Gjyqi historik ndaj Kadri Hazbiut

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. tiranaforum
     
    .

    User deleted


    NESTI NASE: Mehmet Shehu mė tha: Ka ardhur koha qė ndryshimet tė bėhen me pahir, me anėn e forcės dhe pėr kėtė problem kam biseduar edhe me Kadri Hazbiun e Feēor Shehun, tė cilėt janė ngarkuar se si duhet tė veprojnė nė kėtė situatė. Ti Nesti duhet tė mendohesh pėr tė vepruar menjėherė pėr tė justifikuar ndryshimet qė do tė bėhen nė udhėheqje dhe qėndrimet qė do tė mbajmė...
    KADRI HAZBIU: Atribuimet qė mė bėhen nga Nesti Nase janė shpifje me njė motiv hakmarrės. Desha t’i them trupit gjykues se pėr Nesti Nasen, unė edhe para arrestimit kam bėrė disa denoncime qė kanė tė bėjnė me figurėn e tij, disa gjėra qė unė i kisha konstatuar po deri nė momentin qė mora vesh se Nesti Nase ėshtė tradhtar, u kisha dhėnė atyre njė karakter tjetėr, domethėnė, karakter tė njė njeriu qė pi, qė nuk e kontrollon veten. Cilat ishin ato? E para unė kam thėnė, kam vėnė nė dispozicion qė tė shikohet qėndrimi i Nesti Nases nė njė moment tė tillė. Kur ishte datėlindja e Llambi Gegpriftit, mė duket mė ‘81, kam vajtur me gjithė familjen pėr ta uruar. Them familje jo vetėm me shoqen time, por edhe me dhėndrin dhe vajzėn. Aty kam gjetur Nesti Nasen, Llambi Ziēishtin e nuk e di kush tjetėr. Kishin pirė, domethėnė, e kishin kaluar masėn, atė kufirin e urimit tė zakonshėm me njė gotė, kishin pirė nga dy-tri gota. Nesti Nase mund tė kishte pirė mė shumė. Nė kohėn kur ne pėrgatiteshim tė iknim, se duhet t’u lėsh radhė tė tjerėve nė kėto raste, Nesti Nase ēohet me njė gotė dhe thotė ta pimė me fund pėr Llambi Ziēishtin, i cili ėshtė kėshtu e ashtu, ka duar tė arta dhe mbasi lėshoi gotėn u lėshua i puthi duart Llambi Ziēishtit. E shoqja e tij e kapte pėr palltoje qė tė ulej. Unė dy-tri herė i fola, i thashė Nestit mos bėj kėshtu, se nuk bėn mirė, po hajde tė ikim. Mė nė fund Nesti Nase mė tha si me tė qeshur, qė ēfarė ke ti, harrove qė nuk je ministėr i Brendshėm, shpėtuam nga ty ministėr i Brendshėm. Ia kam thėnė hetuesisė kėto, tė verifikohen se janė gjallė njerėzit. Sidoqoftė u ngrita e ika me familjen. Nesti mbeti atje me Llambi Ziēishtin. Pėrse e evidentova unė nė hetuesi kėtė? Sepse nė atė kohė unė mendova si njė shprehje nė njė moment qė ai nuk e kontrollonte veten. Kėshtu ia kam thėnė Nesti Nases tė nesėrmen nė telefon, duke e kėshilluar si shok qė mos tė pijė mė dhe tė humbasė kontrollin. Kam vėnė nė dijeni sekretarin pėrkatės tė KQ, duke i thėnė qė ėshtė mirė tė kėshillohet. Edhe ai mė ka thėnė qė e ka thirrur dhe e ka kėshilluar. Njė moment tjetėr, tek Nazar Berberi pinte Nesti Nase jashtė kontrollit. Prapė unė i ndėrhyj, i them Nesti mos pi, mbaje veten. Nuk kam punė me juve mė tha, e kam me rininė. Ishin ca tė ftuar tė tjerė tė rinisė. Unė pėr kėtė kam vėnė nė dijeni nė atė kohė sekretarin pėrkatės tė KQ. E treta, kėtė e kam mėsuar nė ’83. Po kėshtu edhe nė disa raste tė tjera...
    ARANIT ĒELA: Vazhdojmė mė tej...
    KADRI HAZBIU: Desha tė theksoj pėrfundimisht i nderuar trup gjykues qė edhe njė herė i lutem shumė drejtėsisė sė Partisė tė gjykojė, edhe e di qė do tė gjykojė, me njė prizėm sa mė tė drejtė nė kėtė shtjellim agjentėsh e provokatorėsh qė e kanė furnizuar hetimin me gjithfarė shpifjesh nga mė monstruozet. Unė nuk kam tjetėr fuqi nė dorė, kur them fuqi, mundėsi veē asaj qė tė them siē e di unė ēėshtjen edhe tė bėj arsyetimin logjik. Drejtėsia e partisė e ka dorėn e gjatė tė shikojė edhe deponimet edhe tė bėjė arsyetimin logjik, tė kėrkojė edhe dokumente. Fatkeqėsisht, ashtu siē e thashė, pėr arsye tė hetimit tė njėanshėm timin, shumė dokumenteve nuk u ėshtė referuar. Por mė ėshtė thėnė, na thuaj ēfarė dokumenti tė marrim. Unė nuk jam njė makinė llogaritėse tė mbaj mend tė gjitha dokumentet. Por me drejtėsi partie ata qė e kanė nė dorė t’i shikojnė edhe t’i evidentojnė pėrpara drejtėsisė tė gjitha ato dokumente. Unė partisė nuk i kam fshehur gjė...
     
    .
69 replies since 28/1/2010, 22:35   12497 views
  Share  
.