Gjyqi historik ndaj Kadri Hazbiut

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    MYFTAR MEMIA: Shkova takova Kadri Hazbiun, mė priti nė zyrė. Biseduam rreth dy orė. Pyetja e parė ishte kjo. Kam kėrkuar tė takohem. Po mė tha ke kėrkuar tė takohesh me mua. Po i thashė kam kėrkuar pėr njė ēėshtje shumė tė rėndėsishme. Nė letrėn qė na u punua pėr Beqir Ballukun qė ėshtė tradhtar. Ka pasur njė tė dhėnė shumė mė herėt pėr kėtė, i them unė. Jo s’ka pasur asnjė tė dhėnė. Ti e di, i thashė. Jo tha nuk di asgjė. Si ka mundėsi tė mos dish, bisedojmė si komunistė i thashė, si ka mundėsi tė mos dish, ti je titullar. Unė tha nuk di asgjė, na thuaj ēfarė ka. Letra e KQ qė punohej dhe qė thuhej pėr Beqir Ballukun unė kuptova se edhe Mihallaq Ziēishti e kishte me hile, unė shkova te Kadri Hazbiu pėr tė denoncuar Mihallaq Ziēishtin. Ja thashė tė gjitha. Mė dėgjoi deri nė fund mė tha mua bravo, tė lumtė. Mė tha qė kėto t’i shkruash nė letėr dhe porositi Faredinin pėr tė zbritur tė nesėrmen nė mėngjes pėr tė marrė letrėn nė dorė kur t’ia ēoja unė tė mbyllur nė zarf. Unė meqė ia thashė nė mėnyrė analitike me gojė, nė letėr ia shkrova nė mėnyrė shumė tė sintetizuar. Unė e dija ēėshtjen tani meqenėse fill pas kėsaj Beqir Balluku u arrestua dolėn komplotistėt e grupit, thashė ēėshtja u sqarua dhe shyqyr qė shpėtuam. I qetė unė nė punėn time. Mirė por ngjarjet u zhvilluan siē i kemi jetuar e jemi dėshmitarė tė gjallė, kryekomplotisti vrau veten, Llambi Ziēishti u arrestua, me vete thashė, se pa dalė Mihallaqi pėrsėri gjėrat nuk kanė shkuar deri nė fund, por ėshtė puna tashi deri sa. Kur nė librin qė na u punua tabloja sinoptike pėr agjenturėn e pėr gjithė ato ngjarje, arrita nė konkluzion tė plotė qė bashkėpunėtor i kryekomplotistit ėshtė Kadri Hazbiu. Edhe atėherė nxitova, shpejtova sa munda edhe lajmėrova Partinė, denoncova Kadri Hazbiun si tradhtar dhe bashkėpunėtor me Mehmet Shehun e grupin e tij. Kėshtu ka qenė shoku kryetar...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Dėshmia ėshtė plotėsisht e drejtė. Ato janė dhėnė ashtu siē thotė ai tekstualisht. Ato janė manipuluar nga unė dhe Kadri Hazbiu....
    ARANIT ĒELA: Ia ke vėnė nė dukje Kadri Hazbiut kėto qė thotė ky...
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Kadri Hazbiu i ka marrė vetė....
    ARANIT ĒELA: Mė pėrpara....
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Nuk mė kujtohet e kam vėnė nė dijeni apo nuk e kam vėnė.
    ARANIT ĒELA: Mirė ndonjė gjė tjetėr ke.
    MIHALLAQ ZIĒISHTI: Jo.
    ARANIT ĒELA: Mirė ulu. I Pandehur Kadri Hazbiu ke gjė.....
    KADRI HAZBIU: Mua ky problem nuk mė kujtohet. E kam lidhur me atė qė thotė Mihallaq Ziēishti qė mė ka njoftuar. S’mė ka njoftuar. Myftari e ka bėrė detyrėn si komunist e si patriot kjo nuk diskutohet. Edhe qė mė ka denoncuar mua nė ato pozita qė ėshtė nisur ai tė drejta ėshtė e padiskutueshme qė ka vepruar drejt.
    RRAPI MINO: Njė pyetje kisha shoku kryetar. Si nuk doli kjo letėr nė komplotin e Beqir Ballukut.
    KADRI HAZBIU: Pėr kėtė tė jap unė shpjegime...
    RRAPI MINO: Po ta dimė neve, se ky ka bėrė letėr...
    KADRI HAZBIU: Do pėrsėris ato qė kam thėnė nė procesverbalet e mija...
    ARANIT ĒELA: Mor po ka dalė kjo ēėshtje e kėtij...
    KADRI HAZBIU: Mua mė ėshtė thėnė mė ’74, nė kohėn kur Beqir Balluku ishte akoma i pa arrestuar...
    RRAPI MINO: Mund tė tė ketė thėnė hetuesi...
    KADRI HAZBIU: Kėshtu ma ka thėnė. Mua me ēiltėrsi nuk mė kujtohet takimi, nuk mė kujtohet. Kam parė letrėn a tij atė pėr informacionin e bėrė. Megjithėse hetuesit mė kanė thėnė tė ballafaqohem, u kam thėnė as nuk e diskutoj qė ai ka tė drejtė dhe flet tė drejtėn, por mua nuk mė kujtohet kjo ēėshtje. Ē’kam bėrė unė pėr kėtė letėr? As ajo nuk mė kujtohet. Por letra ėshtė gjetur nė sektorin qė i pėrket tė vinte do tė thotė i ėshtė dhėnė Feēor Shehut edhe ka pėrfunduar nė sektorin pėrkatės. Ēfarė kam disponuar unė lidhur me kėtė, unė nuk jam nė gjendje tė them. Pėrgjegjėsinė e mbaj unė, qė nuk e ndoqa domethėnė kėtė problem tė rėndėsishėm....
    ARANIT ĒELA: Po pėrse cili ishte shkaku qė nuk e ndoqe, se ti e pranon se e ke marrė, edhe Mihallaqi e pranon...
    KADRI HAZBIU: Nuk e ndoqa kupton kam dhėnė shpjegimet e mija se ka qenė nė njė periudhė qė unė isha i ngarkuar me shumė detyra tė tjera dhe duket mė pėrfshiu rutina dhe nuk kėrkova se ēfarė u bė.
    GJYQTAR FERDIU: E po nuk ishte problem rutinė, ky ishte problem shumė i rėndėsishėm...
    KADRI HAZBIU: Problem i rėndėsishėm i nderuar ndihmėsgjyqtar ishte, ashtu ėshtė...
    GJYQTAR FERDIU: Logjika kėtu e hiqte kėtė vlerėsim dhe kėtė ndjekje....
    KADRI HAZBIU: Nė atė kohė vinin shumė informacione nė adresė tė Beqir Ballukut...
    GJYQTAR FERDIU: Ky fliste pėr njė gjė konkrete...
    KADRI HAZBIU: Pikėrisht pėr kėtė unė ndjej pėrgjegjėsi. Ēfarė detyre i kam dhėnė unė tashi drejtorit ose zėvendėsministrit pėrkatės, unė nuk jam nė gjendje tė shpjegoj pėrderisa nuk mė kujtohet hiē...
    MYFTAR MEMIA: Kadri Hazbiut i kėrkova atėherė ato qė ju thashė edhe mė tha se ja ku e ke Mihallaqin, domethėnė se Mihallaqi ishte sekretar i parė nė rrethin pėrkatės. Ja ku e kemi Idriz Seitin e Kristo Mushin, do t’i verifikoj. Prandaj i kėrkoj trupit gjykues ti kėrkojė llogari armikut Kadri Hazbiu, vetėm unė dua ta di pa hyrė nė sekretet shtetėrore qė nuk mė takojnė, dua tė di a u vu nė dijeni shoku Enver Hoxha pėr kėtė informacion dhėnė nė maj, nė qershor e deri nė gusht tė ‘55-ės apo jo. Kėtė kėrkova...
    ARANIT ĒELA: I pandehur Feēor Shehu. Di gjė ti rreth kėsaj qė thotė Kadri Hazbiu...
    FEĒOR SHEHU: Unė nuk di gjė. Vetėm di qė ėshtė Ndoc Pali...
    ARANIT ĒELA: Ti di Ndoc Palin, po Beqir Ballukun...
    FEĒOR SHEHU: Kėtė ēėshtje nuk e di fare....
    ARANIT ĒELA: Kėtu ėshtė Beqir Balluku, Tuk Jakova, Bedri Spahiu.
    MYFTAR MEMIA: Edhe Mihallaq Ziēishti...
    ARANIT ĒELA: Po pse di ti Ndoc Palin dhe nuk di Beqir Ballukun.
    FEĒOR SHEHU: Beqir Ballukun e kemi hetuar neve...
    ARANIT ĒELA: Kadri Hazbiu thotė qė unė kėtė ēėshtje ia kam kaluar thotė me shėnime a ēfarė kam bėrė Feēor Shehut...
    FEĒOR SHEHU: Nuk ka asnjė shėnim ajo letra...
    ARANIT ĒELA: Nuk ka , e di ti mirė....
    FEĒOR SHEHU: Ma tregoi hetuesia...
    ARANIT ĒELA: Nuk ka asnjė shėnim, ti porosi ke marrė...
    FEĒOR SHEHU: Nuk kam marrė...
    MYFTAR MEMIA: Mund tė shtoj njė gjė shoku kryetar...
    ARANIT ĒELA: Po...
    MYFTAR MEMIA: Gjatė kohės nė burgun e artizanatit tė Ministrisė sė Brendshme kam konstatuar, se kėta ruanin mbeturinat e grupit tė Koēi Xoxes. Grupi armiqėsor i Koēi Xoxes me Pandi Kriston, Vaskė Kolecin e ē’ishin i trajtonin nė mėnyrėn mė tė shkėlqyer, mė mirė se edhe ordinerėt qė ishin dėnuar pėr aksidente...
    ARANIT ĒELA: Atje nė burgun e artizanit...
    MYFTAR MEMIA: Po aty. Kėta trajtoheshin nė mėnyrė tė veēantė njė, e dyta kriminelė tė dėnuar, agjentė tė thjeshtė e tė inteligjencė servisit edhe nė grupin e deputetėve e ish-deputetėve qė kishin bėrė 15 vjet burg, porsa dolėn nga burgu u vendosėn nė punė tė mira, nė vende shumė tė mira ndėrsa unė rija 6 muaj pa punė.
    RRAPI MINO: Konkretisht...
    MYFTAR MEMIA: Amit Ystja i dėnuar me grupin e deputetėve 15 vjet burg, sa doli shef llogarie. Isan Qereshniku ishte agjent i Fulcit, i dėnuar disa vjet nė burg, dilte pėrditė dhe vetėm natėn paraqitej, dilte pinte kafe nė Dajt ēdo ditė. Kur u lirua e morėn, Kadri Hazbiu me shokė dhe punonte nė teknikėn e Ministrisė sė Brendshme. Ndėrsa ndaj meje e shumė tė tjerėve janė sjellė keq. Prandaj i lutem trupit gjykues qė tė ketė parasysh se kėta, kėto prostitute agjenture...
    KADRI HAZBIU: Mbaj gojėn Myftar...image
    ARANIT ĒELA: Ke gjė pėr kėtė defter shoku prokuror...
    RRAPI MINO: Unė mendoj qė tė arkivohet nė dosje meqenėse ka vlerėn e njė prove...
    ARANIT ĒELA: Tė gjithė shokėt e trupit gjykues janė dakord...
    ARANIT ĒELA: I bashkėngjitet dosjes njė defter, i cili mban nė faqen e fundit shėnime lidhur me datat qė kanė tė bėjnė...
    MYFTAR MEMIA: Vetėm data...
    ARANIT ĒELA: Tashti dėshmitari Memia mund tė shkosh...

    (Pas largimit tė dėshmitarit Myftar Memia bėhen 30 minuta pushim)

    KADRI HAZBIU: Nė shpjegimin qė dhashė pardje theksova se kundėr meje ėshtė pėrgatitur njė intrigė e madhe dhe pėr mua si njeri ėshtė pėrpunuar njė opinion negativ...
    ARANIT ĒELA: Ēfarė ka kėtu...
    KADRI HAZBIU: Mė falni, me falni...
    ARANIT ĒELA: Ēfarė tė fal, ēfarė ke, ēfarė do tė thuash...
    KADRI HAZBIU: I lutem trupit gjykues tė respektohen po tė jetė e mundur rregullat qė dėshmitarėt tė vijnė tė japin dėshmi pėr atė qė kėrkohet dhe mund tė bėjė dhe konsideracione, po tė mos pėrdoret dėshmitari si ofendues, unė e kuptoj pozitėn time ku jam i arrestuar, por nuk jam as tradhtar, as prostitutė, as kriminel.
    ARANIT ĒELA: Ti akuzohesh pėr tradhti ndaj atdheut. Shiko Kadri Hazbiu ki mendjen kur tė kėrkosh nga tė tjerėt duhet tė kėrkosh nga vetja, prandaj mundohu tė respektosh rregullat...
    RRAPI MINO: Me termin e ligjit kėshtu quhesh, ėshtė tjetėr punė ēfarė do tė bėjė gjykata, unė nuk pres qė kur vendimi tė marrė formėn e prerė, je akuzuar pėr tradhti, pėr spiun, pėr puē, pėr terror, pėr komplot, tė gjitha kėto terma do t’i pėrdor...
     
    .
69 replies since 28/1/2010, 22:35   12497 views
  Share  
.