėt e ushtrisė, po nuk mundėm e nuk kemi ēfarė tė bėjmė. Tashti ti Kadri bashkė me Feēorrin, merrni masat qė emri im tė mos dalė...
    KADRI HAZBIU: Ekskluzivisht shpifje, ekskluzivisht, fund e krye. Kjo nuk ka ndodhur...
    ARANIT ĒELA: Nuk ka ndodhur...
    KADRI HAZBIU: Kurrė. Tjetėr kini, ata mos m’i kujtoni se mua kaq.... Pėr kėtė ēėshtje tė dytėn, nuk mė ėshtė evidentuar as nė hetuesi, as nė...
    RRAPI MINO: Po procesverbalet e kėtij janė ato...
    KADRI HAZBIU: Procesverbale unė nuk kam parė, unė kam dėgjuar ēka thėnė nė ballafaqim...
    ARANIT ĒELA: Miri, mirė. Tjetėr ke...
    KADRI HAZBIU: Jo, pėr Ali Ēenon nuk kam. Kam pėr Gani Kodrėn qė thotė se erdha nė dijeni nė vitin 1965, ashtu siē e shpjegon ai. Eshtė shumė interesant tė theksohet qė nė ballafaqimin e Gani Kodrės hetuesi, Shkėlzen Bajraktari kur edhe si ke ardhur nė dijeni ti Gani Kodra qė Kadri Hazbiu ėshtė nė kėtė veprimtari armiqėsore. Gani Kodra u pėrgjigj nė vitin 1965 nga Llambi Peēini. Unė nuk u ndjeva nė atė rast, sepse thashė ėshtė punė e tyre. Kur u ballafaqova me Llambi Peēinin, siē e pretendoi ai, ai qė tani e hedh poshtė...
    ARANIT ĒELA: Ai e hedh poshtė...
    KADRI HAZBIU: Bėn shumė mirė qė e hedh poshtė, sepse nuk ėshtė e vėrtetė, po e tha ndryshe, qė mua Mehmet Shehu mė ka vėnė nė dijeni nė ‘79. I kam ngritur hetuesisė si ėshtė e mundur qė Gani Kodra thotė nė ‘65 erdha nė dijeni, kurse ky si burimi qė e ka vėnė nė dijeni thotė se e kam marrė vesh nė ‘79. U interpretua nga hetuesit ashtu siē e tha dhe kėtu Gani Kodra qė unė e nėnkuptova. Pyetja e bėrė nga hetuesi i nderuar kryetar nuk ka qenė kur e nėnkuptove, kur ke ardhur nė dijeni. Ardhur nė dijeni nuk ėshtė kėshtu me nėnkuptim, po ėshtė qė tė thotė e kemi bashkėpunėtor dhe kėtė dhe asgjė mė tepėr...
    Nė aktakuzė me sa mė kujtohet mua ngrihet ēėshtja nė mėnyrė shumė sensacionale se ne paskemi bėrė njė politikė nė mėnyrė konsekuente, njė politikė, goditje tė gabuar...
    ARANIT ĒELA: Do tė vijmė atje Kadri Hazbiu, do tė vijmė tek ajo akuza e sabotimit, nuk ka nevojė tė konsumosh kėtu...
    KADRI HAZBIU: Nė rregull. Nė aktakuzė ngrihet ēėshtja tjetėr nė adresėn time, qė pėrgjigjem pėr ndėrprerjen e punės agjenturore operative...
    ARANIT ĒELA: Edhe aty do tė vijmė…
    KADRI HAZBIU: Mirė. Desha tė theksoj pėrfundimisht i nderuar trup gjykues qė edhe njė herė i lutem shumė drejtėsisė sė partisė tė gjykojė, edhe e di qė do tė gjykojė, me njė prizėm sa mė tė drejtė nė kėtė shtjellim agjentėsh e provokatorėsh, qė e kanė furnizuar hetimin me gjithfarė shpifjesh nga mė monstruozet. Unė nuk kam tjetėr fuqi nė dorė, kur them fuqi mundėsi, veē asaj qė tė them siē e di unė ēėshtjen edhe tė bėj arsyetimin logjik. Drejtėsia e partisė e ka dorėn e gjatė tė shikojė edhe deponimet, edhe tė bėjė arsyetimin logjik, tė kėrkojė edhe dokumente. Fatkeqėsisht, ashtu siē e thashė, pėr arsye tė hetimit tė njėanshėm timin, shumė dokumenteve nuk u ėshtė referuar. Por mė ėshtė thėnė, na thuaj ēfarė dokumenti tė marrim. Unė nuk jam njė kalkulatriēe tė mbaj mend tė gjitha dokumentet. Por me drejtėsi partie ata qė e kanė nė dorė t’i shikojnė edhe t’i evidencojnė pėrpara drejtėsisė tė gjitha ato dokumente...
     
    .
  2. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    KADRI HAZBIU: Nė asnjė mėnyrė. Tashti qėndroi Mihallaq Ziēishti deri nė vitin 1966 zėvendėsministėr i parė dhe drejtor, ishte dhe anėtar i Plenumit tė KQ. Unė nė ato konkluzione qė kam dhėnė jam bazuar nė ēka mė ka informuar partia para arrestimit tim. Qė kėta janė tradhtarė edhe Mihallaq Ziēishti edhe Feēorr Shehu edhe unė kam arritur duke gjykuar nė kompleks, si tė ndodhė kjo ēėshtje qė unė jam i pafajshėm, atėherė ēfarė bėri Mehmet Shehu kėtu pėr ta pasur Ministrinė e Brendshme nė dorė. Edhe kjo mė ka shtyrė, mė ka ēuar nė konkluzione qė ky ėshtė spiun, ky Mihallaq Ziēishti dhe kishte nė dorė jo vetėm Drejtorinė e Sigurimit tė udhėheqjes, por si zėvendėsministėr i parė edhe fije tė tjera. Mirė, kur iku Mihallaq Ziēishti, kush erdhi? Erdhi njė tjetėr tradhtar, siē mė ėshtė thėnė mua nga partia…
    ARANIT ĒELA: Nėse atė, mirė xhanėm, unė nuk tė akuzoj pėr atė ty se ti d.m.th ti thua, siē mė tha partia po ky nuk ėshtė kėshtu, e kuptoj edhe kėrkon tė justifikohesh me kėtė, nuk tė fut nė kėtė dhe nuk ta thashė me atė qėllim. Unė e kam hallin si u bė, si shpjegohet…
    KADRI HAZBIU: Si erdhi Feēorr Shehu, unė domosdo kam dhėnė mendimin tim nė atė kohė, por ishte dhe njė mendim i pėrgjithshėm, ka kaq kohė nė rrethe, siē bėheshin atėherė qarkullimet qė tė vijnė kuadro nga baza etj, etj. Por duke e konsideruar Feēorr Shehun njė tjetėr bashkėpunėtor tė Mehmet Shehut, unė kam arritur nė konkluzionin qė Mihallaq Ziēishtin ai e destinoi me njė detyrė tjetėr dhe nė vend tė tij futi Feēorr Shehun, qė ėshtė pėrsa i pėrket Sigurimit. Qėndron apo nuk qėndron kjo mundėsi unė nuk jam nė gjendje ta them, ėshtė gjithmonė supozim. Po tė tjetrit, Panajot Plakut unė them me pėrgjegjėsi dhe me ndjenjė tė plotė pėrgjegjėsie qė ka ardhur nė ministri pa dijeninė time, pa mė marrė mua mendimin mė parė, d.m.th pasi ishte vendosur mė ka thėnė edhe Mehmet Shehu edhe Beqir Balluku qė Ndreko Rinua nuk e bėn dot kėtė punė si drejtor Kufiri, ėshtė i avashtė, prandaj do tė vijė Panajoti. Unė nuk e njihja nė fakt nė punė Panajot Plakun. Nuk ėshtė pėr t’u shfajėsuar po kam thėnė edhe ky nė pikėpamje tė temperamentit e njėrėn e tjetrėn ėshtė aty-aty, nė mos nėn nivelin e Ndreko Rinos. Megjithatė erdhi ndenji gjashtė muaj, pėrse? Unė kam arritur nė konkluzionet e mia pėrse janė bėrė kėto tė gjitha nė vitet 1954-’56, sepse nė ‘54 sa jam bėrė unė ministėr, sepse mesa duket Mehmet Shehu donte qė pėr ēdo eventualitet ministrinė ta kishte nė dorė dhe unė tė isha njė kallam i thyer, i mbajtur me furkė nė kėmbė, ta kishte nėpėrmjet njerėzve tė tjerė. Kėshtu pra ka ndodhur edhe me Llambi Peēinin. Llambi Peēini unė e them se sigurisht, nuk e di, nuk mė kujtohet kush e dha idenė qė tė bėhej shef i Sekretariatit, njė tjetėr pikė kyēe nga ku mund tė vinin informacione jashtė sigurimit tek unė si ministėr. Eshtė gjithmonė arsyetimi im.
    ARANIT ĒELA: Po kush e tha, se ti tashti ishe ministėr ose Mehmet Shehu qė e njihte se kush tjetėr, ju ishit mė tė afėrtit qė mund ta njihni…
    KADRI HAZBIU: Unė nuk jam nė gjendje qė ta kuptoj.
    ARANIT ĒELA: O, Mihallaqi...
    KADRI HAZBIU: Po pikėrisht kėtu ėshtė ēėshtja qė dikush nga kėta e dha. Unė sigurisht nuk isha kundra, por qė tė kem mendimin se e kam propozuar unė Llambi Peēinin pėr kėtė, kėtu mua nuk mė kujtohet...
    ARANIT ĒELA: Po kėtė Halim Xhelon kush e pruri nė Sigurimin e Ushtrisė?
    KADRI HAZBIU: Ky ka ardhur fill pas kthesės sė partisė, duhet tė jenė dokumentet. Unė nuk jam nė gjendje tė them pėr nė atė kohė, unė isha vetė kryetar dege...
    ARANIT ĒELA: Mė vonė them se ai ishte nė Sigurim, pastaj vajti drejtor i Tiranės e ku di unė...
    KADRI HAZBIU: Juve pyetėt nė fillim, nuk jam nė gjendje tė them kush. Bile po ta marrėsh nga pikėpamja e trajtimit edhe e funksionit, ai ishte drejtor i Drejtorisė sė Tiranės, unė isha kryetar dege. Po a kam dhėnė unė ndonjė mendim kundra mė vonė pėr tė? Unė e them me ēiltėrsi para partisė, jo. Pse? Sepse ky ishte njė kuadėr qė njihej, i nomenklaturės sė KQ, anėt negative tė tij nė biografi diheshin, kėshtu u gjykua kėshtu dhe u trajtua. Unė nuk kam pasur, veē nė fund kam pasur mendimin dhe e kam konsultuar kėtė edhe me ata vartėsit, por edhe me mė lartė, d.m.th me sekretarin e KQ edhe me tradhtarin Mehmet Shehu e Beqir Balluku, qė mė mirė ta heqim dhe ta vėmė nė polici, ta heqim nga Sigurimi. U gjykua jo pse do ta bėjmė...
    ARANIT ĒELA: Po mirė kur u fut nė Sigurimin e Ushtrisė ky herėn e fundit?
    KADRI HAZBIU: Nuk e di.
    ARANIT ĒELA: Se ky ishte nė Sigurimin e Ushtrisė kur u arrestua apo jo...
    KADRI HAZBIU: Atje ishte.
    ARANIT ĒELA: Atje, tashti kur nė cilin vit?
    KADRI HAZBIU: Kėtė nuk e mbaj mend, aty janė dokumentet pėrkatėse...
    ARANIT ĒELA: Sa vjet ndenji atje?
    KADRI HAZBIU: Nuk jam nė gjendje ta them.
    ARANIT ĒELA: Se ky, lėre punėn e Xhelo Koēiut qė ishte njė herė po e dyta ky doli nė Konferencėn e Tiranės e morėn vesh edhe tė tjerėt, kėshtu me ēfarė kemi dėgjuar, d.m.th, qė delte emri i kėtij shqip nė Konferencėn e Tiranės…
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e di…
    ARANIT ĒELA: A, nuk e di, mirė. Se ky nė Konferencėn e Tiranės del dhe mbas kėsaj bėhet edhe gjeneral edhe udhėheqės nė Sigurimin e Ushtrisė. Si ėshtė e mundur?
    KADRI HAZBIU: U lutem shumė verifikojeni kėtė...
    ARANIT ĒELA: Po mirė, mirė, je ministėr i Brendshėm nė kėtė kohė...
    KADRI HAZBIU: Verifikoni kėto, se me sa di unė Halim Xhelua nuk ka dalė nė Konferencėn e Tiranės.
    ARANIT ĒELA: Halim Xhelua ka dalė, Stavri Xhara, shiko dhe dosjet kėtu pa le ēfarė dinė tė tjerėt personalisht...
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e di ēfarė thonė, po efektivisht nė parti qė tė jetė evidencuar se ky ka qenė njė komplotist nė Konferencėn e Tiranės, nuk ka dalė, kėto mund tė kenė dalė pas arrestimit tė Halim Xhelos edhe tashti pėr tė hedhur gjithmonė gurė e rėrė mbi shpinėn time po...
    ARANIT ĒELA: Po pėr Stavri Xharėn ka dalė nė Konferencėn e Tiranės?
    KADRI HAZBIU: Pėr Stavri Xharėn nuk ka dalė nė Konferencėn e Tiranės, ka dalė nė Plenumin e 11, gabimet e tija...
    ARANIT ĒELA: Siē dolėn plot gjėra, siē u tha edhe kėtu ishte njeriu qė shoqėronte pazarit, Svetozar Koēiēin dhe nuk pyeste fare.
    KADRI HAZBIU: Svetozar Koēiēin unė e kam marrė vesh njė herė.
    RRAPI MINO: Po pse doje 100 herė tė merrje vesh. Punonjės i Ministrisė sė Brendshme, punonjės i Sigurimit tė Shtetit, takohet nė hotel “Dajti” me Svetozar Koēiēin...
    KADRI HAZBIU: I nderuar prokuror, tė lutem shumė njė gjuhė tallėse pėr mua mos pėrdor…
    ARANIT ĒELA: Po nuk ka punė tallėse kėtu i pandehur Kadri Hazbiu, mos u vėr vesh kėtyre nuancave se ti po i pėrdor me kile kėtu...
    KADRI HAZBIU: Unė po them, e kam thėnė edhe nė hetuesi. Njė herė e kam marrė vesh qė Stavri Xhara ėshtė takuar me Rexhep Xhihėn nė mos gabohem. E kam thirrur atė, kam thirrur edhe kuadro tė tjerė, u kam tėrhequr vėmendjen qė ne si njerėz tė Sigurimit nuk duhet tė takohemi me tė huajt. Kjo ėshtė takuar mė vonė, apo nuk ėshtė takuar mė vonė Stavri Xhara unė nuk di. Atribuimet qė bėjnė disa dėshmitarė unė nuk i di, kanė tė bėjnė me kėtė rast qė di unė, apo me raste tė tjera....
    RRAPI MINO: Ja do tė vijnė dėshmitarėt...
    KADRI HAZBIU: Po dėshmitarėt le tė vijnė, unė po e sqaroj...
    RRAPI MINO: Do tė vijė Dhora Leka...
    KADRI HAZBIU: Gjeni edhe tė tjerė si Dhora Leka. Ai Stavri Xhara nė kėtė rast po, njė herė dhe kam dhėnė shpjegime nė hetuesi. Megjithatė duhet pranuar qė, kėtė pse e bėja unė, se tamam i nisur nga direktivat e partisė qė njerėzit e Sigurimit duhet tė jenė tė kujdesshėm nė kėto situata pavarėsisht se si, cili ėshtė qėndrimi me jugosllavėt. Pra, nė hotel “Dajti” vinin pinin kafe e fėrnet e njėrėn e tjetrėn, njė masė njerėzish, kuadrosh nė atė kohė, po e kupton gabim kėtė qėndrim taktik tė partisė ndaj Jugosllavisė. Ishte njė periudhė e tillė. Nė kėtė kohė Stavri Xhara bėri kėtė, e kam thirrur, Stavri Xhara ka vdekur, ka njerėz tė tjerė qė janė gjallė qė u kam tėrhequr vėmendjen pėr kėtė nė tėrėsi. Kam thirrur Gjin Markun qė pa lejen e ministrisė kish shkuar, i ftuar sigurisht, i ishte dėrguar ftesa nė ambasadėn jugosllave. Mė kujtohet qė e kam thirrur.
    ARANIT ĒELA: Po Gjin Markun vetė kush e pruri nė ministri?
    KADRI HAZBIU: Nuk e di, Mehmet Shehu me Beqir Ballukun edhe nga lart nga aparati i KQ...
    ARANIT ĒELA: Po kush i propozon kėto e kush i bėn?
    KADRI HAZBIU: Ai erdhi kur ju aneksua Ministrisė sė Punėve tė Brendshme MCR-ja. Ish-shef i MCR-sė dhe komplet siē qe erdhi kėtej nga ne.
    ARANIT ĒELA: Nuk na the pėr kėtė, e pėrmende nė njė vend Nesti Kerenxhin, Nesti Kerenxhi thotė nė njė vend nė hestuesi, ti e di kėtė po si duket kaloi, qė thotė se ti je zgjedhur nga Koci Xoxja pėr sigurim si njeri me qėndrim projugosllav.
    KADRI HAZBIU: Nesti Kerenxhi nė ballafaqim nuk e tha kėshtu, ėshtė e inēizuar. Nė pėrgjigjen time nė procesverbal do tė shikoni qė them se aluzioni qė bėn Nesti Kerenxhi nuk qėndron. Ai nuk e tha kėshtu siē ėshtė formuluar, ėshtė e inēizuar, ai e tha qė si rregull Koci Xoxe merrte njerėz qė njihte vet dhe tha mua mė njihte, Vaskė Kolecin e njihte, kėtė e njihte e atė e njihte, Kadri Hazbiun qė nuk e njihte mundet tha qė tė ketė pyetur jugosllavėt, kėshtu ėshtė merre inēizimin shikoje. Nė procesverbal ėshtė formuluar kupton qė sikur e tha nė mėnyrė absolute qė kemi pyetur jugosllavėt. Pėrgjigjja ime ka qenė dhe mbetet kjo, qė mua aty mė pruri partia dhe unė nuk dua tė bėj insinuata kėtu po mendimet e mija janė se kush mė ka propozuar pėr tė ardhur nė sigurim nė atė kohė pavarėsisht se mė njihte apo nuk mė njihte Koci Xoxja. Kjo ėshtė pėrgjigjja ime lidhur me kėtė ēėshtje.
    ARANIT ĒELA: Keni ndonjė pyetje ju shokė?
    NJĖ GJYQTAR: Gjithė kėta tė pandehurit kėtu edhe pėr tė tjerėt qė janė dėnuar, qė janė marrė nė Ministrinė e Brendshme nė atė kohė, nuk ka qėnė shumė ajo e juaja, por ka qenė e Mehmet Shehut ose e tė tjerėve edhe shumė janė marrė pa pyetur, kanė ardhur dhe ti atėherė ke qėnė dakord. Po pėr ardhjen tuaj si mendoni, pėr ardhjen tuaj nuk qenka kujtuar Mehmet Shehu qė u bė ministėr i Brendshėm. Se nė materialet nė dosje del gjithnjė Mehmet Shehu po pėr ty nuk paska dhėnė pėlqim.
    KADRI HAZBIU: Tashti, kėtė pyetje nė hetuesi ma kanė bėrė disa herė. Unė kam dhėnė dhe jap kėto shpjegime. Partia qė disponon mė shumė gjėra le ta shikojė. Domosdo pa miratimin e Mehmet Shehut unė nuk mund tė merresha nė Ministrinė e Brendshme mbas kėtyre gabimeve edhe pėrgjegjėsisė qė kisha pėr ato tė bėra nė periudhėn e Koci Xoxes. Po mos harroni qė kisha edhe njė bilanc pozitiv nė atė kohė, d.m.th midis tė tjerėve qė ishin tė kopromentuar, unė isha mė pak i kopromentuar...
    NJĖ GJYQTAR: E kisha fjalėn ėshtė pyetur Mehmet Shehu?
    KADRI HAZBIU: Unė do ta shtjelloj idenė time tė plotė nė pėrgjigje tė kėsaj...
    NJĖ GJYQTAR: E kemi fjalėn kėtu, se nė dosje ti ke thėnė qė pėr mua kanė vendosur tė tjerė, kėshtu Mehmet Shehu mund tė mos jetė pyetur fare...
     
    .
  3. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    FIQRET SHEHU: Kadriu mbante dy fytyra nė qėndrimin ndaj Mehmetit...
    KADRI HAZBIU: U krijua apo s’u krijua urrejtja pėr mua te Mehmeti...
    FIQRET SHEHU: Kjo ishte punė agjenturore, qe kurdisur dhe qe caktuar vija e sjelljes. Ndėrkaq, kishte momente qė pėr ēėshtje personale si njėri dhe si tjetri, kush tė ishte i pari. Nė kėtė rast goditej Mehmet Shehu direkt nga Kadri Hazbiu, prandaj ai thoshte, a Kadri ē’mė bėre, ti je Judė...
    KADRI HAZBIU: Si rrjedhim i kėtij qėndrimi tė Mehmet Shehut, tek kjo u krijua njė urrejtje ndaj meje. Po ose jo...
    FIQRET SHEHU: Nuk kam pasur ndonjė urrejtje...
    KADRI HAZBIU: Nė kėtė rast u krijua apo nuk u krijua...
    FIQRET SHEHU: Mbasi vrau veten Mehmeti po…
    KADRI HAZBIU: U krijua…
    FIQRET SHEHU: Mbasi vrau veten…
    KADRI HAZBIU: Boll, boll, boll, faleminderit…
    FIQRET SHEHU: Jo urrejtje. Jo mė fal, mė fal, dale ti mos e ngre zėrin pėr tė mė frikėsuar, se nuk frikėsohemi kollaj…
    KADRI HAZBIU: Mos tė kanė thirrur pėr trimėreshė ty kėtu...
    FIQRET SHEHU: Unė nė seancat hetimore kam thėnė, qė nė momentet e para unė e kam mbrojtur Kadri Hazbiun dhe e kam mbrojtur pikėrisht pėr kėtė ēėshtje...
    KADRI HAZBIU: Unė e mora pėrgjigjen, domethėnė qė pasi vrau veten Mehmeti kjo filloi tė mė urrejė...
    FIQRET SHEHU: Nė moment, pastaj kam mbajtur qėndrimin qė kam mbajtur dhe ėshtė nė procesverbal...
    KADRI HAZBIU: Eshtė tjetėr punė, tė shėnohet kjo sipas rregullit...
    FIQRET SHEHU: Me insinuata i nderuar trup gjykues nuk duhet vepruar...
    ARANIT ĒELA: Po mirė, atij i duhet ajo...
    FIQRET SHEHU: Jo se ai thotė mos pėrdor shumė fjalė unė dhe po na mbyt me fjalė vetė dhe nuk na lė as tė dėgjojmė…
    KADRI HAZBIU: Ke mbetur keq, ke mbetur keq....
    ARANIT ĒELA: Mė tutje, ke pyetje tjetėr Kadri…
    FIQRET SHEHU: Insinuatat le t’i mbajė pėr vete...
    KADRI HAZBIU: Pllakė gramafoni e kurdisur je, vazhdo. Pėr ruajtjen e forcave pas Konferencės sė Tiranės. Nė procesin e mėparshėm, qėndroni me ē’keni thėnė nė procesin e mėparshėm qė jam njohur unė, apo me ato qė thatė tashti…
    FIQRET SHEHU: Ēfarė domethėnė procesi i mėparshėm…
    KADRI HAZBIU: Domethėnė si ėshtė zhvilluar biseda me mua pėr ruajtjen e forcave pas Konferencės sė Tiranės. Qėndroni nė ato qė keni thėnė nė procesin e mėparshėm tė dhjetorit apo nė kėto qė thoni tani..
    FIQRET SHEHU: Ēfarė kam thėnė nė procesin e mėparshėm…
    KADRI HAZBIU: Nuk e di, unė pyetjen e kam tė qartė, thuaj qė qėndroj nė kėtė ose nė atė…
    ARANIT ĒELA: Ke ndonjė ndryshim nė lidhje me atė qė ke thėnė dhe kėtė qė thua tani…
    FIQRET SHEHU: Nuk kam ndonjė ndryshim, edhe kėtu nuk thashė gjė tjetėr veē atyre…
    KADRI HAZBIU: Mirė, nė qoftė se nuk ka ndonjė ndryshim…
    ARANIT ĒELA: Domethėnė nuk i bėn ndryshim thėnieve qė ke bėrė mė para nė proces…
    FIQRET SHEHU: Edhe kėtu nuk bėra ndonjė ndryshim…
    KADRI HAZBIU: Jo ndryshim ka, po nė cilėn mbeteni pėrfundimisht…
    FIQRET SHEHU: Asnjė ndryshim nuk kam bėrė. Fjala mund tė jetė ndonjė fjalė tjetėr, po pėrmbajtja ėshtė e njėjtė.
    KADRI HAZBIU: A e konsideron shpifje atė qė ka bėrė pėr Nesti Nasen pėr 8 muaj rresht edhe e hoqi ma dha mua. Si e konsideron?
    FIQRET SHEHU: Nė fillim unė nuk kam dashur ta jap Kadri Hazbiun pėr njė kohė tė gjatė, megjithatė kisha luftė nė vetvete, pikėrisht se ishte ndihmėsi dhe personi qė vinte imedialisht pas Mehmet Shehut, njė nga kryesorėt nė grupin tonė. Prandaj edhe unė pėr mos tė dhėnė Kadri Hazbiun pėr ato arsye qė kam shpjeguar nė procesverbal qė janė dy kryesoret. E para, se unė shpresoja qė Kadri Hazbiu mund tė vinte koha qė tė na pėrkrahte ne, mua dhe fėmijėt e mi dhe e dyta, se kisha frikė se po tė thosha gjė pėr Kadri Hazbiun, ky mund tė hakmerrej se mund tė kishte marrė ndonjė pozitė mė tė lartė sekretar i KQ a zėvendėskryeministėr, se djali i xhaxhait tė tij ishte hetuesi kryesor i imi Pirro Dautaj dhe do t’i shkonte fjala dhe, pra, kishte rastin qė tė hakmerrej. Pėr tė gjitha kėto, por kryesisht pėr ta ruajtur Kadri Hazbiun unė thashė pėr Nestin. Edhe Nesti ishte dhe ėshtė njė nga anėtarėt e organizatės. Unė nuk futa njė njeri tė pa qenė...
    KADRI HAZBIU: Nė fillim tė procesit dhe pėr tetė muaj me radhė Fiqretja ka dėshmuar se mbrėmjen e 17 dhjetorit Nesti Nasja i ka transmetuar Mehmetit nė vilėn e tij ultimatumin e ambasadės sovjetike, gjė qė e ēoi te vetėvrasja, tani thotė se kėtė e ka bėrė Kadri Hazbiu. Si konsiderohet kjo nga ana e kėsaj tashti. E konsideron shpifje kjo? Thjesht po ose jo...
    FIQRET SHEHU: Unė nuk them qė kam shpifur…
    KADRI HAZBIU: Mos thuaj, po shpifje ėshtė. Nė proceset e saja tė mėparshme, ka thėnė kėtė qė tha kėtu se unė vajta nė njė rast, nuk e di se si e shpjegoi kėtu, vajta mora kontakt me Svetovar Koēiēin. E ka thėnė nė proceset e mėparshme, apo e thotė kėtu.
    FIQRET SHEHU: As kėtu nuk thashė qė vajti mori kontakt me Svetovar Koēiēin, po ka qenė nė lidhje me Svetovar Koēiēin…
    KADRI HAZBIU: Le tė shikohet procesi qė u mbajt kėtu, se e tha ekzakt, nuk mė kujtohet rasti qė pėr kėtė ēėshtje para se sa tė vinte, vajti u mor vesh me Svetovar Koēiēin, domethėnė i tha tashti…
    FIQRET SHEHU: Jo, jo, vajti mori vesh po para se tė shkonte te Sekretari i parė i KQ, ka marrė edhe aprovimin e zbuluesit jugosllav. Nuk kam zėnė nė gojė as Svetovar Koēiē nė kėtė rast...
    KADRI HAZBIU: Kėtė them unė kėtu, le tė shikohet...
    FIQRET SHEHU: Nuk kam thėnė pėr Svetovar Koēiēin...
    KADRI HAZBIU: Pėr Beqir Ballukun si tė deleguar nė Konferencėn e Tiranės, thua qė e mėsova nga Mehmet Shehu, qė do tė vijė i deleguar Beqir Balluku. Eshtė e vėrtetė kėshtu, qėndron kjo domethėnė qė kėtė e ke marrė vesh nga Mehmet Shehu...
    FIQRET SHEHU: Mehmet Shehu mė ka thėnė qė i deleguar do tė jetė Beqir Balluku...
    KADRI HAZBIU: Kjo thotė qė u kaluan caqet nė Konferencėn e Tiranės dhe thotė nė tė njėjtėn kohė se pikėsynimi i armiqve aty ishte triumfi i vijės sė Kongresit tė 20-tė tė PK tė BS. Kongresi i 20-tė kėrkonte njė pėrmbysje, njė revizionim komplet tė vijės dhe pėrmbysjes sė udhėheqjes qė e kishte prurė kėtė vijė. Tashti kjo thotė qė u kaluan kėto caqe. Cilat ishin caqet e ēfarė kėrkoi Konferenca e Tiranės, cilat ishin caqet qė u kaluan?
    FIQRET SHEHU: Konferenca e Tiranės do tė zhvillohej mbi bazėn e Platformės tė Kongresit tė 20-tė. Po kjo punė sipas udhėzimit tė dhėnė nga ana e jonė, nuk do tė bėhej e hapur, por do tė bėhej e kamufluar duke u goditur vija e Partisė nė mėnyrė tė kamufluar bashkė me udhėheqjen e Partisė. Ndėrsa dy dolėn persona qė kėrkuan direkt rehabilitimin e Koci Xoxes dhe rehabilitimin e Jugosllavisė, duke thėnė tė zbatohen tezat e Kongresit tė 20 etj. Udhėzimi nuk ishte ky, po duhej tė goditej me marifet pėr tė pėrgatitur terrenin qė Kongresi i Tretė i Partisė tė zhvillohej si Kongresi i 20-tė nė miniaturė, por aty tė shpėrthente...
    KADRI HAZBIU: Kėto ishin caqet sipas kėsaj. Lidhur me Teme Sejkon. Kjo thotė, nė procesverbal dhe kėtu lidhur me ēėshtjen e Panajot Plakut thotė se qė nė ’56, kishte marrė tė dhėna thotė sigurimi qė Teme Sejko…
    FIQRET SHEHU: Nė vitin ‘57…
    KADRI HAZBIU: Mė ‘57, nuk e di ka ikur nė ‘56 apo ‘57, po ēėshtja ėshtė lidhur me juve, ta kuptoj mė qartė unė, e shpjegoni kėtu kėtė, qė nė atė kohė sigurimi kishte tė dhėna se Teme Sejkua ishte vėnė nė shenjė dyshimi. Kėshtu ju ka thėnė juve tradhtari Mehmet shehu…
    FIQRET SHEHU: Unė nuk e thashė kėtu qė ishte zbuluar grupi i Teme Sejkos dhe duhej ruajtur Panajoti…
    KADRI HAZBIU: Atė nuk mund ta thoshe se u zbulua nė ‘79 ai, nuk mund ta thoshe…
    FIQRET SHEHU: Unė thashė qė njerėz qė punonin nė sigurim, kishin dhėnė larg e larg se diēka luhej dhe qė dihej ajo qė Panajot Plaku kishte miqėsi me Teme Sejkon. Meqė pati njė sinjal tė tillė iu tha Panajot Plakut qė tė presė marrėdhėniet me Mehmet Shehun, thashė unė qė habitem pse u dha ky urdhėr pėr tė kaluar nė Jugosllavi rasti nuk ishte pėr t’u arratisur…
    KADRI HAZBIU: Djemve tuaj, fėmijėve tuaj a ia shpjeguat juve kėtė brengė, kėtė urrejtje qė kishte Mehmet Shehu ndaj meje, tė treve apo ndonjėrit…
    ARANIT ĒELA: E dėgjuan ata fėmijėt domethėnė kėtė...
    FIQRET SHEHU: Qė thoshte a Kadri, Kadri, ti je Juda qė do mė hash kokėn, nuk di, ai vetėm me mua e ka biseduar…
    KADRI HAZBIU: Juve, juve pas vetėvrasjes e keni biseduar me djemtė…
    FIQRET SHEHU: Nuk kemi biseduar pėr ēėshtje tė tilla.
    KADRI HAZBIU: Nuk keni biseduar. Ju lutem tė mbahet shėnim lidhur me kėtė ēėshtje.
    FIQRET SHEHU: Nuk mė kujtohet qė tė kem biseduar pėr Kadri Hazbiun.
    KADRI HAZBIU: Domethėnė ekzakt thua qė nuk e ke thėnė, nė rregull.
    FIQRET SHEHU: Nuk mė kujtohet qė tė kem biseduar pėr njė ēėshtje tė tillė se pėrgjithėsisht ato qenė aq pak ditė sa nuk kishim nga tė mblidhnim veten, jo tė bisedonim.
    KADRI HAZBIU: Mirė, nuk ke biseduar nė fund tė fundit…
    FIQRET SHEHU: Jo nuk thashė ashtu, thashė nuk mbaj mend qė tė kem biseduar me njeri pėr kėtė ēėshtje…
    ARANIT ĒELA: Tjetėr pyetje…
    KADRI HAZBIU: Dini juve pėr letrat qė ka ēuar nė Paris, letra me karakter spiunazhi Ali Ēenua…
    FIQRET SHEHU: E thashė qė Mehmet Shehu mė ka thėnė qė nė vitin 1980 i dha njė letėr Ali Ēenos pėr Skėnder Shehun, djalin tonė qė ishte ato ditė nė Paris, brenda sė cilės ishte njė zarf pėr njė person tė agjenturės amerikane.
    KADRI HAZBIU: Domethėnė juve e dini kėtė… FIQRET SHEHU: Ma ka thėnė Mehmet Shehu…
    KADRI HAZBIU: Ndonjė shqetėsim Mehmet Shehu e Ali Ēenua pėr kėto letra sipas jush, kanė pasur...
    FIQRET SHEHU: Nuk kam dėgjuar ndonjėherė ndonjė rast dhe pyetjen nuk e kuptoj…
    KADRI HAZBIU: Ja, ta kuptosh kėshtu domethėnė, qė vetė Mehmet Shehu qė tė ka thėnė dhe Ali Ēenua qė ishte transmetuesi i kėsaj, kishin ndonjė shqetėsim, ishin tė shqetėsuar se mos dyshohej gjė a njėrėn a tjetrėn pėr kėto letra…
    FIQRET SHEHU: Unė nuk kam dėgjuar gjė.
    KADRI HAZBIU: Nuk ke dėgjuar gjė ti? Faleminderit.
     
    .
  4. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARIANIT ĒELA: U kemi thirrur pėr ēėshtjen e darkės qė ėshtė bėrė mė 17 dhjetor te Ismet Isufi. Tė na thuash lidhur me kėtė se nė ēkohė ka ardhur Kadri Hazbiu atje, kaq...
    VELI LLAKA: Nė datėn 17 dhjetor oficer Ismet Isufi kishte pėrvjetorin e ditėlindjes. Pėrveē tre katėr shokėve tė organizatės (sė partisė) qė kemi shkuar nė kėtė darkė, do tė vinte dhe Kadri Hazbiu. E kemi pritur Kadri Hazbiun rreth orės 22 tė mbrėmjes. Nė orėn 22 ka ardhur ai. Ka ardhur shumė i lodhur, i djersitur dhe shumė impulsiv. Sa ka ardhur ka kėrkuar tė falur se ka qenė nė njė mbledhje tė Byrosė Politike prandaj edhe u vonua. Kemi qėndruar atje deri nė orėn 24:30 minuta ose rreth orės 01 tė mbrėmjes dhe pas kėsaj ore jemi larguar pėr nė shtėpitė tona. Unė kam ikur sė bashku me makinėn e Kadri Hazbiut sė bashku me njė shoqe tjetėr me atė Eli Kokushtėn deri te shtėpia ime pastaj ai ka ēuar mė lart atė shoqen tjetėr se kėshtu e kishim rrugėn dhe me kaq u ndamė...
    ARANIT ĒELA: Mirė. Mund tė largohesh Veli Llaka. Tė vijė Ismet Isufi...
    ISMET ISUFI: Emri i babait Selim, i nėnės Bedrie...
    ARANIT ĒELA: Datėlindja...
    ISMET ISUFI: Mė 17 dhjetor 1946 nė Golem tė Gjirokastrės.
    ARANIT ĒELA: Je gjykuar ndonjėherė nga gjykatat gjė...
    ISMET ISUFI: Nuk jam gjykuar.
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur si dėshmitar, tė ka thirrur gjykata kėtu, lidhur me ēėshtjen qė u pėrket tė pandehurve Mihallaq Ziēishti, Xhavit Ismailaga, Ali Ēeno, Llambi Peēini, Feēor Shehu, Kadri Hazbiu e Gani Kodra. I njeh kėta ti...
    ISMET ISUFI: Disa i njoh...
    ARANIT ĒELA: Kadri Hazbiun e njeh?
    ISMET ISUFI: Po, e njoh.
    ARANIT ĒELA: E njeh. Feēor Shehun e njeh?
    ISMET ISUFI: Po.
    ARANIT ĒELA: Ali Ēenon e njeh?
    ISMET ISUFI: Po, e njoh.
    ARANIT ĒELA: Me kėta qė njeh ke ndonjė punė fisi e ku di unė mpleksje...
    ISMET ISUFI: Nuk kam me asnjėrin.
    ARANIT ĒELA: Nuk ke. Po ndonjė konflikt gjė ke pasur...
    ISMET ISUFI: Jo, nuk kam pasur.
    ARANIT ĒELA: Nuk ke pasur. Gjykata tė ka thirrur kėtu dhe kėrkon tė flasėsh tė vėrtetėn mbi faktet qė di, si dėshmitar. Nė rast dėshmie tė rreme ke pėrgjegjėsi nė bazė tė nenit 202 tė Kodit Penal. E ke tė qartė?...
    ISMET ISUFI: Tė qartė.
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur ty rreth njė fakti, rreth darkės qė ėshtė bėrė nė shtėpinė tėnde, rreth orės qė ka ardhur Kadri Hazbiu nė shtėpi...
    ISMET ISUFI: Nė shtėpinė time me rastin e datėlindjes, kisha 35-vjetorin mė 17 dhjetor tė vitit 1981, erdhėn shokėt Diftir Hysi, Veli Llaka, Eli Kokushta, Ēerēiz Xhelo etj. Edhe kishin biseduar mė pėrpara me telefon me armikun Kadri Hazbiu dhe i kishin thėnė, nėse do tė vish nė datėlindjen qė ka Ismeti. Ai kishte thėnė, qė ju ikni unė mund tė vij, mund tė mos vij, po karrigen time lėreni bosh. Ne, rreth orės 8:00 filluam darkėn nė shtėpi. Pritėm nuk erdhi dhe filluam...
    ARANIT ĒELA: Ēfarė bėtė ju qė filluat?
    ISMET ISUFI: Filluam tė kėndonim, tė hanim e tė pinim, tė gėzonim pėr datėlindjen. Kishte kaluar mbi njė orė, mė merr nė telefon radisti Ymer Toēi dhe mė thotė, qė ne do tė vijmė. Ne u gėzuam qė do tė vinte. Unė isha dhe i djersitur dhe dola pėrjashta pėr ta pritur. U vonua, domethėnė nga koha qė mori ai nė telefon rreth njė ēerek ore, unė nė fakt orėn nuk e pashė se edhe kishim pirė, por kishte kaluar mbi njė orė e ca. Domethėnė armiku Kadri Hazbiu mund tė ketė ardhur para orės 10 pa njėzet ose 10 pa ēerek nė kėtė kohė. Erdhi mė uroi pėr datėlindjen, filluam tė pinim, kishim domethėnė gėzim, por unė meqė kishim pirė shumė dola pėrjashta, por isha i djersirė dhe u sėmura. U shtriva nė dhomėn time edhe isha nė gjendje, domethėnė i dėgjoja muhabetet e tė gjithėve, por nuk mund tė qėndroja dot nė tavolinė. Nga sa kam biseduar edhe me njerėzit e mi edhe duke analizuar nėn dritėn e fakteve qė hedh sot partia mė bėn pėrshtypje domethėnė edhe njerėzve tė mi edhe tė tjerėve fakti, qė ky erdhi i lodhur atje nė darkė dhe nuk kishte mė atė karakterin e atij humori e muhabeti qė ky bėnte, qė kishte aftėsi ta bėnte. Po mbajti qėndrim disi zyrtar e filloi tė pinte e tė kėndonte, megjithėse unė nė disa muhabete qė kemi marrė kėshtu pjesė te shokėt tanė ky ka thėnė, qė unė nuk e pi shumė rakinė sepse ma ndalojnė edhe mjekėt dhe mė bėn dėm, por atė natė ka pirė mirė raki dhe ka kėnduar dhe mendoj se ky kėtė siklet qė kishte, qė kishte nga mbledhja e Byrosė Politike e nxirrte duke kėnduar dhe duke pirė. Kaq kisha pėr kėtė...
    ARANIT ĒELA: Kaq kishe. Kini ndonjė pyetje...
    GJYQTAR: Tė nesėrmen me shokėt e tjerė e biseduat qė erdhi mbrėmė, erdhi filani...
    ISMET ISUFI: Ditėn tjetėr unė nuk kam shkuar nė punė, se isha i sėmurė.
    GJYQTAR: Po pas dy ditėve qė erdhi rreth orės kaq...
    ISMET ISUFI: Jo, jo. Po tė mė lėrė trupi gjykues pėr tė thėnė diēka qė mė ka bėrė pėrshtypje edhe mė vonė...
    ARANIT ĒELA: Thuaj...
    ISMET ISUFI: Mbas punimit tė Tablosė Sinoptike kam vėrejtur, se Kadri Hazbiu ishte i shqetėsuar edhe nė zyrė, ishte i tronditur dhe e gjenim shpesh qė nuk mbante materiale pėrpara, nervozohej dhe pėr gjėrat mė tė vogla dhe nė zyrė rrinte shpesh pa materiale pėrpara, duke dredhur cigare dhe duke parė nga tavani. Njė javė para se tė bėhej mbledhja e Byrosė Politike i kishte kėrkuar Elit njė material qė ky kishte mbajtur nė radiotelevizion, nė gusht tė vitit 1981, lidhur me librin e shokut Enver “Kur lindi Partia”, dhe i thotė qė tė kujtohet, e ke atė materialin, ēfarė kam folur unė pėr armikun Mehmet Shehu. Ajo i thotė qė unė kam ruajtur njė kopje. Edhe ajo i jep njė kopje, e shikoi dy ose tre herė ai dhe e fshiu me stilokalem kėtė. Edhe i tha: Po sikur tė gjejmė origjinalin. Po mirė, i tha ajo, tė interesohemi. E kėrkon kjo shoqja nė radiotelevizion, por ata shokėt nuk ia japin. Ai i thotė disa herė, moj po si nuk ma gjete kėtė material. Njė ditė mė lutet kjo Eli dhe mė thotė, tė lutem shumė mė ndihmo se mė kėrkon ministri kėtė material dhe mua ata shokėt nuk ma japin mė thotė. Ēfarė e do kėtė material, e pyeta. I ka ngelur mendja, tha, ēfarė kam folur unė pėr armikun Mehmet Shehu, sepse unė nuk kam folur kaq sa kam shkruar kėtu, por mė duket se kam shtjelluar edhe diēka me gojė. Domethėnė e hante meraku se ēfarė kishte shprehur pėr armikun Mehmet Shehu. U interesuam nė Radiotelevizion, po ata shokėt nuk na e dhanė se thanė qė ne i ruajmė po mund t’ju dėrgojmė njė fotokopje. Po mė vonė u bė mbledhja dhe...
    ARANIT ĒELA: Nuk arriti. Mirė. I pandehur Mihallaq Ziēishti, ke ndonjė pyetje pėr dėshmitarin. Nuk ke. Ti Xhavit Ismailaga. Nuk ke. Ali Ēeno ke. Jo. Llambi Peēini ke ndonjė pyetje. Nuk ke. Gani Kodra ke gjė. Nuk ke gjė. Feēor Shehu ke gjė. Jo. I pandehur Kadri Hazbiu ke ndonjė pyetje pėr kėtė. Nuk ke. Mirė. Ismet Isufi mund tė largohesh. Tė thirret Llesh Rroku...
     
    .
  5. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARANIT ĒELA: Mirė. Largohu ti Halit Bajrami. Tė na vijė tashti Mihallaq Ziēishti. Ti Mihallaq akuzohesh edhe pėr veprimtari sabotuese, jep shpjegime pėr kėto
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Para se tė ikja nga Ministria e Brendshme mė vė nė dijeni Kadri Hazbiu se do tė shkoja nė Korēė. Ishte viti ‘66. Pas njė jave mė thirri Mehmet Shehu. Qėllimi i kėsaj lėvizjeje ishte qė tė shtrinim veprimtarinė armiqėsore edhe nė fushat e tjera ideologjike, politike dhe ekonomike. Aty do shkoja sekretar i Parė. Mehmeti mė porositi qė aty tė ngrija figurėn e tij si udhėheqės i zoti jo vetėm nė fushėn ushtarake, por nė tė gjitha fushat e tjera. Nė Korēė shpesh udhėzimet e tij m’i sillte Abdyl Kellezi. Tashti disa momente tė veprimtarisė armiqėsore nė Korēė. E para, me porosi tė Mehmetit rekomandova njė studim me tendencė pėr tė shkurtuar oborret private tė fshatarėve. Ashtu u bė. Qėllimi ishte qė tė pėrkeqėsohej furnizimi i fshatarėve me produktet jetėsore dhe tė rritej pakėnaqėsia e tyre. Kėshtu qė kjo shkaktoi pakėnaqėsi tė madhe nė popull se marrja e kėsaj mase, pa marrė masa tė tjera pėr furnizimin e popullatės, ishte vetvetiu njė sabotim. Po kėshtu bėmė sabotimin tjetėr tė bashkimit tė disa kooperativave malore, gjė qė solli ēoroditje e rėnie tė prodhimit. Ēėshtje tjetėr, Korēa siē dihet ka njė ekonomi jo tė keqe nė fushėn e industrisė. Pėr kėtė nė sajė tė veprimtarisė time armiqėsore nuk u shfrytėzuan tė gjitha kushtet e favorshme pėr zėnien nė punė tė krahėve tė lira. Unė nuk vura nė lėvizje pėr kėtė Plenumin, Byronė, Komitetin Ekzekutiv, me qėllim qė tė vazhdonte tė rritej numri i njerėzve tė papunė e bashkė me tė edhe pakėnaqėsia e qytetarėve ndaj Partisė dhe pushtetit popullor. Personalisht kam sabotuar direktivėn e partisė dhe tė Udhėheqėsit pėr ngritjen e kooperativės sė tipit tė lartė tė Plasės, pėr tė cilėn interesohej drejtpėrdrejt Hysni Kapua. Por Mehmet Shehu, Abdyl Kellezi e Piro Dodbiba me tė gjitha mėnyrat mė ndėrhynin tė mos ta bėja kėtė. Kėshtu qė Plasa nuk u ndihmua. Dua tė theksoj kėtu njė nga boshllėqet e mėdha qė mbeti nė Korēė nė sajė tė punės time armiqėsore ishte prapambetja e malėsisė sė zonės. Kam pasur bashkėpunėtor tė afėrt nė kėtė drejtim Jani Mihon...
    ARANIT ĒELA: Mirė. Mbaje mend kėtė punėn e malėsisė. Bėjmė 30 minuta pushim...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: E lashė tek sabotimi i zonės sė malėsisė. Pėr tė kompensuar tė gjithė kėtė veprimtari, me rekomandim tė Mehmet Shehut, vinte vazhdimisht nė Korēė Beqir Balluku i cili sillte udhėzimet e tij. Kėshtu, erdhi aty njė herė Beqir Balluku me Bako Dervishin pėr tė bėrė njė fermė nė zonėn e ushtrisė, po kjo shkaktoi pakėnaqėsi tek popullsia e zonės, se ranė tė ardhurat, sidomos tani qė kishim shkurtuar edhe kopshtet private tė fshatarėve. Pastaj erdhi njė ekip tjetėr me Abdyl Kellezin pėr tė bėrė ferma nė fshatrat e malėsisė, gjė qė krijoi njė ēoroditje tė madhe ideologjike e ekonomike. Mė thirrėn pėr kėtė nė KQ dhe mė kritikuan rėndė. Siē mė pati thėnė Beqir Balluku ky orientim ishte dhėnė nga Mehmet Shehu. Si konkluzion, bujqėsia dhe ekonomia sa isha unė nė Korēė nuk patėn zhvillimin e duhur nė sajė tė veprimtarisė time armiqėsore...
    ARANIT ĒELA: Tjetėr sabotim...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tjetėr ka qenė sabotimi nė fushėn e kulturės.
    Mė sollėn aty Todi Lubonjėn. Dihej pozicioni i tij nga Mehmet Shehu dhe grupi siē ka qenė Abdyl Kellezi, Koēo Theodhosi, Fadil Paērami etj. Qėllimi ynė ishte qė puna ideologjike t’i linte boshllėk punės organizative. Desha tė pėrmend nė fushėn ideologjike vėnien nė skenė tė dramės “Njollat e murrme”, e cila u zgjodh nga Todi Lubonja e Fadil Paērami dhe u vu nė skenė nga Mihallaq Luarasi. Autori i kėsaj drame ishte Mirush Jera. Nė premierėn e saj, nė konkurrimin qė bėhej me rastin e 25-vjetorit tė ēlirimit ishte dhe Fadil Paērami, Thoma Deliana, etj. Aty, Mehmet Shehu e ngriti nė qiell dhe tha nė atė mbrėmje qė tė merret shembull nga Thimio Sheqero dhe regjisori. Me njė fjalė tha tė merrej shembull nga puna armiqėsore qė ishte bėrė nė atė drejtim. Mirėpo pasi kėtė dramė e pa Sekretari i parė i KQ, e hodhi poshtė. Kėshtu qė pėrveē tė tjerėve, nė radhė tė parė Mehmet Shehu qė i bėri aq elozhe mbeti me gisht nė gojė. Tani duhej bėrė diēka qė ta kompensonim kėtė dėshtim. Desha tė nėnvizoj se kjo u bė nga Mehmet Shehu me rekomandim tė Todi Lubonjės. Kur ma rekomanduan Todi Lubonjėn mė thanė edhe kush ishte, por unė u thashė se unė nuk do tė hapesha me tė, por do ta ndihmoja nė distancė pėr veprimtarinė e tij. Kėshtu, pas dėshtimit me “Njollat e murrme” me insistim tė personave nga lart qė pėrmenda, por edhe me iniciativėn e Todi Lubonjės, u vu nė skenė njė dramė tjetėr e Mirush Jeros. Mė kujtohet se kjo dramė kishte titullin “Tė pamposhturit”. Edhe kjo ishte nė kundėrshtim me vijėn e Partisė. U anulua edhe kjo me ndėrhyrjen e KQ, pa u vėnė nė skenė. U vu nė skenė nė Korēė, po ata deshėn qė ta ēonin nė Tiranė pėr tė bėrė bujė. Kėshtu qė...
    Tė theksoj tani ēėshtjen e mbrojtjes. Pėr kėtė kam punuar pėr tė ngritur lart figurėn e Mehmetit si strateg i madh. Jo rastėsisht nė atė kohė Korēa ishte e para nė krijimin e shkollave tė lira pėr pėrgatitjen e ushtarakėve. Pėr kėtė me porosi tė Mehmet Shehut u kam lėnė dorė tė lirė Bako Dervishit e Sadik Bekteshit qė punonin nė ushtri. Desha tė them se pėr tė kontrolluar kėtė punė erdhi nė atė kohė nė Korēė Fiqrete Shehu me studentėt e shkollės sė Partisė. Nė bazė tė porosive tė Mehmetit, ajo kontrolloi veprimtarinė time. Bisedoi edhe me Todi Lubonjėn, mirėpo meqenėse ajo e kishte frerin tė lėshuar, i thashė qė tė fliste nga afėr me Todi Lubonjėn se unė nuk i isha hapur atij. I thashė qė Todi po e thellon zullumin prandaj thirre dhe kėshilloje. Pas ca kohėsh Todi Lubonjėn e hoqėn nga Korēa dhe e ēuan drejtor tė Pėrgjithshėm tė Radio-Televizionit nė Tiranė...
    ARANIT ĒELA: Ndonjė gjė lidhur me kohėn qė ke qenė nė Durrės...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe nė Durrės bėra tė njėjtėn veprimtari armiqėsore si nė Korēė. Mehmet Shehu mė thirri para se tė filloja nė Durrės dhe mė tha se kėrkonte nga mua qė aty tė kisha prioritet fortifikimin. Po, po, mė tha se aty duhet tė bėja atė vijėn e famshme franceze “Margino”. Sipas tij fortifikimi i Durrėsit duhej bėrė, nė mėnyrė qė ai tė ishte nė gjendje qė tė luftonte nė rrethim. Nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat unė iu vura punės pėr tė zbatuar kėtė direktivė tė Mehmetit. Krijova pėr kėtė njė ndėrmarrje tė veēantė jashtė sistemit organizativ, duke pėrdorur fonde e materiale qė ishin destinuar pėr shėrbime tė tjera, pėr banesat e qytetarėve dhe pėr furnizimin e banorėve nė fshat. Nė Durrės u bėra si me thėnė njė “Mehmet Shehu” nė miniaturė. Mbi tė gjitha sabotova rolin udhėheqės tė partisė. Pėrsa i pėrket shkollave tė lira i mbusha ato me citate tė Mehmet Shehut qė eklipsonin citatet e Enverit. E lashė nė fund ēėshtjen e sabotimit tė Sigurimit. Aty kemi shtrembėruar politikėn e goditjes nė vend qė tė godisnim elementėt armiq qė vepronin, kemi goditur njerėz pėr agjitacion e propagandė dhe njerėz tė cilėt mund tė shpėtoheshin. Po kėshtu pėrsa i pėrket pėrpunimeve, sabotimi ėshtė bėrė nė drejtim tė ngarkesės sė punėtorėve operativ me shumė pėrpunime, duke pasur pėrpunim pa agjenturė dhe agjenturė pa pėrpunime. Po kėshtu bashkė me Kadri Hazbiun kemi sabotuar ēėshtjen e organizimeve dhe tė riorganizimeve qė tė sabotohej puna e Sigurimit. Ajo nuk eci pėrpara po ngeci nė atė kuadrat qė ishte bile dhe tashti gjen bashkėpunėtorė qė nė kohėn kur ta them unė...
    ARANIT ĒELA: Keni ndonjė pyetje shoku prokuror...
    RRAPI MINO: Jo nuk kam...
    LLAMBI PEĒINI: Kam...
    ARANIT ĒELA: Hajde…
    LLAMBI PEĒINI: Pėr sabotim tė vijės sė partisė, ē‘mė atribuon ti mua?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nė kuadrin e heqjes sė gradave, me porosi tė Kadri Hazbiut, u bė njė mbledhje me kuadrot kryesore dhe ky problem kaq i rėndėsishėm u nxor nė ankand si tė thuash, jemi apo s‘jemi dakord, e pėrfundoi me atė vendimin negativ. Aty ishte edhe Llambi. Njė ēėshtje tjetėr. Kadri Hazbiu me Mehmet Shehun dhe Beqir Ballukun kishin biseduar pėr kalimin e bregdetit, pėr ruajtjen e kufirit tanimė nga Ministria e Mbrojtjes. Beqir Balluku thirri dhe pėrpunoi pėr kėtė disa kuadro, Ndreko Rino, Llambi Premti dhe Halim Xhelo. Mė thirri edhe mua e mė tha qė bregdeti do t‘i kalojė pėr ruajtje Mbrojtjes. I thashė se nuk jam dakord. Njoftova menjėherė Kadri Hazbiun. Ai e dinte ēėshtjen. I thashė se do tė lajmėroj edhe Komandantin e Pėrgjithshėm, e kėshtu bėra. Pas dy ditėsh, Komandanti i Pėrgjithshėm e mori Kadri Hazbiun nė zyrė dhe i tha se jam dakord me propozimin e Mihallaqit…
    KADRI HAZBIU: Thotė ky lidhur me Mbrojtjen se kur ishte nė Durrės, kuadrot e Mbrojtjes i kishte tė dobėt. Tashti, kur ky ishte armik, ēfarė e shtrėngoi tė shqetėsohej?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Se mbi mua do tė binte pėrgjegjėsia. I kam shkuar nė zyrė kėtij nga frika se shikoja shumė gjėra qė nuk realizoheshin. Kur ky vajti ministėr i Mbrojtjes, mbaj mend qė mė ka thėnė se nuk kishte ndėrmend tė bėnte ndryshime, do tė vazhdonte rrugėn e Mehmet Shehut…
    KADRI HAZBIU: Ky thotė se ka ardhur nė Ministrinė e Brendshme dhe ka ngritur ēėshtjen qė ka mungesa puna e punėtorėve operativė nė terren. Si armik qė ishte ky, si ėshtė e mundur qė vjen e ankohet pėr njė problem tė tillė? Tani qėndron kjo?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Qėndron, unė nuk jam armik i shkėputur nga ty, po ashtu si edhe ti, prandaj kam shkuar, pėr tė mos u zbuluar veprimtaria armiqėsore e grupit tonė.
    KADRI HAZBIU: Si e shpjegon ky armik qė edhe ishte mik i Mehmet Shehut e Beqir Ballukut, edhe ishte kundėr pėr ēėshtjen e kufirit? Qė e bėri problem e i shkroi Komandantit tė Pėrgjithshėm?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė kam bėrė edhe tė tjera, pėr tė shmangur pėrgjegjėsinė time.
    KADRI HAZBIU: Pse ky nė ēdo mbledhje tė kuadrove nė Ministrinė e Mbrojtjes ku isha edhe unė vinte si Shehu nė dasmė, me lugė pa e ftuar?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kam shkuar i ftuar.
    KADRI HAZBIU: Kush e ftonte?...
     
    .
  6. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    RRAPI MINO: Ēfarė pėrmbante tjetėr mesazhi qė tė tha Sabaudini pėr t’i dhėnė Kadri Hazbiut?
    HALIT BAJRAMI: Pika tjetėr qė mė sqaroi Sabaudini ishte ndėrlidhja midis meje e Kadri Hazbiut tė cilėn do ta mbaja unė, askush tjetėr. Sipas tij, sapo tė merrte pushtetin, Kadri Hazbiu do tė vendoste kontakte me ambasadėn jugosllave nė Tiranė. Peter Paviēi na tha nė rast se nuk do tė kishim asnjė mundėsi me marrė kontakt me Kadri Hazbiun, nuk duhej tė bėnim asnjė veprim nė Shqipėri, por tė dilnim nga Jugosllavia. Ai theksoi se s‘duhet tė vrisnim njeri nė Shqipėri se nuk na duhej gjakderdhja, se “duam njė Shqipėri moderne qė t‘i pėrshtatet popullit”. Kėto ishin pak a shumė pikat qė mė tha Sabaudini mua pėr me ia transmetuar Kadriut...
    ARANIT ĒELA: A ke ndonjė pyetje rreth kėsaj Kadri Hazbiu?
    KADRI HAZBIU: I pandehuri thotė qė ka qenė vėnė nė shėrbim tė jugosllavėve, kėshtu. Eshtė vėnė tani, apo ka qenė vėnė mė pėrpara nė shėrbim tė tyre?
    HALIT BAJRAMI: Tani….
    KADRI HAZBIU: Pėrderisa u vure nė shėrbim tė jugosllavėve, desha tė tė pyes, ke informuar organet e Sigurimit pėr ardhjen e kėsaj bande?
    HALIT BAJRAMI: Detyrat tona ishin ndarė nė dy pjesė tė veēanta shkurtimisht. Unė pėr bandėn isha i lidhur me shokėt e qendrės. Ata dinin ēdo gjė me pėrjashtim tė jugosllavėve. Ata nuk dijshin kėtė qė e bėra me ndėrgjegjen time, me kokėn time, me dijeninė time, qė u lidha me jugosllavėt. Unė kam takuar shokėt nė Paris dhe nė Romė dhe ata e dinin pėr bandėn, dinin pėr armatimin, dinin pėr ēdo gjė tjetėr qė ne do tė shkonim nė Shqipėri. Dinin edhe emrin e Xhevdet Mustafės. Por nuk dinin qė ne ishim tė organizuar e tė instruktuar.
    KADRI HAZBIU: Njė minutė. Ti a i vure nė dijeni qė ne do tė nisemi pėr nė Shqipėri me kėto qėllime terroriste, pavarėsisht domethėnė, me urdhėr tė jugosllavėve apo pa urdhėr tė tyre. E informove Sigurimin pėr kėtė?
    HALIT BAJRAMI: Unė siē thashė, e informova Sigurimin se ne ishim njė grup me katėr vetė, Halit Bajrami, Xhevdet Musta, Fadil Kaceli dhe Sabaudi Haznedari. Qėllimi ynė ishte me shkue nė Shqipėri pėr terror…
    KADRI HAZBIU: Edhe njė herė s‘e mbarova pyetjen, kėshtu ta kuptoj unė qė ky i informoi organet e Sigurimit se do tė vinin nė Shqipėri me qėllime terrori. Dha datė…
    ARANIT ĒELA: Dhatė datė?
    HALIT BAJRAMI: Jo.
    KADRI HAZBIU: Nuk ka dhėnė, ju lutem tė mbahet shėnim, tė shikohet dha pikė zbarkimi?
    ARANIT ĒELA: Pikėn e zbarkimit e dhe?
    HALIT BAJRAMI: U thashė atyre qė ne do tė zbarkojmė mes dy pikave: nė grykėn ku derdhet Erzeni, ose afėr Kavajės. Atje u dhashė atė drejtimin qė ishte 40 gradė mė duket, a 40 gradė e disa minuta.
    KADRI HAZBIU: Tė mbahet shėnim se janė dokumentet atje, qė ka dhėnė pikė zbarkimi ekzakt, por edhe afat ekzakt? Tjetra pėr rrethanat e takimit me mua nė Rrogozhinė. E takova nė rrugė, apo nė zyrė?
    HALIT BAJRAMI: Nė zyrė.
    KADRI HAZBIU: Gėnjen, nuk ėshtė e vėrtetė...
    HALIT BAJRAMI: Eshtė e vėrtetė, le ta thotė ky tė vėrtetėn atėherė...
    KADRI HAZBIU: Tė ka goditur njeri atje ty?
    HALIT BAJRAMI: Tė mė kishte vrarė 600 herė ai njeriu qė mė goditi, nuk do ta kisha la hakun pėr krimet qė bėmė kundėr atdheut.
    KADRI HAZBIU: Unė kam deklaruar qėndrimin tim ndaj kėsaj bande. Kam thėnė qė ėshtė shpifje, ėshtė njė provokacion i kurdisur nga ky dhe tė tjerė.
    ARANIT ĒELA: Ēfarė nuk ėshtė e vėrtetė kėtu?
    KADRI HAZBIU: Nuk ėshtė e vėrtetė qė kjo bandė tė ketė pasur mesazh pėr mua, nuk ėshtė e mundur…
    ARANIT ĒELA: Po nga e more vesh kėtė?
    KADRI HAZBIU: Di veten time qė nuk kam qenė e nuk jam armik.
    ARANIT ĒELA: Unė tė pyes kėtė Kadri Hazbiu, jugosllavėt e bėnė kėtė,
    po ti vetė je i sigurt, a e di qė jugosllavėt e bėnė kėtė bllof?
    KADRI HAZBIU: Bllof mund tė jetė, por realisht nuk ėshtė …
    ARANIT ĒELA: Pse e merr absolute qė jugosllavėt nuk mund ta kenė drejtuar tek ti kėtė bandė?
    KADRI HAZBIU: Se kėshtu ėshtė e vėrteta i nderuari kryetar...
    ARANIT ĒELA: Pra, ti nuk e pranon qė e kanė dėrguar, e kanė adresuar tek ty kėta jugosllavėt...
    KADRI HAZBIU: Po pse do ta dėrgonin tek unė? Unė s‘jam armik. Tė mbahen parasysh deponimet e tij, se i ka vonuar nė hetuesi. Qysh nga koha e kapjes e deri nė fund, unė kam parė se proceset e tij me kėto deponime qė janė marrė nė maj tė kėtij viti (pra shumė vonė nga kapja e tij). Tani, si kanė evoluar, kėrkoj qė mundėsisht tė shikohet nė kuadrin e sė vėrtetės, qė ky ėshtė njė provokacion i kurdisur me qėllim diskreditimi ndaj meje. Ky thotė se ėshtė thirrur nga Sabaudini, ose njėrėn e tjetrėn. Thotė qė jugosllavi ka vajtur e ka takuar atje nė Zelandėn e Re. Nė qoftė se ėshtė e vėrtetė kjo, tė shikohet ē‘diferenca kanė deponimet e tij.
    HALIT BAJRAMI: Ai mė ka telefonuar, kur telefonoi Sabaudini nga Zelanda e Re, nga dyqani im i telefonoi nė Beograd. E dėgjova ēfarė i tha se unė po dėgjojsha nė njė telefon tjetėr. Mirupafshim nė Beograd, i tha.
    KADRI HAZBIU: Kėrkoj tė shikohet nė kompleks dosja e tij, qoftė edhe pėr momentin e takimit me mua, kur ėshtė takuar, kush ka qenė, se duhet tė reflektohet aty. E theksoj edhe njė herė, se ky ėshtė njė provokacion, tė cilin e bėn ky si agjent i jugosllavėve, me urdhėr tė tyre, siē mund ta bėjė edhe me urdhėr tjetėr.
    RRAPI MINO: Po pse drejtohet pikėrisht tek ti ky?
    KADRI HAZBIU: Shpifje, i nderuar prokuror.
    RRAPI MINO: Nuk ėshtė aspak shpifje, por e organizuar nga jugosllavėt. Dihen mirė pėrpjekjet e tyre, siē dihet edhe ultimatumi qė i kėrkonin tradhtarit Mehmet Shehu qė tė zbatonte planin e tyre, sepse u digjeshin kėmbėt nė Kosovė. Gjithashtu ata e lanė edhe metodėn e mėparshme me anėn e helmit pėr tė likuiduar Sekretarin e Parė, sepse ai ishte pėr njė kohė tė mėvonshme e nuk i priste koha dhe pikėrisht nė kėtė kohė kanė filluar drejtimin tjetėr, organizimin e bandės. Ishte pikėrisht kjo bandė qė drejtohej nga Sabaudini dhe me pjesėmarrės edhe tė pandehurit qė pyetet sot kėtu si dėshmitar. Tani vjen problemi pse vjen me kaq ngut banda? Nė kėtė kohė partia kishte rėnė nė gjurmėt e veprimtarisė armiqėsore tė Kadri Hazbiut, kishte filluar t’i kėrkonte llogari Komiteti Qendror i Partisė pėr veprimtarinė e tij armiqėsore. Me kėtė rast duhej shpėtuar Kadri Hazbiu. E vetmja mundėsi siē e gjykuan jugosllavėt, padronėt e Kadri Hazbiut, agjentura jugosllave, ishte njė ndihmė e shpejtė e tyre nga jashtė. Prandaj me urgjencė UDB-ja pėr tė shpėtuar agjentin e saj e para dhe e dyta, me qėllim qė ky, Kadri Hazbiu tė merrte pushtetin tė organizonte puēin, dėrgon me urgjencė tė madhe pa i pajisur as me dokumente kėta, se nuk i priste koha, prandaj u nisėn me kaq urgjencė dhe erdhėn kėtu. Ndėrlidhėsi kryesor ishte Halit Bajrami, sepse ky e njihte Kadri Hazbiun dhe do t’i jepte mesazhin pėr tė cilin shpjegoi. Unė e kam fjalėn kėtu se sa poshtė ka rėnė Kadri Hazbiu qė edhe bandėn thirri me anėn e jugosllavėve qė tė vinte kėtu sepse dėshtuan pėr likuidimin e Enver Hoxhės me anė tė Mehmet Shehut. Atėherė duhej vėnė nė zbatim banda me qėllim qė tė merrnin pushtetin. Po kėsaj nuk ia arritėn sepse partia i kapi kėta si miu, kėta diversantė qė erdhėn qė andej dhe nė tė njėjtėn kohė kapi edhe thirrėsin, atė tė zotin e bandės, Kadri Hazbiun bashkė me tė tjerė, dhe sot jep llogari pėrpara drejtėsisė pėr kėtė krim kaq tė rrezikshėm dhe kaq tė pėrbindshėm qė donte tė bėnte ndaj socializmit nė vendin tonė…
     
    .
  7. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur ty Delo, pėr dy gjėra: E para pėr problemin e djegies sė Sinės nė Peshkopi. E dyta, lidhur me marrėdhėniet mes Kadri Hazbiut, Koēi Coxes e Vaskė Kolecit.
    DELO BALILI: Pėr ēėshtjen e parė. Eshtė viti 1944, kur Divizioni i Parė Sulmues ndėrmerrte ofensivėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė sė Veriut. Brigada e V-tė bėnte pjesė nė kėtė Divizion. Mė 26 Korrik, duke kaluar nė njė manovėr tė gjerė nga krahina e Matit pėr nė Dibėr, ramė nė njė pėrpjekje me njė armik tė fortė nė fshatin Sinė tė Dibrės. Brigada u nda nė dy kolona. Kolona e djathtė ra sė pari nė pritė, kolona tjetėr qė shkonte nė tė majtė, e dėgjoi luftėn dhe mori urdhėr t‘i drejtohej vendit tė luftimit dhe t‘i binte armikut nė shpinė. Nė kolonėn e majtė ishte edhe shtabi i Brigadės, edhe unė edhe batalioni i parė, ku bėnte pjesė Kadri Hazbiu. Kėshtu u bė. Armiku pas njė pėrpjekjeje jo tė lehtė u shpartallua. Urdhri tjetėr ishte ta ndiqnim atė kėmba-kėmbės dhe ta asgjėsonim. Dhe kėshtu bėmė, me pėrjashtim tė batalionit tė parė, qė nė kundėrshtim me kėtė urdhėr, qėndroi nė Sinė dhe u hodh nė veprime terrori. Mė kujtohet se me ne ishte edhe shoku Hysni Kapo, i cili e diktoi kėtė dhe na thirri pėr tė shkuar nė vendin e ngjarjes, pėr tė ndaluar masakrėn. Atje digjeshin shtėpi, rrėmbeheshin bagėti, vriteshin njerėz, etj. Ishte njė kompani qė rrinte mbi fshat dhe nuk merrte pjesė nė veprime. I ndaluam veprimet. Nga pesė batalionet, vetėm njėri kishte mbetur atje. Thirrėm Kadri Hazbiun qė ishte komisar i kėtij batalioni, se komandanti nuk ishte. Na tha se kėtė e kanė bėrė me iniciativėn e tyre komandantėt e kompanive, Shaqo Arapi e ku di unė. Thirrėm komandantėt e kompanive dhe ata thanė qė e kishin bėrė me urdhėr. Atėherė Hysniu dha urdhėr qė komisari bashkė me zėvendėsin e tij tė pezulloheshin menjėherė nga detyra, duke ia besuar detyrėn zėvendės komandantit qė kishte mbetur. Tė nesėrmen vazhduam mė tej. Hodhėm Drinin dhe vazhduam nė Sllovė tė Peshkopisė, nė katundin Sllatinė. Pas nja dy ditėsh me shtabin e Brigadės bėmė analizėn e ngjarjes. Kishte aty edhe pėrfaqėsues nga shtabi i Divizionit. Mė kujtohet qė me kėta tė shtabit tė Divizionit kanė qenė edhe Liri Gega, Tuk Jakova e Dali Ndreu tė cilin nuk e njihja mirė si fytyrė. Pėrfundimisht e dėnuam si njė vepėr, si njė shkelje qė Hysniu e quante shkelje flagrante tė vijės sė partisė. Tri ditė mė parė ishte vrarė Zonja Ēurre nga Tragjasi.
    ARANIT ĒELA: Kėshtu ishte kjo. Ēėshtja tjetėr…
    DELO BALILI: Kam punuar nė organet e sigurimit nga ‘45-a nė ‘47-ėn. Nė vitin 1946 jam transferuar nė Tiranė nė kartotekė. Aty e pashė se Kadriu, Nesti, dhe Vaska ishin tė pandarė nga njėri-tjetri.
    RRAPI MINO: Me elementėt e fraksionit tė Sadik Premtes, ē‘dini ju, ka pasur miqėsi Kadri Hazbiu?
    DELO BALILI: Kadri Hazbiu ka pasur njė vėlla tė cilin e quanin Njazi, ka vdekur tani. Ai ka qenė byrazer me Vangjon qė ishte krahu i djathtė i Xhepit. Kur kam vajtur unė nė ‘42-in nė Vlorė, u formua organizata e parė nė fshatin e Mavrovės nė Sorrel ku ishte edhe Kadri Hazbiu. Mua mė caktuan pėrgjegjės. Nė kėtė mbledhje tė deleguarit tė Komitetit Qarkor, shokėt i thanė qė Kadri Hazbiu bredh shumė andej nga Tepelena dhe nuk qėndron kėtu. Atėherė i deleguari mė porositi mua qė ta mbaja nėn kontroll Kadriun dhe ta aktivizoja. Mbaj mend qė atėherė i bėra njė vėrejtje Kadriut duke i thėnė qė tė mos bredhė sa andej-kėtej. Pas nja dy javėsh mė vjen Vangjua tė cilin pak e njihja mė parė edhe pse ishte nga Mesapliku dhe nė bisedėn e parė mė thotė: Shiko, me Kadriun e kėta, ti duhet tė sillesh mirė e jo tė bėsh ashtu, t`i kontrollosh. Nė fakt, unė atėherė isha shumė i zėnė, kisha 11-12 katunde qė shkoja pėr organizimin e kėshillave e tė ēetave. Di edhe kėtė pastaj, qė gjatė fraksionit Vangjua, mbasi bėnė atė revoltėn e ēetės “Plakė”, u nisėn pėr nė Mallakastėr dhe ndaluan nė shtėpinė e Kadri Hazbiut. Nuk di se si e bėnė mbledhjen e organizatės, pastaj atje Vangjua dhe Xhelili…
    KADRI HAZBIU: Pėr ēėshtjen e parė. Ka kaluar njė kohė e gjatė qė nga periudha e luftės, por Delua i ka edhe njė ēikė tė freskėta, se ėshtė marrė me historikun e Brigadės. Batalioni i parė nuk ka qėndruar, nuk ėshtė lėnė pas Brigadės, por kėtė veprim e kreu nė operacion e sipėr dhe iku. I kujtohet saktė kjo? Sepse nuk ėshtė kėshtu…
    DELO BALILI: Jam i sigurt pėr kėtė, sepse mė kujtohet qė nė atė kohė batalioni i tretė ishte futur nė Gryknok…
    KADRI HAZBIU: Thotė qė u ndaluan, bėnė masakėr, vranė njerėz, etj., e ka parasysh qė nuk janė vrarė njerėz atje? Vetėm u dogj fshati, se ne nuk gjetėm absolutisht asnjė njeri tė gjallė nė fshat, me pėrjashtim tė njė njeriu qė u vra nė hyrje tė fshatit ku ishte plagosur Luftar Hoxha….
    DELO BALILI: Ky thotė qė na u vranė partizanė, por vrasja e njerėzve nė luftė nuk e justifikon terrorin ku janė djegur shtėpi, janė vrarė bagėti...
    KADRI HAZBIU: Tė nesėrmen jam thirrur unė dhe zėvendėskomisari i Batalionit dhe jo komandanti i kompanisė siē thotė ky. E vėrteta ėshtė se shtabi kishte informacion sikur urdhrin e kishte dhėnė komisari i
    kompanisė sė dytė, kurse unė me sinqeritet kam thėnė pėrpara kėsaj mbledhjeje ku ka qenė edhe Delo Balili, qė kėtė e kam bėrė unė, kam dhėnė unė urdhėr pėr djegien e njė shtėpie e jo tė gjithė fshatit…
    DELO BALILI: Unė kėtė kam dėgjuar, qė Kadri Hazbiu ka thėnė e kam dhėnė unė kėtė urdhėr….
    ARANIT ĒELA: Nė dosjen qė kemi kėtu, ėshtė njė letėr qė Delua ka bėrė pėr KQ, mė 4.11.1948 nė tė cilėn tekstualisht thotė: “Ēėshtja e Kadri Hazbiut duhet tė shihet seriozisht, sepse ai nuk mund tė dallohet nga Vaskė Koleci e Myftar Tarja. Kadriu ka qenė njeriu mė i afėrt i Nestit mbas Vaskės dhe njeriu prej tė cilit tė gjithė shokėt kanė pasur frikė tė flasin se ėshtė tip qė pėr tė fituar simpatinė, mund tė bėjė edhe gjėnė mė tė ulėt. Ky ka bėrė politikėn e dy karrigeve dhe del sot me njėrėn dorė nė bakllava dhe tjetrėn nė revani. Kjo ėshtė shkruar mė 4.11.1948.
    KADRI HAZBIU: Konkluzioni qė ka tėrhequr Delua nė atė kohė, me sa di unė mė vonė nga qėndrimi i tij nė marrėdhėniet me mua tė cilat kanė qenė tė shėndosha, asnjėherė nuk ma ka shprehur njė gjė tė tillė. Unė nuk e di….
    ARANIT ĒELA: Kjo i referohet asaj kohe…
    KADRI HAZBIU: Pėrsa i pėrket fraksionit. E vėrteta ėshtė qė kur u krijua organizata, sekretar u caktua Delua. Meqenėse erdhi kėtu, Delos po theksoj edhe njė gjė, qė nė dėshminė qė kam lexuar unė, ka diēka prej tij qė mė ka indinjuar, pasi thotė se unė nuk kam qenė nė aksionin e prerjes sė telave. Le ta kujtojė mirė se kam qenė. Po desha tė them se ėshtė bėrė njė mbledhje ku Delua thotė se ka qenė i deleguar Vangjua, nė mbledhjen e organizatės sonė Vangjua asnjėherė nuk ka qenė, se ai asokohe ka qenė komandant ēete.
    DELO BALILI: Nuk thashė unė qė ka qenė i deleguar Vangjua, pasi i deleguar ka qenė Rrapo Dervishi. Vangjua ka ardhur dhe mė ka porositur pėr ta lėnė tė lirė Kadriun, tė vinte tė mblidhte armė andej nga Tepelena. Por ne ndonjė armė nuk pamė aty tė na vinte.
    ARANIT ĒELA: Tė vijė Nesti Kerenxhi. Tė kemi thirrur ty Nesti Kerenxhi pėr tė na dhėnė shpjegime pėr katėr ēėshtje, mbaji mend. E para, si ėshtė marrė nė Ministrinė e Brendshme, Kadri Hazbiu pas ēlirimit, e dyta, shkeljet dhe arbitraritetet qė janė bėrė nė Sigurimin e Ushtrisė. E treta, si u mbajt Kadri Hazbiu pas Plenumit tė XI-tė edhe lidhur me dorėzimet qė ke bėrė ti nė Ministrinė e Brendshme.
    NESTI KERENXHI: Lidhur me ēėshtjen e parė, pėr emėrimin e Kadriut nė Drejtorinė e Mbrojtjes sė Popullit qė nė fillim. Organizimi i Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit nė atė kohė ėshtė i lidhur me momentin politik qė kalonte vendi, dhe unė them qė vetė organizimi i kėsaj Drejtorie i cili u bė me kėrkesėn e Misionit ushtarak jugosllav, ėshtė i lidhur ngushtė me vetė atė aktivitet qė kishte pėr detyrė tė bėnte ky mision nė dėm tė interesave tona. Kėtė mision, e kam sjellė unė me Velmir Stojniēin nė krye, e solla nga Qendra e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Titos, dhe qendra politike e titistėve nė Vis, njė ishull nė veri tė Adriatikut. E kam sjellė nė Shqipėri, e kam shoqėruar pa pasur porosinė e partisė, ndėrkohė porosinė e kisha tė sjell njė mision ushtarak sovjetik. Ky mision, me tė mbėrritur nė Shqipėri, madje qysh nė Berat, filloi aktivitetin e tij pėr nėnshtrimin e partisė dhe qėllimin e largėt, kolonializimin e vendit. Pengesė kryesore ata nė kėtė rrugė kishin Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Partisė, Enverin, duhej tė eliminohej ai dhe njėkohėsisht tė forcoheshin pozitat e atyre njerėzve, agjentė tė tyre pėr nėnshtrimin e partisė. Ata janė edhe iniciatorėt e organizimit tė Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit. Sepse me organizimin e saj dhe caktimi e Koci Xoxes nė krye tė saj, zbatohej ajo formė trockiste e organizimit qė nė tė njėjtėn dorė pėrqendrohej puna e sekretarit organizativ dhe puna e ministrit tė Brendshėm. Pra, nė kėtė rrugė forcoheshin pozitat e Koci Xoxes. Elementi qė do tė zgjidhej pėr drejtimin e kėtij organizmi, duhej t‘u pėrshtatej kėtyre kushteve dhe kėtij qėllimi. Nė kėtė rrugė thashė, kjo ėshtė njėra anė. Ana tjetėr ėshtė vetė organizimi i Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit, i cili u kėrkua nga jugosllavėt dhe prej tyre u morėn dhe udhėzimet me shkrim. Pikėrisht pėr kėtė organizėm jugosllavėt sollėn edhe njė specialist tjetėr, njė oficer madhor, njė nėnkolonel Mihat, i cili u mor konkretisht me organizimin e drejtorisė. Drejtoria e Mbrojtjes sė Popullit u organizua si njė filial i OZNE-s sė Jugosllavisė. E para, organizatorėt, thashė ishin jugosllavėt nė fillim Velmir Stojiēi me Niazi Zdareviēin dhe mė vonė Mihati. E dyta, skema e organizimit ishte skema qė e solli me vete Mihati, ishte skema e organizimit tė OZNE-s nė njė republikė tė federuar tė Jugosllavisė. E treta, udhėzimet, ndarja e detyrave, kompetencat, etj., ishin po ashtu jugosllave. Emri qė iu vu kėtij organizmi ishte njė pėrkthim tekstual i OZNES jugosllave. Tjetėr veēori, ishin vendosja e lidhjeve tė kėtij organizmi me OZNE-n, lidhje varėsie kėto, lidhje tė kreut domethėnė tė Koci Xoxes me Rankoviēin nė kontakte direkte dhe nėpėrmjet korrespodencės, po edhe me ndėrmjetės. Nė Beograd u dėrgua nga Koci Xoxe si ndėrlidhės i tij Nuri Huta, ndėrsa nė Tiranė si ndėrlidhės i Rankoviēit u soll njė oficer tjetėr Safet Filipoviē. Kuadrin pėr kėtė drejtori e zgjodhi vetė Koci, ku predominonin kuadro nga Korēa. Preferencė e jashtėzakonshme e tij ishin kuadrot e rekomanduar nga jugosllavėt. Rekomandimet mė tė sigurta medoemos ishin ata qė vinin nga jugosllavėt. Konkretisht, pėrsa i pėrket Kadri Hazbiut, i cili u soll nė Sigurimin e Ushtrisė, detyrė delikate dhe shumė e rėndėsishme kjo, logjika doemos thotė se rekomandimi duhet tė ishte nga mė tė sigurtit. E them kėtė sepse varėsia e Sigurimit tė Ushtrisė ishte direkt nga Drejtoria e Mbrojtjes sė Popullit. Kuadrot e kėsaj Drejtorie ishin syri dhe veshi i Koci Xoxes. Them pra, se rekomandimin pėr Kadriun e dhanė jugosllavėt. Kėtė rekomandim e dha Dushan Mugosha. E mbėshtes kėtė nė dy fakte kryesore: E para, vetė misioni i Velimir Stoiniēit nuk mund tė vinte nė Shqipėri pa njohur situatėn, gjendjen e partisė, tė udhėheqjes, pa njohur kuadrot ku do tė mbėshtetej. Tė gjitha kėto tė dhėna atyre ua dha Dushan Mugosha. Vetė ardhja e Mugoshės nė Vis, ka pasur vetėm kėtė qėllim, domethėnė pėrgatitjen e misionit.
    ARANIT ĒELA: Mirė, kalojmė tek ēėshtja e dytė. Ēfarė di ti pėr shkeljen e ligjeve, arbitraritetet, torturat e ndryshme qė bėheshin nga Sigurimi i Ushtrisė.
    NESTI KERENXHI: Vendi ku punonin kėta njerėz krijonte kushte pėr tė vepruar me duar njė ēikė mė tė lira. Pra, aty karakteri i kėtyre shkeljeve ishte mė i theksuar sesa zhvillohej gjetkė...
     
    .
  8. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    RRAPI MINO: Hedhja e bandės kishte qėllime tė caktuara. Mehmet Shehu i ndodhur pa rrugėdalje, kishte vrarė veten, nė bazė tė ultimatumit qė i kishte dhėnė UDB-ja. Partia vazhdoi mė tej dhe zbuloi fijet e komplotit, duke goditur armiqtė Fiqrete Shehu, Feēor Shehu, Mihallaq Ziēishti, etj. Drejtimin e organizatės e kishte marrė tani agjenti i vjetėr Kadri Hazbiu. Plani i UDB-sė pėr eliminimin e Enver Hoxhės, duhej ēuar deri nė fund. Prandaj titistėt i dhanė urdhėr kategorik Kadriut, pėr asgjėsimin fizik tė tij. Pikėrisht nė kėtė periudhė partia ishte rėnė nė gjurmėt e tradhtisė sė tij dhe kishte filluar t‘i kėrkonte llogari. Nė kėto kushte kėrkohet me ngutje tė madhe, tė vijė kėshtu, me njė urdhėr kaq kategorik, banda e Xhevdet Mustafės pėr organizimin e puēit dhe terrorit pėr eliminimin fizik tė Enverit. Titistėt shpejtuan ta dėrgojnė nė ndihmė tė Kadriut kėtė bandė dhe diversanti Halit Bajrami do tė bėnte rolin e ndėrlidhėsit, meqenėse mė parė kishte punuar nė organet e Sigurimit dhe njihte Kadri Hazbiun e Feēorr Shehun. Ky ishte qėndrimi i bandės.
    ARANIT ĒELA: Ti Mihallaq Ziēishti, qė ke qenė zėvendėsministėr, di qė Kadri Hazbiu tė ketė dhėnė ndonjė urdhėr pėr ndėrprerjen e punės agjenturore ndaj Jugosllavisė?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Jo,
    ARANIT ĒELA: Tjetėr pyetje, ke ti Mihallaq?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Pėr ēėshtjen e Pragės. Sovjetikėve u ėshtė dorėzuar agjentura e Jashtme nga ana jonė.
    KADRI HAZBIU: Jo, nuk u ėshtė dorėzuar.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė nuk di ku e nxori e ku desh ta nxjerrė ardhjen e Beqir Ballukut nė mbledhje tė ndryshme.
    KADRI HAZBIU: E shpjegova, qė po tė isha unė i tyre, ata nuk kishin nevojė tė vinin vazhdimisht.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tha qė unė jam konspirator….
    KADRI HAZBIU: Ti vetė e the kėtu….
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ēfarė?....
    KADRI HAZBIU: Konspirator me Mehmet Shehun qė gjatė luftės, pas ēlirimit etj., etj.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kemi qenė nė bashkėpunim tė ngushtė unė dhe ky me Mehmet Shehun, nė tėrė veprimtarinė armiqėsore….
    ARANIT ĒELA: Tjetėr….
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kadriu thotė qė nuk di ē‘ka dalė nga proceset e kohės sė Kocit pėr Mehmet Shehun.
    KADRI HAZBIU: Nuk di…
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Pėr puēistėt kur u dėnuan atėherė edhe e kam pyetur kur isha nė Korēė. I kanė bėrė ndonjė pyetje ēfarė ka dalė apo jo?
    KADRI HAZBIU: Jo, mua s‘mė ke bėrė…
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tė bėra se kisha frikė mos kishte dalė bashkėpunimi ynė me kėtė grup.
    KADRI HAZBIU: Ti mashtron, gėnjen doitėn me diell...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nuk kuptova edhe njė gjė tjetėr: Tha pėr vajtjen pėr gjah, mė ka marrė Mehmet Shehu apo s‘mė ka marrė?
    KADRI HAZBIU: Ti hiqeshe sikur e kishe vėshtirė pėr tė vajtur tek Mehmet Shehu, dhe vije tek unė pėr t‘i thėnė Ramiz Alisė qė tė vije ti jashtė. Kur paskemi qenė komplotistė nė njė ēėshtje, pse nuk vajte tek Mehmet Shehu, por erdhe tek unė?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Mirė qė erdhe kėtu, si tė thashė kur erdha?
    KADRI HAZBIU: Jam sėmurė, the.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Dhe isha i trembur?
    KADRI HAZBIU: Pse ishe i trembur pėr jetėn?
    DĖSHMITARI: Nė ‘54-ėn, kush dha urdhėr pėr tė ndėrprerė ndjekjen e jugosllavėve?
    KADRI HAZBIU: E ditke edhe ti kėtė?
    DĖSHMTARI: Unė e di, sepse me bashkėpunėtorin qė kisha mė jepte tė dhėna gjithnjė. Jugosllavėt bėnin gjullurdi nė Hotel “Dajti”. Vazhdimisht takoheshin me Dhora Lekėn e Koēo Tashkon. Punėtori operativ, Gaqo Pema, mė thotė mua se kemi urdhėr kategorik nga Kadri Hazbiu tė mos marrim tė dhėna nga jugosllavėt, por t`i trajtojmė njėsoj si tė vendeve tė tjera tė demokracive popullore.
    ARANIT ĒELA: Ai thotė qė e ka dhėnė kėtė urdhėr, por me autorizim. Tani tė vijė dėshmitari Feti Smokthina.
    FETI SMOKTHINA: Si urdhėron i nderuar kryetar.
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur lidhur me qėndrimin e Kadri Hazbiut nė Konferencėn e Tiranės, dhe e dyta lidhur me problemin qė ka lindur me heqjen e rojeve nė Bllokun e udhėheqjes nė Durrės. Pėr kėto dy gjėra do tė na dėshmosh…
    FETI SMOKTINA: Nė Konferencėn e Tiranės kam qenė delegat i organizatės sė partisė tė shkollės sė Ministrisė sė Brendshme. Atje Kadriu, anėtar i KQ, rrinte pėrposh, me ata tė udhėheqjes, kurse unė rrija sipėr, nė sallėn e estradės sė Tiranės. Kisha pranė Kopi Nikon dhe Asaf Kondin, po bisedonim kur njė i rinisė foli pėr Mehmet Shehun nė Kombinat. Dinte dhe fustanet e rrobat qė kishin familjet e udhėheqėsve dhe vazhdoi tė kritikojė jo pėr makinat, jo pėr njėrėn, jo pėr tjetrėn. Tė gjithė duartrokitėn, unė jo, s’e dija ndonjė gjė kėshtu, por mė erdhi keq se kisha qenė nė atė shėrbimin e udhėheqjes dhe e dija dhe atė qė bėnte udhėheqja nė krahasim me popullin dhe si trajtoheshin nė atė kohė. Kopi Nika dhe Asafi qė kisha pranė, mė ranė me kėmbė nga prapa dhe mė thanė mua pse nuk duartroket. Ia them kėtė Kadri Hazbiut kur dolėm jashtė. Kėshtu kėshtu i thashė unė dhe mė duket i thashė se pyetjet janė bėrė me qėllim. Ishte dita e dytė apo e tretė e Konferencės. Shoku Enver s‘kishte ardhur akoma. Mė tha, thuaja Zoi Themelit kėtė njė, dhe mė porositi, ki kujdes tha, mos bėj ndonjė tė pabėrė kėtu. Pastaj mė tha qė tė shkoja e tė rrija poshtė nė sallė. Kur i thashė qė shumė pyetje po bėhen shoku ministėr, ai mė tha se kėtu kemi demokraci, prandaj le tė bėhen, nėnkuptoi ai. Duhet tė flisni ju ose ndonjė nga shokėt e udhėheqjes qė i di kėto ēėshtje i thashė unė. Partia ka dėrguar kėtu si pėrfaqėsues Beqir Ballukun, mė tha Kadriu dhe s‘ka nevojė pėr tė tjerėt. Theksoi prapė shprehjen qė kėtu ka demokraci dhe flitet sipas Statutit. Ditėn tjetėr, kur po shkoja nga konferenca me dy-tre shokė pėr nė shtėpi, m‘u poftis njė sekretar i organizatės, nuk ia mbaj mend emrin, mė vonė ai u internua nė Tepelenė dhe mė thoshte qė t‘i tregoja historinė si e kisha rrahur unė atė, se pata bėrė njė skandal aty nė “Dajti”, kisha qėlluar me pėllėmbė para disa kohėsh. Ē‘e do kėtė i thashė dhe iu largova. Tė nesėrmen, duke bėrė muhabet me disa shokė ku ishte edhe Thanas Gaba, u shpreha se nuk mė pėlqente kjo frymė e Konferencės. Mė bėri njė gjė pėrshtypje qė gjatė Konferencės sė Tiranės, Kadri Hazbiu si asnjėherė tjetėr, rinte si tė thuash as mish as peshk, deri sa erdhi shoku Enver. Mbasi erdhi shoku Enver, Kadriu na thirri neve dhe na caktoi detyra lidhur me ata elementėt qė u ndesh komandanti, me njė atje, me Iliaz Ahmetin. Feēor Shehu mė tha tė bėja kujdes Brahim Cverkun, atij i ra tė fikėt mbas njė gjysmė ore para se tė mbaronim. Neve pritėm mos na thoshin ndonjė gjė pėr Konferencėn e ku e di unė se ēfarė. Nejse, aty u thanė ato konkluzionet. Kam ardhur pas ca ditėsh te Mihallaq Ziēishti, kėrkova ndonjė material si komandant i shkollės qė isha unė. Nuk kemi, mė tha, kėto gjėra tė t’i japė partia. Kaq di pėrsa i pėrket Konferencės..
    ARANIT ĒELA: Po lidhur me heqjen e rojeve tė Bllokut nė Durrės…
    FETI SMOKTHINA: Unė kam qenė Komandant i Gardės dhe kėto roje janė hequr nga Blloku mė 11 gusht ‘67. Unė isha me shėrbim nė Skrapar. Kur u ktheva nė darkė mė thotė shefi i stėrvitjes Lili Kulari qė janė hequr rojet. Nga kush janė hequr?, e pyeta unė. Nga kryeministri, mė tha ai. Nejse unė i fola atij qė kryeministri ėshtė kryeministėr, po mund tė urdhėrojė nėpėrmjet ministrit tė Brendshėm. Vetėm njė roje ishte lėnė te hyrja e Bllokut. Vete nė shtėpi dhe tė nesėrmen, i veshur civil, bile pa qenė ora 7 e gjysmė, nė kohėn kur do tė vinte nė zyrė Kadri Hazbiu. Mė nxori atje nė atė verandėn e tij, porositi pėr kafe dhe pasi i thashė pėr urdhrin e kryeministrit pėr heqjen e rojeve, mė tha se duhej tė shkoja e t’i thosha vetė Mehmet Shehut si komandant i Gardės qė isha. Tė shkosh tha, po jo me atė vulgarizimin qė flet ti, po njė ēikė urtė, se ėshtė i sėmurė pak nga nervat shoku Mehmet, plus asaj do t’i thuash, tha dhe pėr vajtjen nė Mallakastėr. Unė nuk e dija se do tė vinte ai nė Mallakastėr atėherė. Do tė shkojė nė Mallakastėr, tha, ka kėrkuar njė motor, ka kėrkuar makina nga ato qė rrinė shtabet zakonisht, do shumė ushtarė. Pėr kėto thuaja me tė urtė, tha, mirė. Shkova e kėrkova takim me Mehmetin pėr t’ia thėnė punėn e rojeve. Mė priti teksa ishte veshur me rroba banjo. Rojet tha nuk ka nevojė tė jenė kėtu, prandaj tė mos i shikoj brenda 12 orėsh, na kini mbyllur nė tela, tha flasin radiot e huaja. Ne nuk do tė bėjmė siē thonė radiot e huaja, po ēfarė thotė partia, ē’thotė Komandanti i Pėrgjithshėm, i thashė unė. Ai u ngrit menjėherė nė kėmbė i xhindosur dhe thashė se mos ma veshi me ndonjė pėllėmbė aty. Ti shoku kryeministėr, i thashė unė, ke thėnė qė tė varė nė litar tė gjithė pjesėtarėt e familjes nė qoftė se pėson gjė qoftė edhe njė kandidat i KQ. U tėrhoq pėr njė ēast. Unė nuk dua 12 orė sa thoni ju pėr t`i hequr rojet, por 6 orė i thashė unė. Pse 6 orė, pyeti ai. Duhen 6 orė i thashė unė, sa tė vete tek Komandanti i Pėrgjithshėm pėr ta pyetur, se ne kemi njė skemė tė miratuar. Enver Hoxha, ėshtė nė Pogradec, atje po tė duash(nuk tha as shoku Enver), ēoni njė divizion. Kur tė bėhesh ti fekale, hajde mbaj njė regjiment kėtu nė Durrės, mė tha. Dhe nė ēast mė urdhėroi pėr tė dalė jashtė. Ende pa u ēuar, i kujtova vizitėn qė do tė bėnte nė Mallakastėr. “Meqenėse ju jeni djalė vendi atje, i thashė, mjafton njė togė dhe njė makinė pėr t`ju shoqėruar, se ju do flini tek xhaxhai. Kur tė veē ti nė Smokthinė mė tha i hakėrryer, merr ēfarė tė duash, unė dua topa dhe tė gjitha masat qė siguroni. Pėlcisni trutė, thuaja kujt tė duash, po deshe. Kaq dhe ika. Duke ikur mė lajmėruan, mė thonė se mė kėrkonte ministri. Shkova tek Kadri Hazbiu nė Tiranė, dhe ai me atė stilin e tij masovik mė pyeti: Vajte? Vajta, i thashė. Po rojet i vendose, mė pyeti ai. Ato i vendosa qė mbrėmė i thashė, duke i kujtuar tonin dhe fyerjet qė mė bėri Mehmeti gjatė bisedės. Kėshtu e ka ai, mė tha Kadriu, por nė zemėr nuk ka gjė. Dhe kėshtu u mbyll kjo histori. Unė isha sekretar organizate dhe mė ftuan kur dėgjohej atje atė qė tha Kadri Hazbiu nė Byronė Politike, qė ai u bė pishman, e ku di unė se ēfarė, por nuk tregoi se i bėri njė pyetje shoku Enver dhe tha kupton qė kaluan rojet apo jo? Ky menjėherė e ndryshoi kėtė. Dhe pėr kėtė unė u detyrova tė them kėto kėshtu. E vėrteta kjo ėshtė nė origjinal.
    KADRI HAZBIU: Unė jam dakord nė pėrgjithėsi me ē‘thotė Fetiu. Desh tė pyes pėrsa i takon ēėshtjes sė Konferencės sė Tiranės: A u thosha unė delegatėve ngrihuni e flisni kundėr dhe kjo vėrtetohet edhe nga tė tjerėt, sa i takon kritikave, mund t‘i kem thėnė ato qė thoshin ata, se aty thoshin edhe pėr mua, siē thoshin edhe pėr tė tjerėt, por do flasėn. Sa i takon pyetjeve, kėshtu unė shumėkujt mund tė mos i kem thėnė. Fetiut i besoj karakterit dhe ndėrgjegjes sė tij, por shumėkujt u kam thėnė ngrihuni dhe kundėrvihuni kėtyre.
    FETI SMOKTHINA: Mė ka thėnė kėto qė thashė unė…
    KADRI HAZBIU: Pėrsa i pėrket ēėshtjes sė rojeve. I kujtohet mirė qė unė i kam thėnė vetėm kaq, qė shko, apo i kam thėnė shko e vendos rojet sipas skemės, pastaj shko tek Mehmet Shehu.
    FETI SMOKTHINA: Kėshtu mė ka thėnė Kadriu, mė ka thėnė kemi skemė, por nuk mė tha ec drejt tek Mehmet Shehu, dhe i thuaj pėr rojet i vendosim qė nesėr, le t‘i heqė sot ai, kėshtu tekstualisht.
    ARANIT ĒELA: Tė vijė Delo Balili. Tė kemi thirrur ty Delo, pėr dy gjėra: E para pėr problemin e djegies sė Sinės nė Peshkopi. E dyta: lidhur me marrėdhėniet mes Kadri Hazbiut, Koēi Coxes e Vaskė Kolecit...
     
    .
  9. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    RRAPI MINO: Ndėrprerja e veprimtarisė sė Sigurimit ndaj agjenturės jugosllave ėshtė njė nga aktet e tradhtisė sė Kadri Hazbiut. Unė arrij nė kėtė konkluzion, pasi nė kohėn qė partia ka dhėnė tė tjera orientime, kėta kanė bėrė punėn e tyre tradhtare. Ja orientimi qė jep Mehmet Shehu, mė datėn 23 qershor ‘56: Kohėt e fundit disa elementė antiparti janė pėrpjekur tė godasin vijėn e Partisė gjė qė siē jeni nė dijeni u shpall nė Konferencėn e Tiranės. Pėr atė qė ndodhi nė Konferencėn e Tiranės kanė pėrgjegjėsi tė gjithė organet e partisė dhe tė Sigurimit. Jugosllavia ėshtė njė vend mik dhe kjo miqėsi do tė forcohet, ndonjė mosmarrėveshje qė mund tė jetė do tė rregullohet.
    KADRI HAZIU: Unė gjykoj qė ėshtė njė tentativė e dėshtuar e akuzės ēėshtja qė na paraqitet sikur ndėrprerja e punės agjenturore ėshtė pa dijeninė e udhėheqėsit. Unė them tė shikohen nė plan tė gjerė tė gjitha faktet, tė shikohen dokumentet...
    ARANIT ĒELA: Unė t’i lexova dokumentet, t’i bėj konkluzionet tani. Eshtė punė pėr ty…
    KADRI HAZIU: Pėrsa i pėrket mbledhjes sė Pragės, ėshtė ashtu siē e kam shpjeguar nė proceset e mia dhe ėshtė me autorizim dhe ėshtė raportuar nė atė mbledhje. Ka dokumente qė flasin mė gjerė. Nuk ėshtė kjo nė shpinė tė partisė…
    ARANIT ĒELA: Zoi Themeli ta tha kėtu. Eshtė edhe njė dėshmitar tjetėr, do ta thėrrasim edhe atė. Eshtė Jonus Mersini, tė vijė e tė flasė edhe ai…
    KADRI HAZBIU: Zoi Themeli ėshtė njė armik i pėrjashtuar nga partia dhe kėtu shfrytėzon rastin. Njė gjė ėshtė mesa mė kujtohet mua. Mbledhja e Pragės ėshtė bėrė mbi dy teza tė shkruara: teza tė pėrpunuara kėtu mbi tė cilat i ėshtė referuar udhėheqėsit dhe udhėheqjes sė Partisė dhe teza tė zgjeruara nė Pragė. Pra, nė qoftė se do tė ishte ashtu siē thotė Zoi Themeli qė kėtu nuk pėrgatitėm gjė neve edhe nuk menduam gjė dhe nuk u diskutua gjė, nuk kishte pse tė kishte dy palė teza…
    ARANIT ĒELA: Kėto teza kush i punoi…
    KADRI HAZBIU: Unė i punova me ata tė Drejtorisė sė Zbulimit dhe kur kam vajtur tek udhėheqėsi, ai mė korrigjoi me sa mbaj mend pėr t’i dhėnė prioritet ekspozimit jugosllav…
    ARANIT ĒELA: Unė them pėr propozimin e unifikimit tė agjenturės…
    KADRI HAZBIU: Propozimi i unifikimit tė agjenturės qė bėmė neve, udhėheqėsi tha, dhe ajo ka kėtė jo tė unifikimit tė agjenturės e para ėshtė tė pėrqendrohej tė krijohej njė qendėr pėr nevojat qė ka secili vend, domethėnė kam nevojė tė zbulohet kjo gjė, e dyta, tė mbulohet kėtu me ndihmėn e kombinuar tė tė tjerėve kėto nevoja me mundėsitė qė kanė agjenturore, teknike e tė tjera. E treta, tė merrej njė zgjidhje pėr t’u organizuar ēėshtja e teknikės nė funksion tė shėrbimeve tė sigurimit. Kėto tė tria janė shtruar nė mbledhjen e Pragės…
    Prokurori mund tė flasė si tė dojė pėr kėtė. E vėrteta ėshtė se me ministrin e Punėve tė Brendshme tė Pragės u takuam gjatė njė pushimi. Ka qenė aty edhe Jonuzi me Zoi Themelin. I thashė atij se problemi nuk shtrohej pėr tė unifikuar kundėrzbulimin. Mė falni tha ai qė e kishte kuptuar keq nga pėrkthimi…
    ARANIT ĒELA: Ore u mor ai propozimi yt?...
    KADRI HAZBIU: Ajo u la pėr t‘u diskutuar nė mbledhjen tjetėr.
    ARANIT ĒELA: Ti Kadri, e dije kur ishe i lirė qė banda e kėtij Xhevdet Mustafės ėshtė dėrguar nga shtetet armike tė Shqipėrisė dhe a ke ndonjė dyshim pėr kėtė?
    KADRI HAZBIU: Jo….
    ARANIT ĒELA: E di ti qė njėri nga pjesėtarėt e kėsaj bande, Halit Bajramin e kapėm tė gjallė? E ke njohur kėtė ti?
    KADRI HAZBIU: E kam njohur para se tė kapej, ka ardhur njė herė me kombinacion, ėshtė instruktuar kėtu dhe aty e kam njohur…
    ARANIT ĒELA: Tani ky Halit Bajrami tė implikon ty dhe thotė se ardhja e bandės sė tyre u shpejtua pėr t‘i ardhur nė ndihmė Kadri Hazbiut qė ishte nė rrezik. Tani ē‘i thua kėsaj ti?
    KADRI HAZBIU: Unė e hedh poshtė kėtė dhe qėndroj nė atė qė kjo ėshtė njė shpifje e kurdisur, si nga Zbulimi i Jashtėm, ashtu edhe nga…
    ARANIT ĒELA: Edhe kėtu e kurdisi hetuesia?
    KADRI HAZBIU: Nuk e pėrjashtoj nė asnjė mėnyrė…..
    ARANIT ĒELA: Po ē‘interesa ka hetuesia ta kurdisė bandėn, banda erdhi, kurdisi kėtė qė gjoja ka ardhur tek ti…
    KADRI HAZBIU: A, atė po…
    ARANIT ĒELA: Unė tani tė bėj njė pyetje tjetėr: Nė ē‘datė ka ardhur banda?
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e di, mė kujtohet se ka qenė likuidimi i saj mė 25 shtator. Mė kujtohet, si afat maksimal i dhėnė nga burimi, ka qenė data 5 shtator. Domethėnė deri mė 5 shtator duhet tė vinin, ėshtė zgjatur 20 ditė.
    ARANIT ĒELA: Halit Bajrami ėshtė pikėrisht njeriu qė ka qenė nė organet e Brendshme, apo jo? Ka qenė nė Sigurimin e Ushtrisė dhe ka qenė kapiten, le ta shpjegojė vetė ai. Pse Zbulimi jugosllav dhe padronėt e tij venė e marrin nga Zelanda e Re, kapitenin e Sigurimit tė Shtetit dhe na e bie kėtu…
    KADRI HAZBUI: Halit Bajrami ka qenė bashkėpunėtor i Sigurimit dhe pėr dijeni ky person ėshtė edhe burimi qė ka dhėnė ardhjen e kėsaj bande. Unė kam thėnė nė analizė se mund tė jemi pėrpara njė ndėrmarrjeje tė jugosllavėve. Halit Bajramin ne nuk e dyshonim pėr agjent tė UDB-sė, por mė tepėr mendonim mos ėshtė nė shėrbimet e anglezėve. Dhe unė kam thėnė kėtė mendim, qė mundet anglezėt nėse ėshtė i anglezėve, ta lejojmė qė tė na japė bandėn dhe ta shfrytėzojmė kėtė…
    ARANIT ĒELA: Sipas teje, banda ėshtė dėrguar pėr tė na u dorėzuar neve?
    KADRI HAZBIU: Nė qoftė se Halit Bajrami ishte i anglezėve ose i amerikanėve, mund tė jepej, sepse atyre s‘u interesonte ndryshimi.
    ARANIT ĒELA: Po neve e pamė qė banda nuk drejtohej nga Halit Bajrami, ti e di mirė. E dyta, banda na vrau 6 vetė. Atėherė pėrse erdhi?
    KADRI HAZBIU: Qėllimi siē kam qenė unė nė dijeni nga Zbulimi, ishte pėr terror. Jemi lajmėruar pėr kėtė bandė para dy muajve...
    ARANIT ĒELA: Nė qoftė se banda mund tė vijė dhe tė vrasė Enver Hoxhėn, do vijė banda pa lidhje, si mendon ti, dy pare mend i kanė nė kokė kėto zbulimet e huaja, do vijė tė vrasė Enver Hoxhėn, flas unė se njė atje pėrtej mund ta vrasin ata, por pa lidhje, pa gjė, pa asnjė mbėshtetje, si shpjegohet kjo, kot nė tym?
    KADRI HAZBIU: Nė praktikė ka ndodhur edhe herė tė tjera, siē ka qenė rasti i Abdyl Banushit, tė cilin tani e kemi nė burg. Kur shikon detyrat qė i kishim vėnė atij, thua si ėshtė e mundur, nuk doli qė kishte lidhje tė brendshme. Megjithatė, siē e kam marrė vesh unė, kėta kishin bazat e tyre nė Durrės.
    ARANIT ĒELA: More nė Durrės, ata mund tė kenė baza…
    KADRI HAZBIU: Nėse isha unė nė kėtė mes, kjo bandė pse do tė vinte kėshtu e nuk mund tė gjenim rrugė tjetėr pėr ta prurė shėndoshė e mirė.
    ARANIT ĒELA: Si e gjeti Zbulimi i huaj nė Zelandėn e Re njė kapiten tė Sigurimit qė njeh njerėz tė caktuar dhe e dėrgon me kėtė bandė?
    KADRI HAZBIU: Ky, si bashkėpunėtori ynė, i ka pėrpunuar kėta prej kohėsh dhe ka dhėnė informata, nė daē pėr atė Haznedarin, nė daē pėr kėtė, nė daē edhe pėr tė tjerė. Si janė lidhur kėta, mendoj se nuk duhet marrė parasysh konkluzioni i akuzės, por duhet shikuar mirė e thellė, edhe dokumentacioni i tij si bashkėpunėtor dhe tė dhėnat e tij tė mėparshme disavjeēare. Pra, kėta ishin njė grup i njohur, qė ky i pėrpunonte dhe kėta e zgjodhėn si njeri qė u besonte atyre.
    ARANIT ĒELA: Pa dale pak. Ky ėshtė nė Zelandėn e Re, Sabaudini nė Romė, Xhevdeti nė Nju Jork….
    KADRI HAZBIU: Ky ishte i aftė, kėta tė tjerėt nuk i njihja.
    ARANIT ĒELA: Mund tė ishte i aftė Haliti, por strumbullari qė ėshtė mė afėr vendit tonė ėshtė Sabaudini, i cili e ka pasur rezidencėn e tij nė Romė dhe Jugosllavi. Haliti s‘mund tė jetė kryesori kėtu.
    KADRI HAZBIU: Nuk e dimė nėse ėshtė ky kryesori apo jo, por duhen marrė integralisht tė gjitha informacionet qė ka pasur zbulimi, si i ka dhėnė ky mė pėrpara, qė ky me sa mė kujtohet mua, nuk ka thėnė atėherė qė erdhi sekretari i Legatės e njėrėn e tjetrėn, por mė dėrgoi letėr, pastaj u takova kėtu, pastaj atje, ka njė vazhdė aktiviteti tė pėrbashkėt tė kėtyre njerėzve.
    ARANIT ĒELA: Aktiviteti i tyre ishte ardhja nė Shqipėri. Sidoqoftė, unė e kisha kėtu pyetjen, qė kjo akuzė qė tė bėhet ty pėr implikimin nė kėtė bandė, pranohet apo jo nga ty?
    RRAPI MINO: Cili nga shtetet ishte mė i interesuar pėr hedhjen e bandės?
    KADRI HAZBIU: Jugosllavi pėr mendimin tim, se amerikanėve nuk u interesonte ndryshimi i gjendjes nė Shqipėri, sipas konkluzionit tim, atyre u interesonte qė tė jetė Shqipėria kėshtu siē ėshtė nėn Enver Hoxhėn etj., etj.
    RRAPI MINO: Po pse the qė mund ta kishte dėrguar zbulimi anglez?
    KADRI HAZBIU: Edhe anglezėt sipas mendimit tim, nuk kanė leverdi tė ndryshojė kjo. Por mendimi im ishte qė kjo mundėsi tė jetė ose njė ndėrmarrje aventureske e Leka Zogut, ose e jugosllavėve tė cilėt duan tė krijojnė njė situatė tė turbullt, si kundėrpeshė e zhvillimit tė ngjarjeve nė Kosovė.
     
    .
  10. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    KADRI HAZBIU: Fjalimet e udhėheqėsit tė Partisė kanė pėr qėllim tė kuptojmė thellė njė gjė tamam: Ndėrprerjen e punės agjenturore operative.
    ARANIT ĒELA: Unė kam pyetjen tjetėr, mos kėtu ka gisht Mehmet Shehu?
    KADRI HAZBIU: Mehmet Shehu nė shpinė tė Enver Hoxhės jo. Udhėheqėsi i partisė ėshtė interesuar me mua personalisht si tė konkretizohen kėto ēėshtje nė mėnyrė qė ne ta kompensojmė sa tė jetė e mundur me forma tė tjera, por duhet ta ndėrpresim punėn agjenturore njė, e dyta, duhet t‘ua bėjmė prezent kėshilltarėve sovjetikė qė ne e ndėrpremė punėn agjenturore–operative, se ata e presin kėtė, me qėllim qė ata tė informojnė aty ku duhet qė Partia jonė tė jetė si tė thuash nė sy tė kėtyre partive tė tjera njė Parti serioze….
    ARANIT ĒELA: Mirė more, Kadri Hazbiu, ajo qė thua ti, unė po tė them se kam kėto dokumente kėtu dhe dua t‘u jap dum kėtyre dokumenteve, ti po mė thua i lexova, urdhėro pėr atė raportin nė bazė tė kėrkesės tėnde ne e morėm kėtė si gjykatė, por kėrkuam tė na dorėzojnė raportin qė ėshtė raporti i Drejtorisė sė Sigurimit tė Shtetit mbi veprimtarinė e organeve tė Sigurimit tė Shtetit kundėr armiqve tė jashtėm e tė brendshėm pėr vitin 1955, ja tek kam raportin kėtu, e kam, po marr tė vetmin paragraf qė flet pėr kėtė problem. Kėtu raportin po ta dorėzoj nė dorė, studioje kur tė duash, nuk ka asgjė se ti ke qenė ministėr i Brendshėm, e di kėtė se ėshtė raporti yt, s‘kam asgjė. Ja se ē‘thotė kėtu: Pėr tė vetmin problem, i vetmi pasazh qė ėshtė pėr ēėshtjen e Jugosllavisė ėshtė nė faqen 41 dhe 42……
    KADRI HAZBIU: Jo ky raport………
    ARANIT ĒELA: More dėgjo kėtė pa mirė ti po tė duash edhe raporte tė tjera marrim, gjejmė edhe tjetėr, ata qė kemi i kemi nė dispozicion e ne s‘na ndalon njeri. Ja, thotė dy fjalė, thotė raporti juaj mbi agjenturėn e Zbulimit jugosllav nė vendin tonė dhe masat qė duhet marrė nė kėtė drejtim. Gjatė periudhės sė prishjes sė marrėdhėnieve tė dy palėt vepruan kundėr njėri-tjetrit ashtu sikundėr dihet. Me anė tė bandave tė armatosura dhe tė mėnyrave tė tjera UDB-ja mundi tė krijojė njė farė rrjeti agjenturor nė vendin tonė dhe tė komprometojė njė numėr tė madh njerėzish. Mirėpo mbas rivendosjes sė marrėdhėnieve miqėsore dhe sidomos mbas fuqisė sė delegacionit sovjetik nė Jugosllavi, organet e Zbulimit jugosllav kanė ndėrprerė ēdo veprimtari tė organizuar kundėr vendit tonė, thotė ky raport. Tani del pyetja: Ēdo bėhet me agjenturėn e tyre, a do tė pėrpunohen bazat e diversantėve qė kanė ardhur nga Jugosllavia atėherė, a do tė pėrpunohen njerėzit e dyshimtė nė radhėt e emigracionit politik jugosllav? Duke zbatuar direktivat dhe mėsimet e Partisė sonė ne kemi ndėrprerė me kohė ēdo veprimtari ndėrmjet Jugosllavisė dhe Legatės sė saj. Nė kėtė drejtim asnjė veprim nuk duhet menduar e s‘duhet ndėrmarrė. Pėrsa i takon agjenturės sė tyre, kjo ėshtė ēėshtje tjetėr, ēėshtje e brendshme, domethėnė ata mund tė punojnė, neve tė mos punojmė. Pikėsėpari duhet pasur parasysh, se tė gjithė njerėzit qė janė rekrutuar kanė bashkėpunuar me bandat e ardhura nga Jugosllavia dhe ata qė janė kompromentuar prej tyre nuk janė tė gjithė njėsoj, njė pjesė e mirė e kėtyre u rrėmbyen nga situata dhe u hodhėn opozicion me Partinė tonė pa qenė armiq tė saj. Me kėta njerėz duhet mbajtur qėndrim partie, pjesėrisht tė kėshillohen dhe nė pėrgjithėsi tė edukohen nė mėnyrė tė atillė qė tė kuptojnė gabimet qė kanė bėrė, tė tregojnė veten dhe t‘ia shlyejnė partisė me punėn e mirė. Ish-drejtorja e kursit pėr shembull, ka vepruar mirė nė kėtė drejtim dhe si rezultat mjaft vetė kanė shkuar nė organet tona e kanė treguar haptazi fajin e tyre, mirėpo ka edhe mjaft tė tjerė tė cilėt as kanė vepruar me vetėdije; dje UDB-nė gjetėn e me atė vepruan, e tani ata mundohen tė gjejnė mbėshtetje tė tjera pėr tė bashkuar veprimtarinė e tyre armiqėsore. Kėta njerėz nuk duhet tė futen nė njė thes bashkė me tė parėt, por duhet tė ndahen mėnjanė dhe tė pėrpunohen tė gjithė agjentėt armiq. Po kėshtu edhe pėr emigrantėt e dyshimtė, por kurdoherė me kujdes dhe duke u ruajtur nga ēdo provokacion, ky ėshtė i vetmi pasazh qė ke nė raportin e ‘55-ės, ja tek ėshtė raporti.
    KADRI HAZIU: Fundi ėshtė raporti i analizės sė vitit 1955…
    ARANIT ĒELA: Po nė mars 1956?
    KADRI HAZIU: Kush?
    ARANIT ĒELA: Ky raport……
    KADRI HAZIU: Jo nuk ėshtė…..
    ARANIT ĒELA: Ja tek e ke raportin pėr vitin 1955-1956 dhe analizat bėheshin nga marsi e prilli…
    KADRI HAZIU: Tek unė janė paraqitur dy raporte pėr kėtė ēėshtje nga hetuesia. Ėshtė njė raport 66 faqesh mbajtur nė fund tė 1955-ės….
    ARANIT ĒELA: Kjo analizė ėshtė bėrė nė mars 1956….
    KADRI HAZIU: Ē‘datė ka raporti?
    ARANIT ĒELA: Byroja Politike e ka marrė nė 2 shkurt 1955. Kjo analizė ėshtė bėrė mbas BP-sė mars 1956.
    KADRI HAZIU: Mua nė hetuesi mė janė paraqitur dy raporte. Nė hetuesi mė ėshtė paraqitur edhe njė raport tjetėr qė ėshtė pėrmbledhje e kėtij raportit tė parė. Ky i ėshtė dėrguar KQ prej 36 faqesh dhe jep nė mėnyrė tė pėrmbledhur arritjet e vitit 1955 e nė njė vend qė mė kanė cituar hetuesit dhe unė kam kėrkuar tė vihet nė dosjen hetimore ky raport, thuhet qė kemi tė dhėna pėr bandat qė janė futur, qė edhe nėpunės tė Legatės jugosllave zhvillojnė veprimtari, por megjithatė ne mendojmė tė mos fillojmė punėn agjenturore-operative nė kėtė raport….
    RRAPI MINO: Ja, e kundėrta e asaj qė thua ti, bėn fjalė pėr Dhora Lekėn, Tuk Jakovėn, Bedri Spahiun. Pėrveē kėsaj, Dhora Leka ka shumė miq dhe kontakte me funksionarėt e Legatės jugosllave, tė cilėt i kanė shkuar pėr vizitė edhe nė shtėpi, mos vallė ata tentojnė tė bien nė kontakt me Tuk Jakovėn e Bedri Spahiun ? Pėrveē dyshimeve nė kėtė drejtim, ne nuk kemi asnjė tė dhėnė konkrete.
    KADRI HAZIU: Ndėrprerja e punės agjenturore-operative ėshtė nė gjithė kuadrin taktik qė ndėrtoi partia dhe janė njė seri gjėrash, kjo koincidon me ndėrprerjen e propagandės, me ndryshimin e gjuhės, me marrėveshjet kufitare, me prishjen e organizimit politik tė atyre jugosllavėve qė kishin organizatė tė tyre, kishin gazetė, u vendos e u hoq. Kjo koincidon me njė sėrė veprimesh tė tjera dhe dua tė them qė krahas punės sonė nė Jugosllavi, hedhje grupesh, hidhte edhe KQ i partisė drejtpėrsėdrejti nė atė kohė, u ndėrprenė tė gjitha…..
    ARANIT ĒELA: More kėtu ėshtė fjala pėr ndėrprerjen e ēdo lloj pėrpunimi, more kėtu ka vdekur puna e Sigurimit, kėtu ėshtė varrosur puna e Sigurimit…..
    KADRI HAZIU: Tė lutem shumė, ndėrprerje e varrosje e gjithė aktivitetit agjenturor e operativ……
    ARANIT ĒELA: Domethėnė nuk ekziston Ministria e Brendshme nė drejtim tė Jugosllavisė………
    KADRI HAZIU: Si drejtim edhe ne jemi porositur dhe nė dokumentacion jepet se ēfarė kam porositur unė, se si do tė konkretizohen kėto nė bazė tė udhėzimeve qė kam marrė nga KQ i Partisė…..
    ARANIT ĒELA: Ja tek kemi edhe Mihallaq Ziēishtin, e pyesim po tė duash, po, pyesim edhe ndonjė tjetėr……
    KADRI HAZIU: Tė shikohen dokumentet e tjera, sepse nuk serviren ato ashtu siē janė. Unė nė mėnyrė absolute jam i bindur, qė kjo ėshtė e dokumentuar, jo nė dy, por nė disa dokumente qė KQ i partisė ėshtė nė dijeni tė kėsaj ndėrprerjeje dhe jo me dijeni, por me autorizimin e tij. Tė shikohet edhe procesverbali i kėsaj mbledhjeje tė vitit 1955…….
    ARANIT ĒELA: Cili procesverbal?.....
    KADRI HAZIU: Procesverbali mbajtur nė Ministri, kush ka qenė i deleguar i KQ, sepse ky raport qė flet pėr ndėrprerjen e punės agjenturore prej 66 faqesh, ėshtė mbajtur nė prezencė tė tė deleguarit tė KQ. Nuk e di kush ka qenė, tė shikohet kjo ēėshtje nė dokumente tė tjera partie dhe shtetėrore. Tė pyetet Llazi Stratobėrdha, i cili nė atė kohė drejtonte grupe tė caktuara qė dėrgoheshin nė Jugosllavi nga KQ i partisė. Tė pyeten zėvendėsministrat e asaj kohe.
    ARANIT ĒELA: Ti ke qenė ministėr dhe ke dhėnė orientim….
    KADRI HAZIU: Kam dhėnė kėtė orientim dhe ky orientim ėshtė zbatuar nėn kontrollin e partisė……
    RRAPI MINO: Fill pas Konferencės sė Tiranės, ėshtė bėrė ndonjė mbledhje nė Ministrinė e Brendshme ku tė ketė ardhur Mehmet Shehu?
    KADRI HAZIU: Mund tė jetė bėrė. Mua mė ėshtė lexuar njė procesverbal i mbledhjes qė ka qenė Mehmet Shehu..
    RRAPI MINO: Ndryshon qėndrimi i Mehmetit nga ai qė jep Byroja Politike dhe shoku Enver?
    KADRI HAZIU: Ekzakt nuk mė kujtohet, atje u tha qė Mehmeti ka thėnė qė Jugosllavia ėshtė njė vend mik….
    RRAPI MINO: Mos ėshtė ky qėndrimi edhe i bashkėpunėtorėve kėtu vazhdimi i veprimtarisė drejtuar nga Mehmet Shehu? Mbasi Mehmet Shehu vjen kėtu pas asaj qė ndodhi nė Konferencėn e Tiranės dhe flet pėr Jugosllavinė mike.
    KADRI HAZIU: Unė nuk kam konstatuar ndonjė gjė nė kundėrshtim me orientimet e partisė nė ato qė ka ardhur e ka thėnė Mehmet Shehu. Nuk kam konstatuar edhe kur ka qenė Beqir Balluku, se mė ėshtė lexuar edhe njė gjė tjetėr: Beqir Balluku ka thėnė midis tė tjerave qė tė mbajmė parasysh ato materialet e Kongresit tė Tretė...
     
    .
  11. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARIANIT ĒELA: U kemi thirrur pėr ēėshtjen e darkės qė ėshtė bėrė mė 17 dhjetor te Ismet Isufi. Tė na thuash lidhur me kėtė se nė ēkohė ka ardhur Kadri Hazbiu atje, kaq...
    VELI LLAKA: Nė datėn 17 dhjetor oficer Ismet Isufi kishte pėrvjetorin e ditėlindjes. Pėrveē tre katėr shokėve tė organizatės (sė partisė) qė kemi shkuar nė kėtė darkė, do tė vinte dhe Kadri Hazbiu. E kemi pritur Kadri Hazbiun rreth orės 22 tė mbrėmjes. Nė orėn 22 ka ardhur ai. Ka ardhur shumė i lodhur, i djersitur dhe shumė impulsiv. Sa ka ardhur ka kėrkuar tė falur se ka qenė nė njė mbledhje tė Byrosė Politike prandaj edhe u vonua. Kemi qėndruar atje deri nė orėn 24:30 minuta ose rreth orės 01 tė mbrėmjes dhe pas kėsaj ore jemi larguar pėr nė shtėpitė tona. Unė kam ikur sė bashku me makinėn e Kadri Hazbiut sė bashku me njė shoqe tjetėr me atė Eli Kokushtėn deri te shtėpia ime pastaj ai ka ēuar mė lart atė shoqen tjetėr se kėshtu e kishim rrugėn dhe me kaq u ndamė...
    ARANIT ĒELA: Nė kohėn qė ka ardhur Kadri Hazbiu kishte, filluar pija, kėnga, gjė...
    VELI LLAKA: Ne prisnim kėtė se kishte thėnė se do tė vinte...
    ARANIT ĒELA: Mirė. Keni ndonjė pyetje Kadri Hazbiu...
    KADRI HAZBIU: Po, kam. Ėshtė i sigurt apo e jep me pėrafėrsi Veliu atė orėn 22...
    ARANIT ĒELA: Je i sigurt pėr orėn 22:00 Veli Llaka?
    VELI LLAKA: Tashti saktė nuk e kam po rreth orės 22:00 ka qenė, rreth orės 22...
    KADRI HAZBIU: Ēdo me thėnė rreth orės 22:00. Si ta kuptojmė njė ēerek ore mė prapa ose mė para...
    VELI LLAKA: Mund tė ketė qenė 21 e 45 mund tė ketė qenė 22 e pesė ose 22 e 10 po rreth kėsaj ore ka qenė...
    KADRI HAZBIU: Kėrkoj qė tė evidentohet kjo ēėshtje qė thotė Veliu...

    ARANIT ĒELA: Mirė. Mund tė largohesh Veli Llaka. Tė vijė Ismet Isufi...
    ISMET ISUFI: Emri i babait Selim, i nėnės Bedrie...
    ARANIT ĒELA: Datėlindja...
    ISMET ISUFI: Mė 17 dhjetor 1946 nė Golem tė Gjirokastrės.
    ARANIT ĒELA: Je gjykuar ndonjėherė nga gjykatat gjė...
    ISMET ISUFI: Nuk jam gjykuar.
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur si dėshmitar, tė ka thirrur gjykata kėtu, lidhur me ēėshtjen qė u pėrket tė pandehurve Mihallaq Ziēishti, Xhavit Ismailaga, Ali Ēeno, Llambi Peēini, Feēor Shehu, Kadri Hazbiu e Gani Kodra. I njeh kėta ti...
    ISMET ISUFI: Disa i njoh...
    ARANIT ĒELA: Kadri Hazbiun e njeh?
    ISMET ISUFI: Po, e njoh.
    ARANIT ĒELA: E njeh. Feēor Shehun e njeh?
    ISMET ISUFI: Po.
    ARANIT ĒELA: Ali Ēenon e njeh?
    ISMET ISUFI: Po, e njoh.
    ARANIT ĒELA: Me kėta qė njeh ke ndonjė punė fisi e ku di unė mpleksje...
    ISMET ISUFI: Nuk kam me asnjėrin.
    ARANIT ĒELA: Nuk ke. Po ndonjė konflikt gjė ke pasur...
    ISMET ISUFI: Jo, nuk kam pasur.
    ARANIT ĒELA: Nuk ke pasur. Gjykata tė ka thirrur kėtu dhe kėrkon tė flasėsh tė vėrtetėn mbi faktet qė di, si dėshmitar. Nė rast dėshmie tė rreme ke pėrgjegjėsi nė bazė tė nenit 202 tė Kodit Penal. E ke tė qartė?...
    ISMET ISUFI: Tė qartė.
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur ty rreth njė fakti, rreth darkės qė ėshtė bėrė nė shtėpinė tėnde, rreth orės qė ka ardhur Kadri Hazbiu nė shtėpi...
    ISMET ISUFI: Nė shtėpinė time me rastin e datėlindjes, kisha 35-vjetorin mė 17 dhjetor tė vitit 1981, erdhėn shokėt Diftir Hysi, Veli Llaka, Eli Kokushta, Ēerēiz Xhelo etj. Edhe kishin biseduar mė pėrpara me telefon me armikun Kadri Hazbiu dhe i kishin thėnė, nėse do tė vish nė datėlindjen qė ka Ismeti. Ai kishte thėnė, qė ju ikni unė mund tė vij, mund tė mos vij, po karrigen time lėreni bosh. Ne, rreth orės 8:00 filluam darkėn nė shtėpi. Pritėm nuk erdhi dhe filluam...
    ARANIT ĒELA: Ēfarė bėtė ju qė filluat?
    ISMET ISUFI: Filluam tė kėndonim, tė hanim e tė pinim, tė gėzonim pėr datėlindjen. Kishte kaluar mbi njė orė, mė merr nė telefon radisti Ymer Toēi dhe mė thotė, qė ne do tė vijmė. Ne u gėzuam qė do tė vinte. Unė isha dhe i djersitur dhe dola pėrjashta pėr ta pritur. U vonua, domethėnė nga koha qė mori ai nė telefon rreth njė ēerek ore, unė nė fakt orėn nuk e pashė se edhe kishim pirė, por kishte kaluar mbi njė orė e ca. Domethėnė armiku Kadri Hazbiu mund tė ketė ardhur para orės 10 pa njėzet ose 10 pa ēerek nė kėtė kohė. Erdhi mė uroi pėr datėlindjen, filluam tė pinim, kishim domethėnė gėzim, por unė meqė kishim pirė shumė dola pėrjashta, por isha i djersirė dhe u sėmura. U shtriva nė dhomėn time edhe isha nė gjendje, domethėnė i dėgjoja muhabetet e tė gjithėve, por nuk mund tė qėndroja dot nė tavolinė. Nga sa kam biseduar edhe me njerėzit e mi edhe duke analizuar nėn dritėn e fakteve qė hedh sot partia mė bėn pėrshtypje domethėnė edhe njerėzve tė mi edhe tė tjerėve fakti, qė ky erdhi i lodhur atje nė darkė dhe nuk kishte mė atė karakterin e atij humori e muhabeti qė ky bėnte, qė kishte aftėsi ta bėnte. Po mbajti qėndrim disi zyrtar e filloi tė pinte e tė kėndonte, megjithėse unė nė disa muhabete qė kemi marrė kėshtu pjesė te shokėt tanė ky ka thėnė, qė unė nuk e pi shumė rakinė sepse ma ndalojnė edhe mjekėt dhe mė bėn dėm, por atė natė ka pirė mirė raki dhe ka kėnduar dhe mendoj se ky kėtė siklet qė kishte, qė kishte nga mbledhja e Byrosė Politike e nxirrte duke kėnduar dhe duke pirė. Kaq kisha pėr kėtė...
    ARANIT ĒELA: Kaq kishe. Kini ndonjė pyetje...
    GJYQTAR: Tė nesėrmen me shokėt e tjerė e biseduat qė erdhi mbrėmė, erdhi filani...
    ISMET ISUFI: Ditėn tjetėr unė nuk kam shkuar nė punė, se isha i sėmurė.
    GJYQTAR: Po pas dy ditėve qė erdhi rreth orės kaq...
    ISMET ISUFI: Jo, jo. Po tė mė lėrė trupi gjykues pėr tė thėnė diēka qė mė ka bėrė pėrshtypje edhe mė vonė...
    ARANIT ĒELA: Thuaj...
    ISMET ISUFI: Mbas punimit tė Tablosė Sinoptike kam vėrejtur, se Kadri Hazbiu ishte i shqetėsuar edhe nė zyrė, ishte i tronditur dhe e gjenim shpesh qė nuk mbante materiale pėrpara, nervozohej dhe pėr gjėrat mė tė vogla dhe nė zyrė rrinte shpesh pa materiale pėrpara, duke dredhur cigare dhe duke parė nga tavani. Njė javė para se tė bėhej mbledhja e Byrosė Politike i kishte kėrkuar Elit njė material qė ky kishte mbajtur nė radiotelevizion, nė gusht tė vitit 1981, lidhur me librin e shokut Enver “Kur lindi Partia”, dhe i thotė qė tė kujtohet, e ke atė materialin, ēfarė kam folur unė pėr armikun Mehmet Shehu. Ajo i thotė qė unė kam ruajtur njė kopje. Edhe ajo i jep njė kopje, e shikoi dy ose tre herė ai dhe e fshiu me stilokalem kėtė. Edhe i tha: Po sikur tė gjejmė origjinalin. Po mirė, i tha ajo, tė interesohemi. E kėrkon kjo shoqja nė radiotelevizion, por ata shokėt nuk ia japin. Ai i thotė disa herė, moj po si nuk ma gjete kėtė material. Njė ditė mė lutet kjo Eli dhe mė thotė, tė lutem shumė mė ndihmo se mė kėrkon ministri kėtė material dhe mua ata shokėt nuk ma japin mė thotė. Ēfarė e do kėtė material, e pyeta. I ka ngelur mendja, tha, ēfarė kam folur unė pėr armikun Mehmet Shehu, sepse unė nuk kam folur kaq sa kam shkruar kėtu, por mė duket se kam shtjelluar edhe diēka me gojė. Domethėnė e hante meraku se ēfarė kishte shprehur pėr armikun Mehmet Shehu. U interesuam nė Radiotelevizion, po ata shokėt nuk na e dhanė se thanė qė ne i ruajmė po mund t’ju dėrgojmė njė fotokopje. Po mė vonė u bė mbledhja dhe...
    ARANIT ĒELA: Nuk arriti. Mirė. I pandehur Mihallaq Ziēishti, ke ndonjė pyetje pėr dėshmitarin. Nuk ke. Ti Xhavit Ismailaga. Nuk ke. Ali Ēeno ke. Jo. Llambi Peēini ke ndonjė pyetje. Nuk ke. Gani Kodra ke gjė. Nuk ke gjė. Feēor Shehu ke gjė. Jo. I pandehur Kadri Hazbiu ke ndonjė pyetje pėr kėtė. Nuk ke. Mirė. Ismet Isufi mund tė largohesh.

    Edited by tiranaforum - 31/1/2010, 20:51
     
    .
  12. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARANIT ĒELA: Mirė, tė vijė Belul Suku, shoferi i Kadriut.
    BELUL SUKU: Emri Belul, i biri i Hysenit...
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur tė na sqarosh rreth asaj natės sė 17 dhjetorit. Lidhur me kėtė ēėshtje ku ke qenė, shkurt thuaj ēfarė ke pėr tė thėnė...
    BELUL SUKU: Pasdite vonė nė darkė, Kadri Hazbiu doli nga mbledhja e Byrosė Politike nga KQ, hipi nė makinė dhe shkuam nė ministri nė zyrė. Ky hipi lart nė zyrė, unė shkova nė shtėpi me marrė duhan. Mora duhanin dhe u ktheva prapė nė ministri. Nuk vonoi shumė sa i ēova duhanin nė zyrė dhe zbriti poshtė. Aty na tha, drejt poshtė pėr nė shtėpi, kur erdhėm te ura tha, bjeri djathtas edhe u futėm nė bllok.
    ARANIT ĒELA: Ku nė bllok...
    BELUL SUKU: Nė krahun e Shallvareve...
    ARANIT ĒELA: Kush e ka shtėpinė atje...
    BELUL SUKU: Ku rri shoku Rita Marko, sa kaluam atė mė tha mua, mbaje kėtu. E mbajta unė, ai zbriti dhe mori drejtimin pėr nė thellėsi tė bllokut...
    ARANIT ĒELA: Gjė tjetėr di...
    BELUL SUKU: Jo. Unė ktheva makinėn, ky iku, unė ktheva makinėn dhe e mbajta ndezur...
    ARANIT ĒELA: Afėrsisht sa ka qenė ora..
    BELUL SUKU: Afėrsisht ka qenė nja nėntė ose nėntė e gjysmė...
    ARANIT ĒELA: Nuk e mban mend...
    BELUL SUKU: Jo, me saktėsi jo...
    ARANIT ĒELA: Ndenji shumė aty...
    BELUL SUKU: Jo, nuk u vonua...
    ARANIT ĒELA: Me orė nuk e di ti...
    BELUL SUKU: Me saktėsi jo...
    GJYQTAR: Ti nuk e prite sa erdhi...
    BELUL SUKU: Unė ktheva makinėn, nuk vonoi shumė kur u hap dera...
    GJYQTAR: Nga shkuat pastaj...
    BELUL SUKU: Shkuam nė shtėpi...
    ARANIT ĒELA: Nė shtėpi, pastaj nga shtėpia...
    BELUL SUKU: Morėm Halit Minxollin dhe shkuam nė Laprakė tek Ismet Isufi, se kishte datėlindjen...
    RRAPI MINO: Kur vajtėt nė Laprakė, kishte filluar darka apo nuk kishte filluar...
    BELUL SUKU: Kur u afruam afėr, unė dėgjova qė kėndohej kėngė labēe edhe thamė, paskan filluar kėta se shkuam vonė ne nė shtėpinė e Ismetit. Sa lamė ata i hipėm makinės dhe shkuam hėngrėm bukė nė “Shtėpinė e Oficerėve...
    RRAPI MINO: Tė zotin e shtėpisė e takuat gjė juve atje...
    BELUL SUKU: Jo. Vetėm sa erdhi poshtė te shkallėt i mori kėta i shoqėroi lart edhe ne sa e pamė pastaj...
    ARANIT ĒELA: Kėndonin kur shkuat ju afėr shtėpisė sė Ismetit...
    BELUL SUKU: Kėndonin...
    ARANIT ĒELA: Kadri Hazbiu ke ndonjė pyetje...
    KADRI HAZBIU: Po, kam. Nė dėshminė qė kam lexuar unė nė proces, nė dosje Beluli thotė, qė shkuam u futėm nga shtėpia e Rita Markos, po nuk mė kujtohet zbriti ose jo nga makina, ėshtė kėshtu nė proces, e saktė. Pyetja ėshtė kėtu. Cila qėndron, se tani thotė, zbriti dhe nuk qėndroi shumė. Kurse nė dėshminė e dhėnė hetuesisė thotė, qė nuk mė kujtohet zbriti ose jo. Cila qėndron?
    ARANIT ĒELA: Kjo qė the ti kėtu ėshtė e vėrtetė mor djalė...
    BELUL SUKU: Ėshtė e vėrtetė, mėse e vėrtetė...
    ARANIT ĒELA: Ėshtė e vėrtetė.
    BELUL SUKU: Mėse e vėrtetė, ai nuk qėndroi nė makinė...
    KADRI HAZBIU:
    Domethėnė qėndron kjo, jo ajo qė thotė nė proces...
    ARANIT ĒELA: Kjo ėshtė pėrgjigjja e tij...
    KADRI HAZBIU: E dyta qė kisha unė pėr tė thėnė. Beluli ėshtė i sigurt nė kujtesėn e tij qė kemi kaluar nga shtėpia e Rita Markos dhe kemi vajtur nga blloku...
    BELUL SUKU: Jam shumė i sigurt.
    KADRI HAZBIU: Nė rregull...
    ARANIT ĒELA: Mund tė largohesh. Tė vijė dėshmitarja Eli Kokushta.
    ELI KOKUSHTA: Emri Eli, datėlindja 1950, e pa dėnuar...
    ARANIT ĒELA: Tė kemi thirrur ty Eli, tė na tregosh vetėm pėr njė fakt: Kur ka ardhur Kadri Hazbiu natėn e 17 dhjetorit 1981 nė shtėpinė e Ismet Isufit...
    ELI KOKUSHTA: Ismeti mė 17 dhjetor tė vitit ’81, kishte 35-vjetorin e lindjes dhe e dija para disa ditėsh qė ai do ta festonte datėlindjen, madje kishte mendimin qė tė thėrriste edhe Kadri Hazbiun. Erdhi data 17 dhjetor. Ismeti u pėrgatit qė tė festonte datėlindjen. U bė njė si ceremoni e vogėl nė sallėn e kolegjiumit tė ministrisė me shokėt e drejtorisė dhe kaq. Pastaj, Kadri Hazbiu iku nė mbledhje. Ismeti deri nė pasdite ishte nė dilemė, nuk e dinte do tė vinte apo nuk do tė vinte Hazbiu, nė datėlindjen e tij nė familje. Atėherė e mora nė telefon se unė shkova nė zyrė, mbasi kisha dalė e kisha blerė njė dhuratė pėr Ismetin dhe mė thotė Ismeti, qė nuk e di. Me sa mora vesh unė, i thashė, siē mė tha Veli Llaka, Kadri Hazbiu vazhdon tė jetė nė mbledhje. Megjithatė i thashė do tė bisedoj me shoqėruesin e tij pėr ta pyetur nėse i ka thėnė qė e pret ti pėr darkė apo jo. Mora nė telefon dezhurnin e KQ dhe mė del shoqėruesi i Kadriut, Ymeri. I thashė qė e njoftuat Kadriun, qė e pret Ismeti pėr darkė. Mė tha, se ai vetė nuk i kishte thėnė gjė. E porosita qė kur tė dilte Kadriu nė pushimin e mbledhjes t’i thoshte se Ismeti e priste nė shtėpi. Ymeri mė tha se do ta njoftonte. Nė pushim tė mbledhjes Kadriu mė merr nė telefon dhe mė thotė qė tė shkonim nė shtėpinė e Ismetit, se ai do tė vonohej. Unė i thashė mirė, ndėrkohė qė i kujtova se Ismeti e priste se ishte pėrgatitur. Tha, unė do tė mundohem, nė qoftė se do tė mbaroj shpejt, do tė vij. Ne u nisėm rreth orės tetė. Unė isha me makinė, me Veli Llakėn, Diftir Hysin dhe Ēerēiz Xhelon. Mbėrritėm aty rreth orės tetė. Kaloi mbi njė orė e ca, tashti, unė qė t’ju them kėtu ekzaktėsisht orėn, po Kadri Hazbiu ka ardhur rreth orės 22. Mund tė ketė qenė 10 pa ēerek tashti, po rreth orės 22. Nuk e kam parė me pėrpikmėri se nuk kisha pse domethėnė tė isha shumė e vėmendshme qė ora ishte kaq apo qe aq. Ra telefoni, doli e kapi Ismeti dhe na tha qė do tė vijė. Doli Ismeti poshtė e priti dhe ai erdhi. Pėr tė ndenjur kemi ndenjur mbi tre orė e ca, se kur kam vajtur nė shtėpi e kam parė orėn qė ishte njė pa dhjetė...
    ARANIT ĒELA: Kur ka ardhur Kadri Hazbiu, kishte filluar pija...
    ELI KOKUSHTA: Kishim filluar...
    ARANIT ĒELA: Kishit filluar, kishit pirė...
    ELI KOKUSHTA: Po, kishim filluar.
    ARANIT ĒELA: Kėndonit?...
    ELI KOKUSHTA: Po, kėndonim.
    ARANIT ĒELA: Mirė. Kadri Hazbiu ke ndonjė pyetje...
    KADRI HAZBIU: Kam posi. Nėse Eli ėshtė e sigurt kur thotė qė nuk i ka vėnė vėmendjen orės. Ėshtė e sigurt nė atė qė thotė qė unė vajta aty rreth orės 22, domethėnė ėshtė e sigurt nė kėtė kuptim e kam...
    ARANIT ĒELA: Je e sigurt qė rreth orės 22...
    ELI KOKUSHTA: Unė rreth orės 22 se kishim vajtur aty nga ora tetė e ca dhe kishim domethėnė kohė qė kishim filluar, prandaj them qė ka qenė kaq. Unė thashė qė nuk e pashė orėn qė ishte 9 e gjysmė apo 10 pa njėzetepesė apo qe...
    KADRI HAZBIU: Po nė qoftė se ėshtė kėshtu, pse cakton orėn 22, mund tė thotė qė nuk e pashė dhe vajti...
    ARANIT ĒELA: Ajo kėtė cakton tashti...
    KADRI HAZBIU: Nuk kam tjetėr...
    ARANIT ĒELA: Kokushta mund tė shkoni.

    Edited by tiranaforum - 31/1/2010, 20:46
     
    .
  13. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARANIT ĒELA: Tė na vijė tashti Mihallaq Ziēishti. Mihallaq akuzohesh edhe pėr veprimtari sabotuese, jep shpjegime pėr kėto...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Para se tė ikja nga Ministria e Brendshme mė vė nė dijeni Kadri Hazbiu se do tė shkoja nė Korēė. Ishte viti ‘66. Pas njė jave mė thirri Mehmet Shehu. Qėllimi i kėsaj lėvizjeje ishte qė tė shtrinim veprimtarinė armiqėsore edhe nė fushat e tjera ideologjike, politike dhe ekonomike. Aty do shkoja sekretar i Parė. Mehmeti mė porositi qė aty tė ngrija figurėn e tij si udhėheqės i zoti jo vetėm nė fushėn ushtarake, por nė tė gjitha fushat e tjera. Nė Korēė shpesh udhėzimet e tij m’i sillte Abdyl Kellezi. Tashti disa momente tė veprimtarisė armiqėsore nė Korēė. E para, me porosi tė Mehmetit rekomandova njė studim me tendencė pėr tė shkurtuar oborret private tė fshatarėve. Ashtu u bė. Qėllimi ishte qė tė pėrkeqėsohej furnizimi i fshatarėve me produktet jetėsore dhe tė rritej pakėnaqėsia e tyre. Kėshtu qė kjo shkaktoi pakėnaqėsi tė madhe nė popull se marrja e kėsaj mase, pa marrė masa tė tjera pėr furnizimin e popullatės, ishte vetvetiu njė sabotim. Po kėshtu bėmė sabotimin tjetėr tė bashkimit tė disa kooperativave malore, gjė qė solli ēoroditje e rėnie tė prodhimit. Ēėshtje tjetėr, Korēa siē dihet ka njė ekonomi jo tė keqe nė fushėn e industrisė. Pėr kėtė nė sajė tė veprimtarisė time armiqėsore nuk u shfrytėzuan tė gjitha kushtet e favorshme pėr zėnien nė punė tė krahėve tė lira. Unė nuk vura nė lėvizje pėr kėtė Plenumin, Byronė, Komitetin Ekzekutiv, me qėllim qė tė vazhdonte tė rritej numri i njerėzve tė papunė e bashkė me tė edhe pakėnaqėsia e qytetarėve ndaj Partisė dhe pushtetit popullor. Personalisht kam sabotuar direktivėn e partisė dhe tė Udhėheqėsit pėr ngritjen e kooperativės sė tipit tė lartė tė Plasės, pėr tė cilėn interesohej drejtpėrdrejt Hysni Kapua. Por Mehmet Shehu, Abdyl Kellezi e Piro Dodbiba me tė gjitha mėnyrat mė ndėrhynin tė mos ta bėja kėtė. Kėshtu qė Plasa nuk u ndihmua. Dua tė theksoj kėtu njė nga boshllėqet e mėdha qė mbeti nė Korēė nė sajė tė punės time armiqėsore ishte prapambetja e malėsisė sė zonės. Kam pasur bashkėpunėtor tė afėrt nė kėtė drejtim Jani Mihon...
    ARANIT ĒELA: Mirė. Mbaje mend kėtė punėn e malėsisė. Bėjmė 30 minuta pushim...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: E lashė tek sabotimi i zonės sė malėsisė. Pėr tė kompensuar tė gjithė kėtė veprimtari, me rekomandim tė Mehmet Shehut, vinte vazhdimisht nė Korēė Beqir Balluku i cili sillte udhėzimet e tij. Kėshtu, erdhi aty njė herė Beqir Balluku me Bako Dervishin pėr tė bėrė njė fermė nė zonėn e ushtrisė, po kjo shkaktoi pakėnaqėsi tek popullsia e zonės, se ranė tė ardhurat, sidomos tani qė kishim shkurtuar edhe kopshtet private tė fshatarėve. Pastaj erdhi njė ekip tjetėr me Abdyl Kellezin pėr tė bėrė ferma nė fshatrat e malėsisė, gjė qė krijoi njė ēoroditje tė madhe ideologjike e ekonomike. Mė thirrėn pėr kėtė nė KQ dhe mė kritikuan rėndė. Siē mė pati thėnė Beqir Balluku ky orientim ishte dhėnė nga Mehmet Shehu. Si konkluzion, bujqėsia dhe ekonomia sa isha unė nė Korēė nuk patėn zhvillimin e duhur nė sajė tė veprimtarisė time armiqėsore...
    ARANIT ĒELA: Tjetėr sabotim...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tjetėr ka qenė sabotimi nė fushėn e kulturės.
    Mė sollėn aty Todi Lubonjėn. Dihej pozicioni i tij nga Mehmet Shehu dhe grupi siē ka qenė Abdyl Kellezi, Koēo Theodhosi, Fadil Paērami etj. Qėllimi ynė ishte qė puna ideologjike t’i linte boshllėk punės organizative. Desha tė pėrmend nė fushėn ideologjike vėnien nė skenė tė dramės “Njollat e murrme”, e cila u zgjodh nga Todi Lubonja e Fadil Paērami dhe u vu nė skenė nga Mihallaq Luarasi. Autori i kėsaj drame ishte Mirush Jera. Nė premierėn e saj, nė konkurrimin qė bėhej me rastin e 25-vjetorit tė ēlirimit ishte dhe Fadil Paērami, Thoma Deliana, etj. Aty, Mehmet Shehu e ngriti nė qiell dhe tha nė atė mbrėmje qė tė merret shembull nga Thimio Sheqero dhe regjisori. Me njė fjalė tha tė merrej shembull nga puna armiqėsore qė ishte bėrė nė atė drejtim. Mirėpo pasi kėtė dramė e pa Sekretari i parė i KQ, e hodhi poshtė. Kėshtu qė pėrveē tė tjerėve, nė radhė tė parė Mehmet Shehu qė i bėri aq elozhe mbeti me gisht nė gojė. Tani duhej bėrė diēka qė ta kompensonim kėtė dėshtim. Desha tė nėnvizoj se kjo u bė nga Mehmet Shehu me rekomandim tė Todi Lubonjės. Kur ma rekomanduan Todi Lubonjėn mė thanė edhe kush ishte, por unė u thashė se unė nuk do tė hapesha me tė, por do ta ndihmoja nė distancė pėr veprimtarinė e tij. Kėshtu, pas dėshtimit me “Njollat e murrme” me insistim tė personave nga lart qė pėrmenda, por edhe me iniciativėn e Todi Lubonjės, u vu nė skenė njė dramė tjetėr e Mirush Jeros. Mė kujtohet se kjo dramė kishte titullin “Tė pamposhturit”. Edhe kjo ishte nė kundėrshtim me vijėn e Partisė. U anulua edhe kjo me ndėrhyrjen e KQ, pa u vėnė nė skenė. U vu nė skenė nė Korēė, po ata deshėn qė ta ēonin nė Tiranė pėr tė bėrė bujė. Kėshtu qė...
    Tė theksoj tani ēėshtjen e mbrojtjes. Pėr kėtė kam punuar pėr tė ngritur lart figurėn e Mehmetit si strateg i madh. Jo rastėsisht nė atė kohė Korēa ishte e para nė krijimin e shkollave tė lira pėr pėrgatitjen e ushtarakėve. Pėr kėtė me porosi tė Mehmet Shehut u kam lėnė dorė tė lirė Bako Dervishit e Sadik Bekteshit qė punonin nė ushtri. Desha tė them se pėr tė kontrolluar kėtė punė erdhi nė atė kohė nė Korēė Fiqrete Shehu me studentėt e shkollės sė Partisė. Nė bazė tė porosive tė Mehmetit, ajo kontrolloi veprimtarinė time. Bisedoi edhe me Todi Lubonjėn, mirėpo meqenėse ajo e kishte frerin tė lėshuar, i thashė qė tė fliste nga afėr me Todi Lubonjėn se unė nuk i isha hapur atij. I thashė qė Todi po e thellon zullumin prandaj thirre dhe kėshilloje. Pas ca kohėsh Todi Lubonjėn e hoqėn nga Korēa dhe e ēuan drejtor tė Pėrgjithshėm tė Radio-Televizionit nė Tiranė...
    ARANIT ĒELA: Ndonjė gjė lidhur me kohėn qė ke qenė nė Durrės...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe nė Durrės bėra tė njėjtėn veprimtari armiqėsore si nė Korēė. Mehmet Shehu mė thirri para se tė filloja nė Durrės dhe mė tha se kėrkonte nga mua qė aty tė kisha prioritet fortifikimin. Po, po, mė tha se aty duhet tė bėja atė vijėn e famshme franceze “Margino”. Sipas tij fortifikimi i Durrėsit duhej bėrė, nė mėnyrė qė ai tė ishte nė gjendje qė tė luftonte nė rrethim. Nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat unė iu vura punės pėr tė zbatuar kėtė direktivė tė Mehmetit. Krijova pėr kėtė njė ndėrmarrje tė veēantė jashtė sistemit organizativ, duke pėrdorur fonde e materiale qė ishin destinuar pėr shėrbime tė tjera, pėr banesat e qytetarėve dhe pėr furnizimin e banorėve nė fshat. Nė Durrės u bėra si me thėnė njė “Mehmet Shehu” nė miniaturė. Mbi tė gjitha sabotova rolin udhėheqės tė partisė. Pėrsa i pėrket shkollave tė lira i mbusha ato me citate tė Mehmet Shehut qė eklipsonin citatet e Enverit. E lashė nė fund ēėshtjen e sabotimit tė Sigurimit. Aty kemi shtrembėruar politikėn e goditjes nė vend qė tė godisnim elementėt armiq qė vepronin, kemi goditur njerėz pėr agjitacion e propagandė dhe njerėz tė cilėt mund tė shpėtoheshin. Po kėshtu pėrsa i pėrket pėrpunimeve, sabotimi ėshtė bėrė nė drejtim tė ngarkesės sė punėtorėve operativ me shumė pėrpunime, duke pasur pėrpunim pa agjenturė dhe agjenturė pa pėrpunime. Po kėshtu bashkė me Kadri Hazbiun kemi sabotuar ēėshtjen e organizimeve dhe tė riorganizimeve qė tė sabotohej puna e Sigurimit. Ajo nuk eci pėrpara po ngeci nė atė kuadrat qė ishte bile dhe tashti gjen bashkėpunėtorė qė nė kohėn kur ta them unė...
    ARANIT ĒELA: Keni ndonjė pyetje shoku prokuror...
    RRAPI MINO: Jo nuk kam...
    LLAMBI PEĒINI: Kam...
    ARANIT ĒELA: Hajde…
    LLAMBI PEĒINI: Pėr sabotim tė vijės sė partisė, ē‘mė atribuon ti mua?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nė kuadrin e heqjes sė gradave, me porosi tė Kadri Hazbiut, u bė njė mbledhje me kuadrot kryesore dhe ky problem kaq i rėndėsishėm u nxor nė ankand si tė thuash, jemi apo s‘jemi dakord, e pėrfundoi me atė vendimin negativ. Aty ishte edhe Llambi. Njė ēėshtje tjetėr. Kadri Hazbiu me Mehmet Shehun dhe Beqir Ballukun kishin biseduar pėr kalimin e bregdetit, pėr ruajtjen e kufirit tanimė nga Ministria e Mbrojtjes. Beqir Balluku thirri dhe pėrpunoi pėr kėtė disa kuadro, Ndreko Rino, Llambi Premti dhe Halim Xhelo. Mė thirri edhe mua e mė tha qė bregdeti do t‘i kalojė pėr ruajtje Mbrojtjes. I thashė se nuk jam dakord. Njoftova menjėherė Kadri Hazbiun. Ai e dinte ēėshtjen. I thashė se do tė lajmėroj edhe Komandantin e Pėrgjithshėm, e kėshtu bėra. Pas dy ditėsh, Komandanti i Pėrgjithshėm e mori Kadri Hazbiun nė zyrė dhe i tha se jam dakord me propozimin e Mihallaqit…
    KADRI HAZBIU: Thotė ky lidhur me Mbrojtjen se kur ishte nė Durrės, kuadrot e Mbrojtjes i kishte tė dobėt. Tashti, kur ky ishte armik, ēfarė e shtrėngoi tė shqetėsohej?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Se mbi mua do tė binte pėrgjegjėsia. I kam shkuar nė zyrė kėtij nga frika se shikoja shumė gjėra qė nuk realizoheshin. Kur ky vajti ministėr i Mbrojtjes, mbaj mend qė mė ka thėnė se nuk kishte ndėrmend tė bėnte ndryshime, do tė vazhdonte rrugėn e Mehmet Shehut…
    KADRI HAZBIU: Ky thotė se ka ardhur nė Ministrinė e Brendshme dhe ka ngritur ēėshtjen qė ka mungesa puna e punėtorėve operativė nė terren. Si armik qė ishte ky, si ėshtė e mundur qė vjen e ankohet pėr njė problem tė tillė? Tani qėndron kjo?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Qėndron, unė nuk jam armik i shkėputur nga ty, po ashtu si edhe ti, prandaj kam shkuar, pėr tė mos u zbuluar veprimtaria armiqėsore e grupit tonė.
    KADRI HAZBIU: Si e shpjegon ky armik qė edhe ishte mik i Mehmet Shehut e Beqir Ballukut, edhe ishte kundėr pėr ēėshtjen e kufirit? Qė e bėri problem e i shkroi Komandantit tė Pėrgjithshėm?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė kam bėrė edhe tė tjera, pėr tė shmangur pėrgjegjėsinė time.
    KADRI HAZBIU: Pse ky nė ēdo mbledhje tė kuadrove nė Ministrinė e Mbrojtjes ku isha edhe unė vinte si Shehu nė dasmė, me lugė pa e ftuar?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kam shkuar i ftuar.
    KADRI HAZBIU: Kush e ftonte?...
     
    .
  14. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    ARANIT ĒELA: Mirė. Shoku prokuror keni pyetje?
    RRAPI MINO: Kemi. Me Nesti Kerenxhin ke pasur shoqėri kur ke punuar?
    KADRI HAZBIU: Kam pasur shoqėri pune.
    RRAPI MINO: Po me Vaskė Kolecin?
    KADRI HAZBIU: Me Vaskėn njė ēikė, funksioni na lidhte njė ēikė mė ashtu se sa me Nesti Kerenxhin, kam pasur shoqėri pune...
    RRAPI MINO: Ke pasur. Po me kėta tė tjerėt pasi erdhėn, me Mihallaq Ziēishtin...
    KADRI HAZBIU: Kam pasur dhe shoqėri tė ngushtė bile...
    RRAPI MINO: Po me Zoi Themelin...
    KADRI HAZBIU: Shoqėri tė zakonshme...
    RRAPI MINO: Feēorr Shehun...
    KADRI HAZBIU: Shoqėri tė zakonshme pune, jo intimitete familjare...
    RRAPI MINO: Llambi Peēinin e Halim Xhelon...
    KADRI HAZBIU: Shoqėri kėshtu, unė nuk e kuptoj pyetjen...
    RRAPI MINO: Do tė ta bėj pyetjen, por do tė bėj kėtė pyetje tashti. Si shpjegohet tashti gjithė nė kėto vende kyēe nė Ministrinė e Brendshme u grumbulluan kėshtu si me magji tė gjithė kėta armiq.
    KADRI HAZBIU: Nuk u grumbulluan si me magji kėta, kėta janė grumbulluar vazhdimisht nė bazė tė tė gjitha procedurave qė janė ndjekur nė kohė tė ndryshme. Mihallaq Ziēishti ishte i vjetėr nė Ministrinė e Brendshme si dhe unė, ka qenė drejtor qarku, drejtor zone, erdhi u bė anėtar i plenumit, e vunė drejtor tė zbulimit. Halim Xhelua, i shpjegova rrethanat e tija. Llambi Peēinin para se tė vinte unė nuk e njihja...
    LLAMBI PEĒINI: Isha shef i seksionit tė brendshėm tė Peshkopisė..
    KADRI HAZBIU: Po bashkė nuk njiheshim. E caktoi partia, erdhi...
    RRAPI MINO: Atė mos ja hidh partisė ti, se kush duhet t’i bėjė propozimet...
    KADRI HAZBIU: Pėr njė qė nuk e njoh vendos partia, pėr atė qė njoh unė mund tė jap mendimin tim. Edhe kam theksuar se kėto pyetje janė bėrė dhe tė shikohet ajo, edhe rregullat procedurale se kėto janė kuadro tė njė nomenklature tė caktuar tė KQ sė partisė...
    RRAPI MINO: Veē se janė tė propozuar...
    KADRI HAZBIU: Sigurisht janė propozuar. Unė kur kam qenė zėvendėsministėr kam dhėnė mendimet e mija, kur kam qenė ministėr kam bėrė propozime direkte.
    RRAPI MINO: Meqenėse fole ti pėr Mihallaq Ziēishtin nė Konferencėn e Tiranės, u shtrua gjė kjo nė Ministrinė e Brendshme. Konferenca e Tiranės, ky komplot i madh qė u bė nė Konferencėn e Tiranės...
    KADRI HAZBIU: Unė di qė po, ėshtė bėrė...
    RRAPI MINO: U morėn masa?
    KADRI HAZBIU: Ēfarė masa...
    RRAPI MINO: Masa pėr kėtė komplot tė madh qė u bė nė Konferencėn e Tiranės?
    KADRI HAZBIU: Masa nuk u morėn se u gjykua qė pėrgjegjėsia e organeve tė Sigurimit nė kėtė rast nuk ishte dora e jugosllavėve, kėto ēėshtje qė po ngriheshin nė Konferencėn e Tiranės ishin tė evidencuara plotėsisht nė Komitetin e Partisė dhe nė KQ, bile edhe fjalimet, kėshtu doli atje...
    RRAPI MINO: Nuk ishte dora e jugosllavėve...
    KADRI HAZBIU: Dora e jugosllavėve ishte, po ne si organe sigurimi jugosllavėt nuk i ndiqnim nė atė kohė...
    RRAPI MINO: E, ė, mirė do ta shohim edhe atė...
    ARANIT ĒELA: I pandehuri Mihallaq Ziēishti kini pyetje ju pėr Kadri Hazbiun?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kam pyetje dhe vėrejtje. E kam dėgjuar pėr njė kohė tė gjatė armikun Kadri Hazbiu. Nuk e mora vesh, ka ardhur kėtu nė rolin e spektatorit apo ka ardhur nė rolin e autorit si njė pjesėtar aktiv, nga mė aktivėt e organizatės puēiste tė kryesuar nga poliagjenti Mehmet Shehu. Tėrė diskutimi, tėrė ēfarė deponoi, kėto konkluzione dhe mendime...
    KADRI HAZBIU: Unė kam hedhur poshtė ato qė janė shpifje...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tėrė kjo ka qenė...
    ARANIT ĒELA: Mirė ky ėshtė mendimi yt...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe me kėtė qėndrim qė mban akoma, tė qėndrosh nė pozitat tėnde armiqėsore tė theksuara...
    KADRI HAZBIU: Qėrohu!
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: I lutem trupit gjykues...
    ARANIT ĒELA: I pandehur Kadri Hazbiu ēfarė do tė bėsh, kėtu ėshtė gjyq dhe fjaloseni po, jo...
    KADRI HAZBIU: Po mė bėn apel njė spiun, njė provokator...
    ARANIT ĒELA: Ti i thua spiun, ai tė thotė spiun, prandaj ėshtė reciproke, epitetet janė reciproke...
    KADRI HAZBIU: Ka prova...
    ARANIT ĒELA: Ne nuk na interesojnė shumė epitetet tuaj, ne na intereson pėrmbajtja, nuk na interesojnė epitetet, daē i thuaj, daē mos i thuaj. Spiun i thua ti spiun tė thotė edhe ai.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Spiun dhe...
    KADRI HAZBIU: Njė gramafon i kurdisur...
    ARANIT ĒELA: Atė ēėshtjen e kurdisjes, se vjen pyetja pastaj se kush e kurdisi...
    KADRI HAZBIU: Vet ai dhe padronėt e tija...
    ARANIT ĒELA: Padronėt e tija, po ja atė pikėrisht na shpjego ti.
    KADRI HAZBIU: Ti e di se nga vareshit, nga amerikanėt e nga jugosllavėt e nga jini varur...
    ARANIT ĒELA: Dėgjo, dėgjo Kadri, dėgjoje atė...
    KADRI HAZBIU: Tė lutem shumė tė hyjė nė temė...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ja tė hyjė nė temė, kush mė ka kurdisur? Meqė e ditke qė mė kanė kurdisur..
    KADRI HAZBIU: Ata prej tė cilėve je varur...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė nga ty jam varur...
    KADRI HAZBIU: Jo, si spiun nuk je varur nga unė, je varur nga ata qė je marrė me spiunllėqe dhe kanė sabotuar kundėr partisė e pushtetit.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė jam varur edhe nė rrugė shtetėrore edhe nė rrugė armiqėsore, kemi bashkėpunuar nė rrugė zyrtare, po kemi bashkėpunuar aktivisht edhe nė rrugėn qė na ka udhėhequr Mehmet Shehu nė kuadrin e veprimtarisė...
    KADRI HAZBIU: Ty po...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe ty, edhe ti jo vetėm qė je anėtar, por je njė nga njerėzit qė ke luajtur njė rol mė tė rėndėsishėm...
    ARANIT ĒELA: Ke pyetje, pyete tashti…
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ēėshtja e bandave. Mos e nėnvleftėsova unė luftėn e bandave gjatė kohės qė fola, ashtu si dhe ti...
    KADRI HAZBIU: Kėrkoni pėrgjigje nga unė?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Po pėrgjigje.
    KADRI HAZBIU: Ti kėtė e mohon duke thėnė qė u pėrqendruam te bandat, lamė sektorėt e tjerė me qėllim qė tė pompohej kjo. Kėshtu e ke thėnė nė ballafaqim, kėshtu e the edhe kėtu…
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ta them prapė...
    KADRI HAZBIU: Kjo ėshtė njė shtrembėrim i realitetit, ėshtė njė gjykim nė kundėrshtim me logjikėn..
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Po ta them edhe njė herė...
    KADRI HAZBIU: Ti me Mehmet Shehun dhe me tė tjerė nė qoftė se keni pasur, nė qoftė se e keni bėrė me qėllim, ju nuk keni mundur tė lėvizni rrotėn e historisė, ajo ėshtė zhvilluar...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ti ke qenė nė krye tė kėsaj detyre dhe tė kėsaj tradhtie.
    KADRI HAZBIU: Nuk kam bėrė tradhti unė, unė detyrėn e partisė kam bėrė.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe unė nuk e nėnvleftėsova aspak luftėn kundėr bandave qė ėshtė njė nga episodet, ose si tė thuash njė pjesė pėrbėrėse e luftės sė pėrgjithshme qė kanė bėrė organet e sigurimit tė shtetit me sukses. Unė e kisha fjalėn pėr disa veprime nė veprim tė bandave, ku ėshtė dora e anglo-amerikanėve dhe e agjenturave tė tjera. P.sh. Ēėshtja e Xhelo Koēiut. E dije ti kush ishte Xhelo Koēiu?
    KADRI HAZBIU: E dija...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: E dije qė ishte nė pėrpunim?
    KADRI HAZBIU: Nuk e dija...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nuk ėshtė e vėrtetė.
    KADRI HAZBIU: Thua ti...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ai ka qenė nė pėrpunim.
    ARANIT ĒELA: Ka qenė nė pėrpunim Kadri Hazbiu?
    KADRI HAZBIU: Po nuk e mbaj mend mor kryetar i gjykatės, ka dokumente pse tė ashtu...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Si ėshtė e mundur nga Vlora...
    ARANIT ĒELA: Kadri Hazbiu mė dėgjo pėr njė gjė, nuk ėshtė fjala pėr njė pėrpunim ordiner aty Xhelo Koēiu ka qenė njė nga figurat e njohura, jo pėr sigurimin, por dhe pėr njerėzit e tjerė.
    KADRI HAZBIU: Mė fal, mė fal, pyetja ėshtė nė atė periudhė e dija apo jo, nuk e dija nuk e mbaj mend...
    ARANIT ĒELA: Nuk e di thua. Mė tutje Mihallaq Ziēishti, nuk e di thotė, nuk e mbaj mend...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Tjetėr punė nuk e di e tjetėr nuk e mbaj mend. E ka pasur nė sektor. Ne kemi qenė bashkėpunėtorė....
    KADRI HAZBIU: Mbaji pėr vete ato.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė po e marr pėrsipėr veprimtarinė time, por po tregoj edhe veprimtarinė qė ėshtė bėrė nė kuadrin e organizatės. Pėrse na i dhanė bandėn e Hetem Ēakos?...
    KADRI HAZBIU: Pyetje e ke kėtė?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Pyetje...
    KADRI HAZBIU: Nuk na e dhanė po e zuri populli, e zuri partia. Ata inonduan vendin tonė me diversantė dhe nuk ėshtė kapur vetėm ai, por janė kapur me dhjetėra banda si ajo e Hetem Ēakos.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Banda e Hetem Ēakos, dua tė sqaroj edhe njė herė ėshtė nė marrėveshje. Nė marrėveshje me amerikanėt dhe me italianėt.
    ARANIT ĒELA: Kėtė Kadri Hazbiu nuk e pranon, nuk ėshtė e vėrtetė thotė.
    KADRI HAZBIU: Edhe e shpjegova...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Edhe Kadri Hazbiu me njė logjikė tė lartė, nė thonjėza, dje tha, se po tė ishte se do tė ish marrėveshja, kėtė bandė mund tė na i jepnin pa futur nė ndonjė vrimė aty dhe pastaj tė merreshim vesh. Kjo na u tha pėr atė qėllim, pėr tė mbuluar veprimtarinė qė bėmė me bandėn e Xhelo Koēiut tha pėr ēėshtjen e agjenturės jugosllave, me ēfarė urdhri ėshtė ndėrprerė...
    ARANIT ĒELA: Do t’i vijmė asaj, nuk jemi futur atje...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Ēėshtja e Panajot Plakut. Je nė dijeni ti tė tėrė veprimit qė ėshtė bėrė me Panajot Plakun?
    KADRI HAZBIU: Pyetje e ke?
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Pyetje.
    KADRI HAZBIU: As qė e njoh, kam dhėnė pėrgjigje pėr atė...
    ARANIT ĒELA: Nuk jam nė dijeni, thotė...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nuk ėshtė nė dijeni...
    ARANIT ĒELA: Jo, jo.
    KADRI HAZBIU: Ti duhet tė shpjegosh kėto ēfarė ke manipuluar.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Unė i kam dhėnė shpjegimet.
    KADRI HAZBIU: Mendimi im ka qenė qė ti fsheh gjėra, fsheh realitetin dhe thua, dizinformon...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Dje kur foli mora vesh se (Panajot Plaku) para ikjes ka qenė nė shtėpinė e Kadri Hazbiut.
    KADRI HAZBIU: Gėnjen, gėnjen se ta kanė thėnė edhe nė ballafaqim. Tė merret procesverbali...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Si e kemi organizuar, nuk e di...
    KADRI HAZBIU: Kategorisht jo.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: D.m.th hedh poshtė tė tėra ato...
    KADRI HAZBIU: Ekskluzivisht i hedh poshtė si veprimtari armiqėsore e organizuar nga juve...
     
    .
  15. tiranaforum
     
    .

    User deleted



    KADRI HAZBIU: Nė asnjė mėnyrė. Tashti qėndroi Mihallaq Ziēishti deri nė vitin 1966 zėvendėsministėr i parė dhe drejtor, ishte dhe anėtar i Plenumit tė KQ. Unė nė ato konkluzione qė kam dhėnė jam bazuar nė ēka mė ka informuar partia para arrestimit tim. Qė kėta janė tradhtarė edhe Mihallaq Ziēishti edhe Feēorr Shehu edhe unė kam arritur duke gjykuar nė kompleks, si tė ndodhė kjo ēėshtje qė unė jam i pafajshėm, atėherė ēfarė bėri Mehmet Shehu kėtu pėr ta pasur Ministrinė e Brendshme nė dorė. Edhe kjo mė ka shtyrė, mė ka ēuar nė konkluzione qė ky ėshtė spiun, ky Mihallaq Ziēishti dhe kishte nė dorė jo vetėm Drejtorinė e Sigurimit tė udhėheqjes, por si zėvendėsministėr i parė edhe fije tė tjera. Mirė, kur iku Mihallaq Ziēishti, kush erdhi? Erdhi njė tjetėr tradhtar, siē mė ėshtė thėnė mua nga partia…
    ARANIT ĒELA: Nėse atė, mirė xhanėm, unė nuk tė akuzoj pėr atė ty se ti d.m.th ti thua, siē mė tha partia po ky nuk ėshtė kėshtu, e kuptoj edhe kėrkon tė justifikohesh me kėtė, nuk tė fut nė kėtė dhe nuk ta thashė me atė qėllim. Unė e kam hallin si u bė, si shpjegohet…
    KADRI HAZBIU: Si erdhi Feēorr Shehu, unė domosdo kam dhėnė mendimin tim nė atė kohė, por ishte dhe njė mendim i pėrgjithshėm, ka kaq kohė nė rrethe, siē bėheshin atėherė qarkullimet qė tė vijnė kuadro nga baza etj, etj. Por duke e konsideruar Feēorr Shehun njė tjetėr bashkėpunėtor tė Mehmet Shehut, unė kam arritur nė konkluzionin qė Mihallaq Ziēishtin ai e destinoi me njė detyrė tjetėr dhe nė vend tė tij futi Feēorr Shehun, qė ėshtė pėrsa i pėrket Sigurimit. Qėndron apo nuk qėndron kjo mundėsi unė nuk jam nė gjendje ta them, ėshtė gjithmonė supozim. Po tė tjetrit, Panajot Plakut unė them me pėrgjegjėsi dhe me ndjenjė tė plotė pėrgjegjėsie qė ka ardhur nė ministri pa dijeninė time, pa mė marrė mua mendimin mė parė, d.m.th pasi ishte vendosur mė ka thėnė edhe Mehmet Shehu edhe Beqir Balluku qė Ndreko Rinua nuk e bėn dot kėtė punė si drejtor Kufiri, ėshtė i avashtė, prandaj do tė vijė Panajoti. Unė nuk e njihja nė fakt nė punė Panajot Plakun. Nuk ėshtė pėr t’u shfajėsuar po kam thėnė edhe ky nė pikėpamje tė temperamentit e njėrėn e tjetrėn ėshtė aty-aty, nė mos nėn nivelin e Ndreko Rinos. Megjithatė erdhi ndenji gjashtė muaj, pėrse? Unė kam arritur nė konkluzionet e mia pėrse janė bėrė kėto tė gjitha nė vitet 1954-’56, sepse nė ‘54 sa jam bėrė unė ministėr, sepse mesa duket Mehmet Shehu donte qė pėr ēdo eventualitet ministrinė ta kishte nė dorė dhe unė tė isha njė kallam i thyer, i mbajtur me furkė nė kėmbė, ta kishte nėpėrmjet njerėzve tė tjerė. Kėshtu pra ka ndodhur edhe me Llambi Peēinin. Llambi Peēini unė e them se sigurisht, nuk e di, nuk mė kujtohet kush e dha idenė qė tė bėhej shef i Sekretariatit, njė tjetėr pikė kyēe nga ku mund tė vinin informacione jashtė sigurimit tek unė si ministėr. Eshtė gjithmonė arsyetimi im.
    ARANIT ĒELA: Po kush e tha, se ti tashti ishe ministėr ose Mehmet Shehu qė e njihte se kush tjetėr, ju ishit mė tė afėrtit qė mund ta njihni…
    KADRI HAZBIU: Unė nuk jam nė gjendje qė ta kuptoj.
    ARANIT ĒELA: O, Mihallaqi...
    KADRI HAZBIU: Po pikėrisht kėtu ėshtė ēėshtja qė dikush nga kėta e dha. Unė sigurisht nuk isha kundra, por qė tė kem mendimin se e kam propozuar unė Llambi Peēinin pėr kėtė, kėtu mua nuk mė kujtohet...
    ARANIT ĒELA: Po kėtė Halim Xhelon kush e pruri nė Sigurimin e Ushtrisė?
    KADRI HAZBIU: Ky ka ardhur fill pas kthesės sė partisė, duhet tė jenė dokumentet. Unė nuk jam nė gjendje tė them pėr nė atė kohė, unė isha vetė kryetar dege...
    ARANIT ĒELA: Mė vonė them se ai ishte nė Sigurim, pastaj vajti drejtor i Tiranės e ku di unė...
    KADRI HAZBIU: Juve pyetėt nė fillim, nuk jam nė gjendje tė them kush. Bile po ta marrėsh nga pikėpamja e trajtimit edhe e funksionit, ai ishte drejtor i Drejtorisė sė Tiranės, unė isha kryetar dege. Po a kam dhėnė unė ndonjė mendim kundra mė vonė pėr tė? Unė e them me ēiltėrsi para partisė, jo. Pse? Sepse ky ishte njė kuadėr qė njihej, i nomenklaturės sė KQ, anėt negative tė tij nė biografi diheshin, kėshtu u gjykua kėshtu dhe u trajtua. Unė nuk kam pasur, veē nė fund kam pasur mendimin dhe e kam konsultuar kėtė edhe me ata vartėsit, por edhe me mė lartė, d.m.th me sekretarin e KQ edhe me tradhtarin Mehmet Shehu e Beqir Balluku, qė mė mirė ta heqim dhe ta vėmė nė polici, ta heqim nga Sigurimi. U gjykua jo pse do ta bėjmė...
    ARANIT ĒELA: Po mirė kur u fut nė Sigurimin e Ushtrisė ky herėn e fundit?
    KADRI HAZBIU: Nuk e di.
    ARANIT ĒELA: Se ky ishte nė Sigurimin e Ushtrisė kur u arrestua apo jo...
    KADRI HAZBIU: Atje ishte.
    ARANIT ĒELA: Atje, tashti kur nė cilin vit?
    KADRI HAZBIU: Kėtė nuk e mbaj mend, aty janė dokumentet pėrkatėse...
    ARANIT ĒELA: Sa vjet ndenji atje?
    KADRI HAZBIU: Nuk jam nė gjendje ta them.
    ARANIT ĒELA: Se ky, lėre punėn e Xhelo Koēiut qė ishte njė herė po e dyta ky doli nė Konferencėn e Tiranės e morėn vesh edhe tė tjerėt, kėshtu me ēfarė kemi dėgjuar, d.m.th, qė delte emri i kėtij shqip nė Konferencėn e Tiranės…
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e di…
    ARANIT ĒELA: A, nuk e di, mirė. Se ky nė Konferencėn e Tiranės del dhe mbas kėsaj bėhet edhe gjeneral edhe udhėheqės nė Sigurimin e Ushtrisė. Si ėshtė e mundur?
    KADRI HAZBIU: U lutem shumė verifikojeni kėtė...
    ARANIT ĒELA: Po mirė, mirė, je ministėr i Brendshėm nė kėtė kohė...
    KADRI HAZBIU: Verifikoni kėto, se me sa di unė Halim Xhelua nuk ka dalė nė Konferencėn e Tiranės.
    ARANIT ĒELA: Halim Xhelua ka dalė, Stavri Xhara, shiko dhe dosjet kėtu pa le ēfarė dinė tė tjerėt personalisht...
    KADRI HAZBIU: Unė nuk e di ēfarė thonė, po efektivisht nė parti qė tė jetė evidencuar se ky ka qenė njė komplotist nė Konferencėn e Tiranės, nuk ka dalė, kėto mund tė kenė dalė pas arrestimit tė Halim Xhelos edhe tashti pėr tė hedhur gjithmonė gurė e rėrė mbi shpinėn time po...
    ARANIT ĒELA: Po pėr Stavri Xharėn ka dalė nė Konferencėn e Tiranės?
    KADRI HAZBIU: Pėr Stavri Xharėn nuk ka dalė nė Konferencėn e Tiranės, ka dalė nė Plenumin e 11, gabimet e tija...
    ARANIT ĒELA: Siē dolėn plot gjėra, siē u tha edhe kėtu ishte njeriu qė shoqėronte pazarit, Svetozar Koēiēin dhe nuk pyeste fare.
    KADRI HAZBIU: Svetozar Koēiēin unė e kam marrė vesh njė herė.
    RRAPI MINO: Po pse doje 100 herė tė merrje vesh. Punonjės i Ministrisė sė Brendshme, punonjės i Sigurimit tė Shtetit, takohet nė hotel “Dajti” me Svetozar Koēiēin...
    KADRI HAZBIU: I nderuar prokuror, tė lutem shumė njė gjuhė tallėse pėr mua mos pėrdor…
    ARANIT ĒELA: Po nuk ka punė tallėse kėtu i pandehur Kadri Hazbiu, mos u vėr vesh kėtyre nuancave se ti po i pėrdor me kile kėtu...
    KADRI HAZBIU: Unė po them, e kam thėnė edhe nė hetuesi. Njė herė e kam marrė vesh qė Stavri Xhara ėshtė takuar me Rexhep Xhihėn nė mos gabohem. E kam thirrur atė, kam thirrur edhe kuadro tė tjerė, u kam tėrhequr vėmendjen qė ne si njerėz tė Sigurimit nuk duhet tė takohemi me tė huajt. Kjo ėshtė takuar mė vonė, apo nuk ėshtė takuar mė vonė Stavri Xhara unė nuk di. Atribuimet qė bėjnė disa dėshmitarė unė nuk i di, kanė tė bėjnė me kėtė rast qė di unė, apo me raste tė tjera....
    RRAPI MINO: Ja do tė vijnė dėshmitarėt...
    KADRI HAZBIU: Po dėshmitarėt le tė vijnė, unė po e sqaroj...
    RRAPI MINO: Do tė vijė Dhora Leka...
    KADRI HAZBIU: Gjeni edhe tė tjerė si Dhora Leka. Ai Stavri Xhara nė kėtė rast po, njė herė dhe kam dhėnė shpjegime nė hetuesi. Megjithatė duhet pranuar qė, kėtė pse e bėja unė, se tamam i nisur nga direktivat e partisė qė njerėzit e Sigurimit duhet tė jenė tė kujdesshėm nė kėto situata pavarėsisht se si, cili ėshtė qėndrimi me jugosllavėt. Pra, nė hotel “Dajti” vinin pinin kafe e fėrnet e njėrėn e tjetrėn, njė masė njerėzish, kuadrosh nė atė kohė, po e kupton gabim kėtė qėndrim taktik tė partisė ndaj Jugosllavisė. Ishte njė periudhė e tillė. Nė kėtė kohė Stavri Xhara bėri kėtė, e kam thirrur, Stavri Xhara ka vdekur, ka njerėz tė tjerė qė janė gjallė qė u kam tėrhequr vėmendjen pėr kėtė nė tėrėsi. Kam thirrur Gjin Markun qė pa lejen e ministrisė kish shkuar, i ftuar sigurisht, i ishte dėrguar ftesa nė ambasadėn jugosllave. Mė kujtohet qė e kam thirrur.
    ARANIT ĒELA: Po Gjin Markun vetė kush e pruri nė ministri?
    KADRI HAZBIU: Nuk e di, Mehmet Shehu me Beqir Ballukun edhe nga lart nga aparati i KQ...
    ARANIT ĒELA: Po kush i propozon kėto e kush i bėn?
    KADRI HAZBIU: Ai erdhi kur ju aneksua Ministrisė sė Punėve tė Brendshme MCR-ja. Ish-shef i MCR-sė dhe komplet siē qe erdhi kėtej nga ne.
    ARANIT ĒELA: Nuk na the pėr kėtė, e pėrmende nė njė vend Nesti Kerenxhin, Nesti Kerenxhi thotė nė njė vend nė hestuesi, ti e di kėtė po si duket kaloi, qė thotė se ti je zgjedhur nga Koci Xoxja pėr sigurim si njeri me qėndrim projugosllav.
    KADRI HAZBIU: Nesti Kerenxhi nė ballafaqim nuk e tha kėshtu, ėshtė e inēizuar. Nė pėrgjigjen time nė procesverbal do tė shikoni qė them se aluzioni qė bėn Nesti Kerenxhi nuk qėndron. Ai nuk e tha kėshtu siē ėshtė formuluar, ėshtė e inēizuar, ai e tha qė si rregull Koci Xoxe merrte njerėz qė njihte vet dhe tha mua mė njihte, Vaskė Kolecin e njihte, kėtė e njihte e atė e njihte, Kadri Hazbiun qė nuk e njihte mundet tha qė tė ketė pyetur jugosllavėt, kėshtu ėshtė merre inēizimin shikoje. Nė procesverbal ėshtė formuluar kupton qė sikur e tha nė mėnyrė absolute qė kemi pyetur jugosllavėt. Pėrgjigjja ime ka qenė dhe mbetet kjo, qė mua aty mė pruri partia dhe unė nuk dua tė bėj insinuata kėtu po mendimet e mija janė se kush mė ka propozuar pėr tė ardhur nė sigurim nė atė kohė pavarėsisht se mė njihte apo nuk mė njihte Koci Xoxja. Kjo ėshtė pėrgjigjja ime lidhur me kėtė ēėshtje.
    ARANIT ĒELA: Keni ndonjė pyetje ju shokė?
    NJĖ GJYQTAR: Gjithė kėta tė pandehurit kėtu edhe pėr tė tjerėt qė janė dėnuar, qė janė marrė nė Ministrinė e Brendshme nė atė kohė, nuk ka qėnė shumė ajo e juaja, por ka qenė e Mehmet Shehut ose e tė tjerėve edhe shumė janė marrė pa pyetur, kanė ardhur dhe ti atėherė ke qėnė dakord. Po pėr ardhjen tuaj si mendoni, pėr ardhjen tuaj nuk qenka kujtuar Mehmet Shehu qė u bė ministėr i Brendshėm. Se nė materialet nė dosje del gjithnjė Mehmet Shehu po pėr ty nuk paska dhėnė pėlqim.
    KADRI HAZBIU: Tashti, kėtė pyetje nė hetuesi ma kanė bėrė disa herė. Unė kam dhėnė dhe jap kėto shpjegime. Partia qė disponon mė shumė gjėra le ta shikojė. Domosdo pa miratimin e Mehmet Shehut unė nuk mund tė merresha nė Ministrinė e Brendshme mbas kėtyre gabimeve edhe pėrgjegjėsisė qė kisha pėr ato tė bėra nė periudhėn e Koci Xoxes. Po mos harroni qė kisha edhe njė bilanc pozitiv nė atė kohė, d.m.th midis tė tjerėve qė ishin tė kopromentuar, unė isha mė pak i kopromentuar...
    NJĖ GJYQTAR: E kisha fjalėn ėshtė pyetur Mehmet Shehu?
    KADRI HAZBIU: Unė do ta shtjelloj idenė time tė plotė nė pėrgjigje tė kėsaj...
    NJĖ GJYQTAR: E kemi fjalėn kėtu, se nė dosje ti ke thėnė qė pėr mua kanė vendosur tė tjerė, kėshtu Mehmet Shehu mund tė mos jetė pyetur fare...
     
    .
69 replies since 28/1/2010, 22:35   12497 views
  Share  
.