Mehmet Shehu - Histori

dhe Drama e Familjes

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. tiranaforum
     
    .

    User deleted



    E verteta e Mehmet Shehut ka filluar te flase vete

    Liljana Hoxha image(nusja e djalit të dytë të Enver Hoxhës, Sokolit)

    "Miqesi e tradhetuar", e quan Nexhmie Hoxha raportin midis Enver Hoxhes - Mehmet Shehut e familjarisht, kundershtuar kjo nga Bashkim Shehu si hipokrizi, se realisht ishte bashkefajesi e lidhje interesash. Personalisht une do t'i theksoja sidomos interesa klanore bashkefajesie e bashkepunimi ne bllok. Per kete vete B.Shehu, duhet te kete njohurite e tij me te hollesishme se une, sic ka demonstruar filigramen e lidhjeve te krushqise brenda bllokut. Por mund edhe te jemi tolerante, meqe hyri ne burg shume i ri dhe s'ka mundur te dije me thelle se cka ndodhur me pas tragjedise se familjes se tij, nderkaq tragjedi e Shqiperise per vetvrasjen e kryeministrit te saj. Kuptohet qe nuk qe miqesi ajo cka lidhte e detyronte ndaj njeri-tjetrit Enver Hoxhen e Mehmet Shehun, megjithese kjo, pranuar vone nga une vete, se s'mund te besoja ne arsye meskine qe midis dy grave te shtetit, Nexhmije Hoxha e Fiqirete Shehu, te nderej nje xhelozi e eger e, pajustifikueshme per poziten teper te larte te tyre per fatet e vendit, te ndervarur nga te dyja per te tashmen "per atehere) e per te ardhmen, pas Enver Hoxhes. Sikur cdo gje principale ne zhvillimin e politikes se partise e te shtetit te qe vertete e tille, xhelozite e natyres njerezore nuk mund te shkonin deri ne armiqesi midis tyre. Kjo ishte nje e vertete e hidhur sado qe une jam munduar deri vone te mjaftohem me konstatimin qe Fiqirete Shehu kishte superioritet intelektual.

    A ka ndikuar ajo ne eliminimin e Mehmet Shehut?

    Kete nuk mund ta them me bindje, por Enver Hoxha ka vuajtur per vdekjen e Mehmet Shehut. Ndonese ka ndjekur me gjakftohtesi procesin, e familjes se M.Shehut qe ka qene e detyruar te pranoje aktivitetin. Ajo mund te kete patur te gjitha te zezat, ajo mund te ishte agjente dhe te kete vrare vete te shoqin, sipas nje plani te Ramiz Alise e Kadri Hazbiut. Por ama asaj i eshte premtuar se do ta ruanin ate dhe familjen, por ate e lane te vdese ne burg. Domethene ketu ka qene nje intrige kriminale politike. Edhe nje gje tjeter dua te them: naten e fundit Enver Hoxha i thote Ramiz Alise, gje qe ky vete e ka pranuar se ndonjehere njeriut i shket goja e vetezbulohet, pra Enveri i thote: Ta leme me kaq me Mehmetin, te mjaftohemi vetem me verejtje. Kur u pa qe Enveri nuk do ta likujdonte Mehmetin, sic u likujduan gjithe te tjeret, urgjentisht e likujduan vete ata. Kjo eshte bere kryesisht per Kosoven.


    Edited by tiranaforum - 26/1/2010, 14:39
     
    .
30 replies since 25/1/2010, 14:11   11001 views
  Share  
.